• 2010-05-26

Mediatorzy (Mediators)

Od 21 maja do 8 sierpnia 2010 roku | Muzeum Narodowe w Warszawie

Mediatorzy (Mediators) to tytuł wystawy, która otwarta zostanie 20 maja 2010 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. W specjalnie zaprojektowanym 2-piętrowym, kontenerowym budynku, który stanie na dziedzińcu naprzeciwko muzeum, swoje prace prezentować będzie 21 artystów z czterech kontynentów. Wielokulturowość wystawy daje możliwość poznania różnych postaw wobec problemów wspólnych dla ludzi mieszkających pod każdą szerokością geograficzną: lękiem przed anonimowością, sprzeciwem wobec indoktrynacji i inwigilacji, ale także potrzebą poszukiwania tożsamości, głodem suwerenności i miłości, potrzebą religijności i akceptacji.

Leszek Knaflewski, Oni śpią za nie, 2010

Prace artystów, takich jak Marie Jo Lafontaine z Belgii, Richard T Walter z USA, Jaan Toomik z Estonii, Hye Rim Lee z Korei i Nowego Jorku, Jarosław Kozłowski z Poznania, Miao Xiaochun z Chin, Fred Wilson z Anglii czy Braco Dimitijevic z Chorwacji zmuszać będą do porzucenia własnej i dlatego jedynie słusznej perspektywy widzenia świata. Nakłaniają do konstruowania innych sposobów dialogu z rzeczywistością, dostrzegania innych postaw wynikających z głębokiej szlachetności, ale nieczytelnych z powodu innego języka, kultury, stroju czy koloru skóry. Wchodzą one także we wzajemny dialog pomiędzy sobą, niezwykle istotny, gdyż jedna praca będzie rewizją drugiej, jej dopełnieniem, albo wobec niej wątpliwością.

Wystawa jest czymś więcej niż tylko pokazem prac zaproszonych artystów. Staje się również pomostem pomiędzy współczesnością a przeszłością zamkniętą w galeriach i magazynach Muzeum Narodowego. Idea mediacji manifestuje się już w samej decyzji postawienia efemerycznego budynku na dziedzińcu, który zyskuje wymiar łącznika pomiędzy rzeczywistością ulicy a przestrzenią muzeum. Choć komunikuje lęki i potrzeby współczesności, wystawa zaprasza do wnętrza Muzeum i do skonfrontowania ich z tymi, które zakodowane zostały tysiące i setki lat wcześniej w dziełach artystów z wielu epok i kultur świata.

Artyści prezentujący swoje prace:

Sławomir SOBCZAK jest artystą urodzonym w Bydgoszczy. Studiował w Poznaniu, gdzie obecnie jest profesorem Katedry Intermediów, kierownikiem Pracowni Działań Interaktywnych. Realizuje prace w zakresie instalacji multimedialnej, video-artu, obiektu, performance i sztuki efemerycznej. Jest także kuratorem wielu wystaw oraz dyrektorem wykonawczym Mediations Biennale w Poznaniu. Wystawiał w Berlinie, Jerozolimie, Szanghaju, Hanowerze.

Robert F. HAMMERSTIEL jest austriackim malarzem, grafikiem, fotogorafem, działającym na płaszczyźnie wielu mediów. W swych instalacjach i pracach wideo często podejmuje dyskusję na temat autentyczności miejsc i gestów, obnaża stereotypowe zachowania kulturowe, demaskuje konsumpcjonizm codziennego życia, stawia pytania o podstawowe wartości, jak szczęście, autentyczność, prawda, szczerość. Artysta mieszka i pracuje w Wiedniu.

Konrad KUZYSZYN urodził się w Białymstoku, studiował w Łodzi. Obecnie jest profesorem ASP w Łodzi, gdzie prowadzi Pracownię Multimediów i ASP w Krakowie – Pracownię Kreacji Cyfrowej. Swoje prace wystawiał m.in. w Chicago, Szangahaju, Stasburgu.

Fred WILSON studiował w Nowym Jorku. Jego prace gościły m.in. na Biennale w Wenecji i Kairze. W swoich instalacjach potęgowanych efektami świetlnymi oraz dźwiękiem podejmuje problem sztuki i instytucji, kwestionując tradycyjne sposoby ekspozycji dzieł sztuki.

Koen VANMECHELEN jest artystą belgijskiego pochodzenia, który wyłamując się ograniczeniom warsztatowym, stworzył własny styl artystyczny realizowany za pomocą różnych mediów. Jedne z najbardziej rozpoznawalnych motywów przejawiających się w jego pracach: jajko i kura wraz z upływem lat stały się symbolami, wpisującymi działania artysty w problematykę naukową, polityczną, filozoficzną i etyczną.

Piotr BOSACKI jest absolwentem poznańskiej ASP. Zajmuje się sztukami wizualnymi i kompozycją muzyczną. Członek luźnej grupy PENERSTWO i Grupy KOT. Jedną z bardziej znanych jego prac jest Film bez dźwięku (2009), będący efektem obserwacji starego człowieka podczas wykonywania codziennych czynności. Praca podejmuje problem relacji między całością a jej elementami, stabilności i niepewności, ujawniając w demaskatorski sposób organizacyjny chaos, w jakim pogrążony jest starzec. Obecnie artysta mieszka w Poznaniu, gdzie pracuje w macierzystej uczelni w Katedrze Intermediów.

Magnus Bjerk, The inside of the outside of the inside (2), 2008

Leszek KNAFLEWSKI studiował w PWSSP (obecnie ASP) w Poznaniu, gdzie obecnie wykłada. Tworzy instalacje, obiekty, video i audioperformance. Współpracuje z Galerią Piekary.

Jarosław KOZŁOWSKI jest absolwentem PWSSP (dziś ASP) w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu malarstwa i rysunku. Współtworzył legendarną Galerię Akumulatory 2, przez długi czas związany był z konceptualnym nurtem sztuki.

Wykształcony w Wiedniu Clemens Fürtler jest artystą malarzem, rysownikiem, twórcą wideo i instalacji przestrzennych. Do konstrukcji swych obrazów-maszyn angażuje zarówno media tradycyjne, jak i współczesne, aktywizując różne pola percepcji odbiorców. Tworzy prace, które często kreują inny wymiar rzeczywistości, oscylujący między estetyka dnia codziennego, a iluzją zurbanizowanego świata.

Braco DIMITRIJEVIC swoją pierwszą wystawę miał w wieku dziesięciu lat. Edukację artystyczną odbył na ASP w Zagrzebiu i St. Martin’s School w Londynie. Miał ponad 150 wystaw indywidualnych. Obecnie mieszka w Paryżu.

Chorwacki artysta Pasko BURDJELEZ z wykształcenia jest ogrodnikiem. Tworzy prace wideo, instalacje oraz performance. Swoje prace wystawia od 1997 roku, wiele z nich brało udział w wystawach międzynarodowych. W 2005 roku współreprezentował Chorwację na 51. Biennale w Wenecji. Współtworzy niezależne centrum artystyczne Art Workshop Lazareti w Dubrowniku. Artysta RODION także pochodzi a Chorwacji. Ukończył studia na Wydziale Fizykoterapii Uniwersytetu w Rijece. Na scenie artystycznej zadebiutował w 2000 roku, działając od tego czasu na polu sztuki wizualnej i performensu. Na co dzień pracuje jako terapeuta.

Richard T. WALKER jest brytyjskim artystą mieszkającym i pracującym obecnie w San Fransisco. Swoje prace prezentował na kontynencie europejskim, w Ameryce oraz Azji. Jego ostatnia wystawa indywidualna miała miejsce w maju 2010 w Barcelonie.

Jaan TOOMIK pochodzi z Estonii. Jest artystą malarzem, tworzącym też prace wideo, uważanym za jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców estońskich na arenie międzynarodowej. Wykłada malarstwo na Estońskiej Akademii Sztuki w Tallinie.

Hye Rim Lee, Crystal City Spun, 2008, animacja 3D

Niemiecki artysta Harro D.B. SCHMIDT zanim zdobył wykształcenie artystyczne, studiował na Wydziale Geologii Paleontologii Uniwersytetu w Hanowerze. Od 1996 roku jest kuratorem międzynarodowych projektów w Faust Exhibition Hall oraz zagranicą. Od 1998 roku piastuje urząd dyrektora w Kunsthalle Faust w Hanowerze.

Pochodząca z Japonii artystka Chigusa MURO jest absolwentką University of Arts w Osace. Tworzy obrazy wizualne, oscylujące na granicy rzeczywistości i wyobraźni. Mieszka w Kyoto.

Pochodząca z Antwerpii artystka Marie Jo Lafontaine uznawana jest za prominentną postać belgijskiej bohemy artystycznej. Jest także znana z zaangażowania na rzecz konkursów promujących integrację dzieł sztuki z miejscami publicznymi jak na przykład lotnisko w Sztokholmie czy Pałac Sprawiedliwości w Bonn. Jej rzeźby, fotografie i obrazy prezentowane były od Londynu po Berlin, od Paryża po Oslo, od Bostonu po Los Angeles, od Amsterdamu po Lizbonę, od Tokio po Antwerpię w najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach na świecie.

Koreanka Hye Rim LEE studiowała nowe media w Nowej Zelandii, gdzie obecnie mieszka. Na całym świecie rozpoznawalna jest dzięki stworzeniu komputerowej postaci kobiecego cyborga – TOKI, będącej medium eksploracji m.in. problematyki kobiecości i operacji plastycznych. Obecne w pracach artystki motywacje falliczne piętnują dominującą współcześnie rolę cyberkultury, gier komputerowych i animamixu. Prace Lee są często wystawiane w Nowym Yorku, Europie, Azji i Nowej Zelandii na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Magnus Bjerk urodził się w 1980 r. w Sarpsborg w Norwegii. W 2004 roku ukończył fotografię na Edinburgh College of Art. Język wizualny jego prac jest nacechowany ekspresją. Projekty artysty skupiają sie wokół relacji pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem, ewokują napięcie między ruchem i bezruchem. Choć wykonywane tradycyjnymi technikami, fotografie artysty często wymykają się przyzwyczajeniom ludzkiej percepcji.

Urodzony w Izraelu Noam BRASLAVSKY mieszka i pracuje w Berlinie. Prace artysty stanowią rodzaj socjologicznych pułapek opartych o role i wzorce, które można odnaleźć w religii, architekturze i samym społeczeństwie. W swoich instalacjach i filmach analizuje mechanizmy manipulacyjne, które kształtują ludzkie wyobrażenia.

Miao XIAOCHUN ukończył niemiecką Kunsthochschule Kassel oraz Central Academy of Fine Arts (CAFA) w Beijing (Chiny), gdzie obecnie jest profesorem.

Roger BOURKE to angielski artysta tworzący instalacje konstruowane za pomocą filmów wideo i dźwięku. Wideoinstalacje artysty skupiają się wokół doznań sensorycznych, w których formy wizualne łączą się z poczuciem własnego ciała, dotykiem, ruchem, przestrzenią i bliskością. Ostatnie prace artysty wystawiane były w Polsce, Japonii, Chinach, Indonezji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE MEDIATORZY

NIEDZIELE NA WYSTAWIE
23 i 30 maja, 13 i 27 czerwca, 18 lipca, 8 sierpnia – spotkania dla dorosłych
godz. 14.00 – Wszystko może się zdarzyć
Ideą spotkań na wystawie jest oswojenie publiczności ze sztuką współczesną, pokazanie, że ma ona bardzo wiele do powiedzenia o świecie, o nas samych, naszym ciele i duszach. Zobaczymy jak współczesny artysta uwolnił sztukę z ograniczeń, odrzucił tradycyjne środki wyrazu, aby zintensyfikować oddziaływanie dzieła sztuki na widza.

30 maja, 27 czerwca, 18 lipca, 8 sierpnia – warsztaty dla dzieci
Sztuka współczesna – scena pierwsza, ujęcie pierwsze. Akcja!
Warsztaty dla dzieci, w czasie których poprzez zabawę i rozmowę odkryjemy co to jest sztuka współczesna, jak pracuje artysta i jak spojrzeć na jego dzieło. Każde dziecko stworzy pracę będącą komentarzem do wybranego dzieła z wystawy „Mediatorzy”.

  • godz. 12.30 – dzieci w wieku 5-7 lat
  • godz. 13.30 – dzieci w wieku 8-10 lat
  • godz. 13.30 – dzieci w wieku 11-14 lat

PIĄTKOWE KREACJE – WIECZORY ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ
28 maja, 11 i 18 czerwca – spotkania dla młodzieży i młodych dorosłych
godz. 19.00 – Czy to jest sztuka?
Aktywne spotkania na wystawie, w czasie których będziemy poznawać język wypowiedzi współczesnych artystów, poszukiwać tropów i różnorodnych możliwości na odczytanie ich twórczości. Własne działania artystyczne pozwolą nam na zrozumienie pojęcia kreatywności, które nie zawsze związane jest z tradycyjnymi sztukami plastycznymi. Liczymy na otwartość i odwagę do poruszania się po niepewnym i niejednoznacznym polu sztuki współczesnej.

ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Artystyczne mediacje – zajęcia dla grup zorganizowanych (m.in. grupy szkolne kolonijne, dzieci, młodzież i dorosłych).

Wystawa zapowiada Mediations Biennale Poznań (4.09.–30.10 2010)

Mediatorzy (Mediators)
Muzeum Narodowe w Warszawie
21 maja – 8 sierpnia 2010
kurator – Tomasz Wendland

Dodaj komentarz