• 2010-05-27

Targi Sztuki Sfera Sztuki w Bielsku-Białej

Od 11 do 13 czerwca 2010 roku | Bielsko-Biała

W trakcie trzydniowych Targów Sztuki Sfera Sztuki będzie można kupić obrazy spośród blisko 150 prac 16. artystów, wywodzących się z grona laureatów oraz wybranych uczestników 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2009, zorganizowanego przez Galerię Bielską BWA pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Targi są nowatorskim działaniem galerii, wzbogacającym dotychczasowe formy promowania malarstwa oraz promocji malarzy, którzy zaistnieli w bielskim konkursie. W pasażu handlowym Galerii SFERA – współorganizatora Targów Sztuki – usytuowane będą stoiska artystów.

Dariusz Gierdal, Maria, 2010, akryl na tekturze, 100x70 cm

Obrazy są wyselekcjonowane, a ich twórcy dobrze rokującymi lub już uznanymi artystami. Zakup takiej pracy jest świetną okazją dobrego zainwestowania jeszcze stosunkowo niewielkich pieniędzy. Artyści wybrani do promocji podczas targów sztuki reprezentują głównie młode pokolenie polskich artystów. Są jednak wśród nich także uznani twórcy, o różnorodnych doświadczeniach artystycznych oraz malarze funkcjonujący na rynku zachodnim. Wszyscy artyści są oryginalnymi osobowościami, reprezentującymi różne style – podkreśla Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Oferta Targów Sztuki skierowana jest nie tylko do kolekcjonerów o długoletnim stażu, ale też do początkujących pasjonatów kolekcjonowania, wywodzących się z m.in. z lokalnych środowisk biznesu.

Wydarzeniami towarzyszącymi Targom Sztuki będą: wystawa dzieł sztuki Z kolekcji Bożeny Kowalskiej oraz panel dyskusyjny Czy warto inwestować w sztukę współczesną?, z udziałem ekspertów rynku sztuki, krytyków i historyków sztuki oraz galerników (wystawa i panel w Galerii Bielskiej BWA).

Wystawa jest wyborem dzieł sztuki z bogatej kolekcji wybitnej historyczki i krytyczki sztuki – Bożeny Kowalskiej. Do 2010 roku kolekcja ta nie była pokazywana. Bielska wystawa jest drugą – po radomskiej Elektrowni, ale dwukrotnie szerszą prezentacją tej kolekcji sztuki. Jej trzon stanowią dzieła podporządkowane językowi abstrakcji geometrycznej, ale są w niej także przedstawiciele innych nurtów charakterystycznych dla sztuki polskiej i obcej. Z liczącej blisko 300 prac kolekcji, Bożena Kowalska wybrała na bielską wystawę ponad 120 dzieł wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

Targi obudowane będą wieloma działaniami artystycznymi i edukacyjnymi. Wzbogacą także program 6. Festiwalu Miast Partnerskich Poznajmy się, który co roku gromadzi w Bielsku-Białej przedstawicieli samorządów, kultury i biznesu 20 miast partnerskich na całym świecie. Festiwal ten organizuje gmina Bielsko-Biała.

Targi są częścią projektu Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów, realizowanego przez Galerię Bielską BWA w partnerstwie z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol, współfinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy i gminę Bielsko-Biała. Targi dofinansowuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Wydarzenie, które przygotowuje Galeria Bielska BWA nie jest typowym przykładem targów sztuki, polegających zwykle na konfrontacji galerii, oferujących do sprzedaży prace związanych z nimi artystów. Targi Sztuki Sfera sztuki mają na celu zwrócenie uwagi na aspekt kolekcjonerski funkcjonowania sztuki i skierowanie uwagi na możliwość nie tylko podziwiania obrazów na wystawie, ale też wejścia w ich posiadanie i obcowania z nimi na co dzień, we własnym mieszkaniu.

Agata Smalcerz pisze o Targach Sztuki:

Targi Sztuki w Bielsku-Białej opierają się na blisko pięćdziesięcioletnim doświadczeniu Galerii Bielskiej BWA w promowaniu malarstwa poprzez konkurs Bielska Jesień. W stoiskach, usytuowanych w pasażu handlowym Galerii SFERA, publiczność będzie miała okazję obejrzeć i zakupić najnowsze obrazy najlepszych artystów wyłonionych podczas ostatniego 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2009. Oferta jest skierowana nie tylko do kolekcjonerów o długoletnim stażu, ale też do początkujących pasjonatów kolekcjonowania. Galeria Bielska BWA poprzez cykl wykładów, spotkań, dyskusji i zdarzeń towarzyszących targom i wyprzedzających je, zachęca do kolekcjonowania każdego praktycznie miłośnika sztuki. Daje możliwość zakupu obrazów kilkunastu, głównie młodych, artystów, wybranych spośród kilkuset zgłoszonych do konkursu przez kompetentne grono ekspertów. Obrazy są więc wyselekcjonowane, a ich twórcy dobrze rokującymi lub już uznanymi artystami; zakup takiej pracy jest świetną okazją dobrego zainwestowania jeszcze stosunkowo niewielkich pieniędzy.

Na bielskie Targi Sztuki zostaną zaproszeni znani kolekcjonerzy, galerie prywatne – z których wiele już od dawna obserwuje Bielską Jesień, wyławiając ciekawych artystów i włączając ich do swoich stajni – a także przedstawiciele regionalnych Zachęt, budujących własne kolekcje.

Kamil Kuskowski, C z cyklu Cycki, 2005, średnica 17,5 cm

Podczas targów Galeria Bielska BWA zorganizuje także dyskusję na temat kolekcjonowania sztuki; wśród poruszanych tematów będzie m.in. omówienie pięcioletniego doświadczenia w funkcjonowaniu regionalnych kolekcji sztuki w ramach programu Znaki czasu, a także analiza rynku sztuki w Polsce, rola galerii publicznych i prywatnych w promowaniu młodych artystów. Przygotowaniem lokalnego środowiska do targów jest trwający od lutego br., pięciomiesięczny Kurs dla kolekcjonerów sztuki współczesnej, w którym wykładowcami są wybitni znawcy rynku sztuki w Polsce.

Problematyka rynku sztuki i organizacja targów sztuki jest nowatorskim aspektem działalności Galerii Bielskiej BWA, powstałym w wyniku realizacji projektu Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów, współfinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy. Projekt ten ma na celu rozwinięcie współpracy środowiska biznesowego ze światem kultury i zbudowanie nowych relacji między sektorem publicznym i prywatnym.

Wejście w nowy obszar działania nie jest pozbawione ryzyka niepowodzenia, z czego organizatorzy zdają sobie sprawę, jednak różnorodne możliwości, które przy tej okazji się pojawiają stanowią zachętę do podjęcia ryzyka organizacji targów. Wysoka pozycja Galerii Bielskiej BWA, jako miejsca, które stawia na dobrą sztukę i jakość propozycji, daje gwarancję, że podjęte działania będą na odpowiednim poziomie. Artyści wybrani do promocji podczas targów sztuki reprezentują głównie młode pokolenie polskich artystów. Są jednak wśród nich także uznani twórcy, o różnorodnych doświadczeniach artystycznych, nie tylko w dziedzinie malarstwa (Jerzy Kosałka, Kamil Kuskowski) oraz malarze funkcjonujący na rynku zachodnim (Andrzej Cisowski). Niektórzy z twórców związani są już z galeriami prywatnymi, ale na czas targów reprezentowani będą przez Galerię Bielską BWA; dla innych udział w targach będzie debiutem na rynku sztuki. Wszyscy artyści są oryginalnymi osobowościami, reprezentującymi różne style, o odmiennych tematach swoich prac; każdy na swój sposób fascynujący. Ta różnorodność daje szanse, by każdy potencjalny nabywca znalazł swój ulubiony obraz, który, od momentu udziału w bielskich targach i zakupu, stanie się jego własnością.

Paulina Poczęta, Droga ucieczko, 2009, akryl, dykta, 20x26,5 cm

Prace przeznaczone do sprzedaży prezentowane będą w indywidualnych boksach w pasażu galerii handlowej – Galerii Sfera (w specjalnie wyodrębnionej przestrzeni targowej). W targach uczestniczą artyści nagrodzeni i wyróżnieni w 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2009, a także wybrani spośród uczestników wystawy pokonkursowej:

Beata Ewa Białecka (Gdańsk) / Izabela Cieszko (Pszczyna) / Andrzej Cisowski (Targowo k. Olsztyna) / Eliza Danowska (Warszawa) / Dariusz Gierdal (Ustroń) / Bartłomiej Jarmoliński (Łódź) / Karolina Komorowska (Lublin) / Jerzy Kosałka (Wrocław) / Piotr Kossakowski (Czeladź) / Kamil Kuskowski (Łódź) / Aleksander Laszenko (Warszawa) / Paweł Matyszewski (Knyszyn, Poznań) / Izabela Ołdak (Węgierska Górka, obecnie Amsterdam) / Paulina Poczęta (Chruszczobród, woj. śląskie) / Małgorzata Rozenau (Bielsko-Biała) / Malwina Rzonca (Kraków)

Program Targów Sztuki:

Piątek, 11 czerwca 2010 roku

godz. 9.00–21.00 Galeria Sfera / Targi Sztuki Sfera Sztuki – ekspozycja stoisk targowych
godz. 12.00–13.00 Galeria Sfera, kawiarnia Kandulski / Konferencja prasowa
godz. 18.00 Galeria Bielska BWA / Wernisaż wystawy Z kolekcji Bożeny Kowalskiej (wstęp za zaproszeniami)
godz. 20.00–21.00 wystawa Z kolekcji Bożeny Kowalskiej (wstęp wolny)
godz. 21.30–23.30 Galeria Sfera / Uroczysta inauguracja Targów Sztuki (wstęp za zaproszeniami): / powitanie gości, otwarcie targów / koncert Beata Przybytek Trio – standardy jazzowe / zwiedzanie Targów Sztuki, sprzedaż obrazów / spotkania z artystami uczestniczącymi w Targach Sztuki / bankiet

Sobota, 12 czerwca 2010 roku
godz. 9.00–21.00 Galeria Sfera / Targi Sztuki Sfera Sztuki – sprzedaż obrazów
godz. 12.00–14.45 Galeria Bielska BWA / Panel dyskusyjny Czy warto inwestować w sztukę współczesną?
godz. 15.00–17.00 Galeria Sfera / Fragment na sztuki – działanie parateatralne w wykonaniu aktorów Centrum Sztuki Kontrast
godz. 15.30–17.00 Galeria Sfera / Oprowadzanie po Targach Sztuki goszczących w Bielsku-Białej przedstawicieli 6. Festiwalu Miast Partnerskich
godz. 20.00 Galeria Bielska BWA / Spotkanie uczestników Targów Sztuki (wstęp za zaproszeniami)

Niedziela, 13 czerwca 2010 roku
godz. 10.00–19.00 Galeria Sfera / Targi Sztuki Sfera Sztuki – sprzedaż obrazów
godz. 13.00 – 15.00 Galeria Sfera / Warsztaty artystyczne dla dzieci (wstęp wolny)

Z kolekcji Bożeny Kowalskiej, Galeria Bielska BWA, 11 czerwca – 4 lipca 2010, wystawa towarzysząca targom. Ekspozycja dostępna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00.

Targi Sztuki Sfera Sztuki, Bielsko-Biała, 11–13 czerwca 2010 roku
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
Galeria Sfera, ul. Mostowa 5
Organizator: Galeria Bielska BWA

1 komentarz do artykułu “Targi Sztuki Sfera Sztuki w Bielsku-Białej”

  1. Róża

    Posiadam obraz podpisany B. Kowalska 89 – panorama rynku Kazimierza Dolnego nad Wisłą, który kupiłam osobiście na rynku miasteczka latem 1989r; nie jestem ani kolekcjonerką ani znawcą sztuki lecz chciałabym sie dowiedzieć, czy obraz jest autorstwa w/w Bożeny Kowalskiej.Prosę o umożliwienie kontaktu drogą mailową z malarką lub przesłanie jej mojego zapytania. Będę wdzięczna za pomoc.

Dodaj komentarz