• 2010-06-10

Galeria AT. Czas personalny a przestrzeń

Od 21 czerwca do 18 lipca 2010 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Wystawa Czas personalny a przestrzeń będzie pokazem prezentującym prace ośmiu artystów z Poznania związanych od wielu lat z Galerią AT. Galeria AT powstała w roku 1982 na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (wówczas PWSSP) z inicjatywy artysty plastyka Tomasza Wilmańskiego. Od samego początku miała charakter galerii autorskiej i przez blisko 30 lat działalności prezentowała twórczość artystów, którzy wpisywali się w aktualny nurt sztuki współczesnej tj. instalacja, obiekty, performance, wideo art, poezja wizualna i dźwiękowa, etc.

Sławomir Brzoska 1998

Galeria zawsze była miejscem, które umożliwiało artystom spełnienie się twórcze w określonym, indywidualnie czasie, w procesie anektacji przestrzeni sali galerii. W tym sensie galeria (jej gabaryty przestrzenne, klimat) stanowiła niejednokrotnie o ostatecznych decyzjach twórczych zaproszonych do realizacji wystawy artystów. Pokazy w galerii miały tym samym w wielu wypadkach charakter unikalny i praktycznie niepowtarzalny. I do tych aspektów duchowo-mentalnych, merytorycznych, warunkujących w dużej mierze wartość i sens istnienia Galerii AT (wypracowanych przez wiele lat) odnosi się tytuł wystawy zaproponowanej MCSW Elektrownia w Radomiu.

Galeria AT w swoje historii zapraszała do wystaw indywidualnych artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy tj. z Anglii, Austrii, Norwegii, Danii, Holandii, Niemiec, Izraela, Estonii, Białorusi, Belgii, Francji, USA. Organizowała też wiele pokazów zbiorowych, które odbywały się z innych galeriach w Polsce i zagranicą m.in. w Galerii BWA Lublin, Galerii BWA Szczecin, Galerii Awangarda BWA Wrocław, Kunstihoone, Tallinn, Galerii Bunkier Sztuki Kraków, Art Forum Berlin, CSW Zamek Ujazdowski Warszawa, Galerii Miejskiej Arsenał Poznań. Ważnym cyklem wystaw, które Galeria AT zainicjowała w 1990 roku są prezentacje pod hasłem Książka i co dalej, które dotyczą sztuki związanej z książką artystyczną i liberacką, poezją konkretną, wizualną, dźwiękową i cybernetyczną. Dotychczas odbyło się dziewięć pokazów w tym cyklu.

Na wystawie p.t. Czas personalny a przestrzeń, która odbędzie się w MCSW Elektrownia zostaną zaprezentowane prace następujących artystów: Sławomir Brzoska, Marek Glinkowski, Jerzy Hejnowicz, Wojciech Kujawski, Hanna Łuczak, Andrzej Pepłoński, Andrzej Syska, Zbigniew Taszycki.

Andrzej Pepłoński 2010

Wywodzą się oni ze środowiska poznańskiego (wszyscy są pedagogami w ASP w Poznaniu) i wielokrotnie prezentowali swoją sztukę na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Galerii AT. Pokaz będzie miał charakter multimedialny – prezentowane będą prace z zakresu rzeźby, obiektu, instalacji, wideo, aranżacji przestrzennych. Dodatkowo, na wystawie będzie prezentowana wideo-dokumentacja z dotychczasowej działalności Galerii AT w zakresie twórczości związanej z poezją wizualną, dźwiękową, cybernetyczną, książką akustyczną; pokazywanej w AT w kolejnych edycjach Książki i co dalej; zawierająca m.in. prace takich artystów jak: Emmett Williams, Joanna Adamczewska, Jarosław Kozłowski, Andrzej Szewczyk, Jaap Blonk, Roman Bromboszcz.

Kuratorem wystawy jest dyrektor Galerii AT Tomasz Wilmański.

Dodaj komentarz