KontenerART – mobilne centrum kultury

Od 24 maja do 31 października 2010 roku | Poznań

3. realizacja projektu KontnerART rozpoczęła się 24 maja 2010 roku, i dzięki zaangażowaniu Miasta Poznań, oraz partnerów, Fundacji All For Planet i TOUAX Kontenery – funkcjonować będzie na terenie Chwaliszewa, w Starym Korycie Warty, do końca października.

KontenerART

Wydłużenie projektu pozwoli rozwinąć ideę mobilnego centrum kultury, w którym poza całodziennym klubem i plażową przestrzenią rekreacyjną, funkcjonują pracownie artystyczne, w których artyści realizują swoje projekty.

W półrocznym planie wydarzeń znalazły się m.in.: Gra Miejska Re-Wita (24-25 V), koncerty Tzadik Festival (30VII- 1VIII), Pierwszy Festiwal Perkusyjny Rytmy Świata – Korzenie Rytmu (16 VIII- 4 IX); konkurs architektoniczny na mobilne centrum sztuki współczesnej (VI-IX), kontynuacja projektu We are the FLUX containers (X), oraz liczne koncerty organizowane przez klub Dragon. Z gościny KontenerART skorzysta też Ethno Port (17-19 VI), dla którego kontenerowa przestrzeń stanie się klubem festiwalowym. W bogatym programie wydarzeń, wyróżnia się cykl działań pro-ekologicznych All Eco Act organizowany przez Fundację All For Planet, łączący ekologię z muzykąi z designem. W lipcu KontenerART będzie centralą przygotowań do bicia rekordu Guiness’a na Największą Orkiestrę Recyklingową Świata, w ramach aktywności Allegro Gra Eko na tegorocznym Woodstock’u. Od sierpnia realizowane będą warsztaty związane z eco-designem. Nie zapomnieliśmy też o dzieciach, na które w każdą niedzielę czekają specjale animacje.

Wychodząc naprzeciw wakacyjnym nastrojom, infrastruktura KontenerART wzbogacona została o miejską plażę. Leżaki, Hamaki, drewniane siedziska i kolorowe parasole to atrybuty, dzięki którym KontenerART zaistniał na mapie letnich atrakcji Poznania. Organizatorzy zadbali też o ciekawe wnętrze, w którym, w myśl eco-designu, wiele zużytych przedmiotów dostało nową funkcję (jak zużyte opony, z których zbudowano bar). Całość oświetlana jest LED-owymi, energooszczędnymi źródłami światła Philips w stylowych oprawach Podium for the home.

2006 – Rewitalizacja miasta punktem wyjścia dla KontenerART

Pomysł KontenerART pojawił się w 2006 roku, kiedy podczas debaty o rewitalizacji poznańskiej Śródki Ewa i Zbigniew Łowżył przedstawili koncepcję budowy osiedla dla artystów, zbudowanego z kontenerów budowlanych. Wykorzystanie funkcjonalnych modułów kontenerowych mogących się łączyć w rozmaitych konfiguracjach, miałoby obniżyć koszty utrzymania pracowni artystycznych, sal wystawienniczych czy koncertowych, ożywiając dany teren i podnosząc jego wartość gruntową dzięki tętniącemu tam życiu artystycznemu. Zaletą kontenerowych konstrukcji jest możliwość ich przemieszczenia i budowania ich w bardzo krótkim czasie, oraz krótka droga formalna potrzebna do postawienia obiektu architektonicznego w porównaniu do regularnej zabudowy (wymagają one pozwolenia na budowę). Zalety te w połączeniu z funkcjonalnością kontenerów pozwalają na innowacyjne podejście do architektury tymczasowej w służbie kultury, dostosowującej się do życia miasta.

2008 – KontenerART przywraca życie bankowemu Placu Wolności

Inicjatywa zrealizowana została po raz pierwszy w październiku 2008 roku kiedy KontenerART, wystawiony został w centrum miasta. Architektoniczna konstrukcja – na wzór tych, o których Poznaniacy słyszeli w medialnych relacjach o nowoczesnym budownictwie ze Świata stanęła na bankowym Placu Wolności i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną. Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, literatura, dialog – wszystko to działo się w nowoczesnej, kontenerowej przestrzeni zaaranżowanej na placu w sercu miasta. Ewa Łowżył, inicjatorka projektu stworzyła niebanalną przestrzeń dla twórczości i kreatywności oraz spotkań z żywą sztuką, jakiej w Poznaniu brakowało. W pierwszym KontenerART zaistnieli m.in.: Orkiestra Małych Instrumentów, Rafał Zapała, Kobas Laksa i Ewa Wycichowska. Miasto doceniło perspektywiczność projektu przyznając mu dofinansowanie na 3 kolejne lata.

KontenerART

2009 – KontenerART prezentuje niezależne środowiska twórcze

Szerokie poparcie społeczne KontenerArt utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że bezpośredni i spontaniczny kontakt z kulturą jest potrzebą powszechną. Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji, organizując drugą edycję projektu zaaranżowali oni strefę niezależnych działań i spotkań w zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury. W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanowił miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Od 6 października, przez 2 tygodnie – tymczasowe centrum kultury niezależnej ściągało do siebie szeroką publiczność, twórców, architektów i artystów, którzy od godz .14 spędzali tam czas na spotkaniach, rozmowach i pracy.

Wieczorami, program KontenerArt proponował różnorodne warianty rozrywki: od koncertów, m.in.: grupy Napszykłat, czy City Inside Art przez performance Centrali Rybnej; akcje wymiany ciuchów (Babi Targ); stylizowane sesje modowe pracowni mody Mixer; akcje interdyscyplinarne czerpiące z możliwości dzisiejszych multimediów (cykl we are the FLUX containers), oraz odwołujące się do czytanej głośno literatury i inspirowanej nią otwartej debaty Czytniki znane poznańskiej publiczności z działalności księgarni Głośna Samotność (m.in Czarna Matka, Czarna Martwa, Czarna Mamba Wojciecha Stamm’a); po warsztaty dla młody architektów (emocje Poznania OSSA) i koncerty muzyki improwizowanej; przez cały czas działała też Latarnia Video, pokazując ambitne kino artystyczne i pokazy slajdów z fotografii artystycznej. Nie zabrakło też ważnych rozmów i spotkań o rewitalizacji z kulturą w tle, które zgromadziło rzesze zainteresowanych problemem miejsca dla kultury w Poznaniu artystów, działaczy, architektów i przedstawicieli Władz Miasta.

Dodaj komentarz