• 2010-06-17

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster

Od 26 maja do 27 czerwca 2010 roku |

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster to wydarzenie promujące młodych grafików związanych z twórczością plakatową i projektowaniem graficznym. Zarówno w przestrzeni toruńskiego CSW, jak i w kontekście architektury miasta, prezentowane są plakaty stanowiące wykładnik tego, co w polskiej sztuce plakatu oryginalne i aktualne.

Lex Drewiński, "Man to man is a wolf"

Festiwalowi towarzyszy konkurs na plakat, promujący Toruń jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016, warsztaty typograficzne prowadzone przez znakomitych europejskich projektantów, międzynarodowa wystawa plakatu współczesnego na tarasie CSW oraz wystawa Lexa Drewińskiego – wybitnego polskiego plakacisty. Dodatkowym wydarzeniem odbywającym się w ramach Plastra jest ogólnopolska konferencja dotycząca kondycji plakatu współczesnego i jego pozycji we współczesnym, zdigitalizowanym i obrazkowym świecie.

Lex Drewinski – Poster Demonstration to wystawa plakatów Lexa Drewinskiego, wybitnego projektanta, plakacisty pochodzenia polskiego, mieszkającego i pracującego w Berlinie. Jego prace otrzymały ponad 130 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych. Jest profesorem w Fachhochshule Potsdam w Poczdamie. Styl plakatowy Lexa Drewinskiego jest ostatnio często kopiowany, dlatego obecna wystawa może być okazją do przyjrzenia się oryginałowi z bliska.

Tytuł wystawy należy rozumieć dwuznacznie. Od strony czysto formalnej – jako kreację plakatu tematycznie zaangażowanego społecznie, którego treść i przesłanie mogą wywołać zażartą dyskusję i w efekcie – doprowadzić do manifestacji. Z drugiej strony – termin demonstracja odczytywać można mniej bojowo, jako prezentację prac plastycznych. W tym konkretnym przypadku – plakatów.

Koncepcję wystawy dyktuje specyficzna selekcję prac – prezentowane plakaty dotykają tematyki polityczno-społecznej i stanowią przegląd zarówno wcześniejszej, jak i najnowszej twórczości artysty. Przedstawione zostały prace bardzo zredukowane w swojej formie (jak mawia autor: w plakacie odejmować znaczy dodawać) i nasycone w treści plakatów, które on sam określa mianem Image poster. Charakteryzują się min. redukcją koloru oraz rezygnacją z typografii na korzyść obrazu.

Przedstawione są także najnowsze prace, eksperymentalne w odniesieniu do tradycyjnego pojęcia plakatu, nazwane przez twórcę: objects posters. Istota tych plakatowych obiektów polega na całkowitym odejściu od arkusza papieru, farby drukarskiej oraz całego poligraficznego zaplecza, przy zachowaniu elementów, które są w plakacie najistotniejsze, a mianowicie – plakatowości myślenia. Plakatowa dusza, tchnięta w martwe obiekty z kategorii ready-made, nadaje im nowy, ożywczy, niemal plakatowy wymiar.

Wystawa stanowić ma swojego rodzaju dialog pomiędzy widzem a image-object-poster, w kontekście wszechobecnej w twórczości artysty problematyki społeczno-politycznej, przed którą, jak mawia autor: nie da się we współczesnym świecie nikomu uciec, bo i tak dopadnie ciebie wszędzie tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz.

"Poster Demonstration", Lex Drewiński

Lex Drewiński – urodził się w 1951 roku w Szczecinie. W latach 1976-81 studiował w PWSSP w Poznaniu, w roku 1981 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Początkowo działał jako niezależny grafik, projektując m.in. plakaty dla warszawskiego Pol-Filmu. W latach 1983-85 pracował jako reżyser i scenarzysta w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

W 1985 r. opuścił Polskę i osiedlił się na stałe, wraz z rodziną, w Berlinie Zachodnim, gdzie kontynuował pracę grafika-freelancera, kształcąc się jednocześnie w zakresie grafiki komputerowej w CIMDATA GmbH w Berlinie. W roku 1992 wygrał konkurs na stanowisko profesora Wydziału Grafik-Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie.

W roku 1995 zrealizował przy współudziale studentów swój międzynarodowy projekt pt. Tolerance/lntolerance w takich uczelniach jak: Universidad Complutense, la Facultdad de Bellas Artes w Madrycie, Eina Escola de Disseny i Art, Universitat Autonoma de Barcelona w Barcelonie, Fachhochschule Potsdam w Poczdamie, który następnie kontynuował w roku 2000 w Facultad de Arquitectura y Diseńo, Universidad Católica w Quito (Ekwador).

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster
CSW Znaki Czasu w Toruniu
Od 26 maja do 27 czerwca 2010 roku

Dodaj komentarz