• 2010-06-16

V edycja Festiwalu Młoda Scena Letnia

Od 17 czerwca do 29 sierpnia 2010 roku | Teatr Nowy w Krakowie

Letni sezon w Teatrze Nowym w Krakowie zainauguruje szczególna procesja. Procesja zwiastująca odnowę Teatru Nowego wyruszy 17 czerwca o godz. 16.00 z ulicy Gazowej 21. Uliczny korowód zakończy swoją wędrówkę w budynku teatru, gdzie odbędzie się finisaż wystawy Łukasza Błażejewskiego. Teatr Nowy, po blisko dwumiesięcznej przerwie, wznawia działalność repertuarową. Premiera spektaklu Novecento, która odbędzie się 19 czerwca, otworzy Festiwal Młoda Scena Letnia. Głównym założeniem festiwalu jest promocja uczestnictwa w kulturze w okresie wakacyjnym i przygotowanie atrakcyjnej oferty kulturalnej dla potencjalnych odbiorców teatru.

"Novecento", reż. Iwo Vedral

W czasie letniego Festiwalu będzie można zobaczyć najnowsze produkcje Teatru Nowego, wśród nich spektakl Lęki poranne, Novecento i Jak liście na wietrze oraz spektakle z ubiegłych sezonów, które nieustannie cieszą się popularnością wśród publiczności takie jak: Griga i Historie Petra Zelenki. Teatr Nowy zaprasza także na zaplanowane koncerty promujące nową płytę Jacka Stefanika pt. Ćma. Wszystkie wydarzenia Festiwalu będą odbywały się na scenie Teatru Nowego przy ul. Gazowej 21. A zatem w czasie zbliżającego się lata Teatr Nowy już po raz piąty pragnie dostarczyć widzom i turystom wielu artystycznych wrażeń.

Novecento to historia niezwykłego pianisty, który urodził się na statku, spędził tam całe życie i nigdy nie zszedł na ląd. Historia o muzyku genialnym opowiedziana ustami muzyka przegranego, historia będąca pretekstem do wyjścia na scenę, okazją do prezentacji samego siebie. Mówiąc o kimś, zawsze mówimy o sobie. Nieznany muzyk jest jedynym i tragicznie niewiarygodnym świadkiem geniuszu tajemniczego mistrza fortepianu, na naszych oczach kreuje samego siebie, tworzy mity, kształtuje przeszłość, żałośnie próbuje błyszczeć na scenie światłem własnym, a nie tym odbitym. Przez historię Novecenta patrzymy na inne biografie, na nieudanych artystów, kuglarzy, chcących za wszelką cenę rozbawić nas clownów, w końcu aktora – kolejnej postaci spektaklu jak pozostałe domagającej się skupienia uwagi na sobie. Ten monolog płynie w rytmie nieistniejącej muzyki, obija się o kolejne rafy tandety i szmiry, dryfuje między kreacją a rzeczywistością, jest jednocześnie zabawną anegdotą. Tylko, o kim?

Krakowski spektakl jest polską prapremierą sceniczną tekstu Alessandro Baricco, jednego z najpopularniejszych współczesnych włoskich dramatopisarzy.

Alessandro Baricco, Novecento
tłumaczenie: Halina Kralowa
reżyseria: Iwo Vedral
asystent: Aniela Pilarska
światło: Marek Kutnik
kostium: Agnieszka Więckowska
występuje: Dominik Nowak
premiera 19.06.2010 r. Teatr Nowy w Krakowie

Griga
Spektakl wg opowiadań Antoniego Czechowa, reż. Piotr Sieklucki
Obsada: Dominik Nowak, Aneta Wirzinkiewicz/Katarzyna Chlebny, Piotr Sieklucki

Siedzimy koło nich i słuchamy o ich szczęściu i nieszczęściu, stajemy się gościem na tych urodzinach. Wszystko, co dzieje się na scenie, jest przesiąknięte tym, co zwiemy rosyjską duszą, tą tęsknotą, która może kazać wsiąść na koń i jechać bez celu, a naszym bohaterom każde pić bez końca. A jednocześnie Griga to nie smętne opowiadania, ale tryskająca humorem historia jednego spotkania. Widz wprowadzony w wesoły nastrój (również za sprawą częstowanej wódki) nie ma wyjścia – musi dobrze się bawić. A więc bawmy się!

"Griga", fot. archiwum Teatru Nowego w Krakowie

Jak liście na wietrze
Spektakl wg Aldo Nicolaj, reż. Jarosław Banaszek
Obsada: Lidia Bogaczówna, Michał Rolnicki, Mirosława Żak, ze specjalnym udziałem Martyny Kowalik
Asystent reżysera – Natalia Schmidt, scenografia: Anna Wisz, muzyka: Krzysztof Kossowski, światło :Artur Żurawski i Marek Kutnik, fotograf – Jacek Wrzesiński, PR – Agnieszka Karoń.

Starzejąca się kobieta – Edda – Mieszkająca ze swoją służącą Foccą i tuzinem kotów, słyszy pewnego deszczowego dnia pukanie do drzwi… Do jej domu wchodzi młody, przystojny mężczyzna – Elio, oferujący jej kupno szczotki elektrycznej. Transakcja wprawdzie nie dochodzi do skutku, ale Elio zostaje lokatorem tego dziwnego domu. Między nim i dwoma zamieszkałymi tam kobietami rodzi się dziwna więź, która sprawia, że ukrywane dotąd pragnienia i fakty stają przed bohaterami w całym tragikomicznym wymiarze.

Lęki poranne
Spektakl wg Stanisława Grochowiaka, reż. Piotr Sieklucki
w roli głównej Edward Linde-Lubaszenko, aktor partnerujący Paweł Sanakiewicz.

Stany alkoholowe 70-letniego mężczyzny. Mężczyzny, starzejącego się wśród niezliczonych ilości butelek. Upiorne zwidy, ale i radości po spożyciu najpiękniejszej trucizny życia. Euforia przeplatająca się z goryczą minionych chwil. Ostatnie rozliczenie z przyjacielem, żoną, dozorczynią, dziećmi, marzącymi o rychłej śmierci ojca- alkoholika. Rosyjskie śpiewy upojonego, uradowanego staruszka. Życie we wspomnieniach. Życie bez marzeń…

"Historie Petera Zelenki", fot. archiwum Teatru Nowego w Krakowie

Historie Petera Zelenki
Spektakl wg dramatów i scenariuszy Petra Zelenki, reż. Piotr Sieklucki
Scenografia: Łukasz Błażejewski
Opracowanie muzyczne: Maciej Skuratowicz
Obsada: Katarzyna Chlebny, Marzena Ciuła, Hubert Bronicki, Adam Szarek, Andrzej Rozmus /Maciej Skuratowicz, Konrad Kosecki
obsada TV: Iwona Bielska, Edward Linde-Lubaszenko

Świat głównego bohatera (Hubert Bronicki) to kraina absurdu, gdzie mieszkający w szafie przyjaciel od kieliszka (Adam Szarek) potajemnie zabawia się z manekinem, ojciec (Edward Linde-Lubaszenko) dorabia przyglądając się seksualnym igraszkom sąsiadów-fetyszystów, zaś matka (Iwona Bielska) biega po mieście w kalesonach. Dodatkowo Piotra porzuca dziewczyna (Katarzyna Chlebny) a w jego coraz bardziej delirycznej codzienności zaczynają ożywać przedmioty. Mimo tych wszystkich absurdów jest w tym spektaklu prawda, która dotyka każdego z nas. Jaka? Przekonajcie się sami, poznając tę energetyzującą historię.

Szczegółowy program V edycji Festiwalu Młoda Scena Letnia

Rozpoczęcie Festiwalu

17 czerwca, czwartek

godz. 16.00 Procesja teatralna
godz. 18.00 Podejrzane.obrazopisanie finisaż wystawy prac Łukasza Błażejewskiego

18 czerwca, godz. 23.00 – Novecento wg A. Baricco, reż. Iwo Vedral NOC TEATRÓW
19 czerwca, godz. 19.15 - Novecento PREMIERA wg A. Baricco, reż. Iwo Vedral
20 czerwca, godz. 19.15 – Novecento wg A. Baricco, reż. Iwo Vedral
W dniach od 26 do 27 czerwca, godz. 19.15 – Griga wg A. Czechowa, reż. Piotr Sieklucki

Lipiec 2010

W dniach od 2 do 4 lipca, godz. 19.15 – Lęki poranne wg S. Grochowiaka, reż. Piotr Sieklucki
9 lipca, godz.19.15 – Ćma, koncert Jacka Stefanika
W dniach od 10 do 11 lipca, godz. 19.15 – Griga wg A. Czechowa, reż. Piotr Sieklucki
W dniach od 16 do 18 lipca, godz. 19.15 – Historie Petra Zelenki, wg dramatów Petra Zelenki, reż. P. Sieklucki
W dniach od 23 do 25 lipca, godz. 19.15 – Novecento, wg A. Baricco, reż. Iwo Vedral

Sierpień 2010

W dniach od 6 do 8 sierpnia, godz. 19.15 – Lęki poranne wg S. Grochowiaka, reż. P. Sieklucki
W dniach od 13 do 15 sierpnia, godz. 19.15 – Novecento, wg A. Baricco, reż. Iwo Vedral
W dniach od 20 do 22 sierpnia, godz. 19.15 – Ćma – koncert Jacka Stefanika, sł. Oleksiewicz, reż. P. Sieklucki
21 sierpnia, godz. 19.15 – Ćma PREMIERA
W dniach od 28 do 29 sierpnia, godz. 19.15 – Jak liście na wietrze, wg A. Nicolaj reż. J. Banaszek

Projekt jest finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Miasta Kraków.
O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad Festiwalem Młoda Scena Letnia.
Partnerzy: Międzynarodowe Centrum Kultury.

Dodaj komentarz