10. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Od 22 lipca do 1 sierpnia 2010 roku | Wrocław

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu od 10 lat konsekwentnie prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia – wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.

"Żołnierzyk", reż. Jean-Luc Godard

"Żołnierzyk", reż. Jean-Luc Godard

MFF Era Nowe Horyzonty to największy i jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, w ubiegłym roku wszystkie festiwalowe filmy zobaczyło 122 tysiące widzów. W programie tegorocznej edycji zostanie pokazanych ponad 500 filmów z 50 krajów w 11 dni (w tym 236 filmów pełnometrażowych i 271 krótkich metraży) a 143 z nich będą miały polskie premiery podczas festiwalu.

Festiwal otworzy francuski film Xaviera Beauvois O bogach i ludziach (Des hommes et des dieux), zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes. Wrocławski pokaz będzie polską premierą filmu. To rekonstrukcja autentycznych wydarzeń. W 1996 roku w Algierii zamordowano siedmiu katolickich mnichów. Pracowali w wiosce u stóp Atlasu, służąc ludziom lekarstwami i wiedzą. Gdy w kraju doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, grupa uzbrojonych mężczyzn uprowadziła zakonników. Xavier Beauvois w swoim minimalistycznym, pełnym skupienia filmie przygląda się ich dylematowi – pozostać w sterroryzowanej wiosce czy opuścić klasztor. Zostają, nie chcąc pozbawiać miejscowych ludzi oparcia.

Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia festiwalu będzie Wkraczając w pustkę (Enter the Void), sensacja ubiegłorocznego Cannes w reżyserii Gaspara Noé, szokującego agresją i destrukcją enfant terrible kinematografii francuskiej. To przykład kina ery techno, montażowo-narracyjny eksperyment. Jego bohater – Amerykanin, diler narkotyków w Tokio, uśmiercony przez reżysera w dwudziestej minucie filmu, bezcieleśnie przemierza mroczne zaułki miasta.

Filmem zamknięcia festiwalu będzie Tetro w reżyserii i według oryginalnego scenariusza Francisa Forda Coppoli, rozgrywający się w Buenos Aires, pełen tajemnic rodzinny dramat ze znakomitymi kreacjami aktorskimi Vincenta Gallo i Klausa Marii Brandauera.

Wieczór otwierający festiwal będzie należał do Mike’a Pattona i jego projektu Mondo Cane w scenerii wrocławskiej Wyspy Słodowej. Na autorski recycling muzyczny Pattona składają się covery włoskich przebojów z lat 50. i 60. XX wieku. Artysta wykona nowe wersje zapomnianych piosenek, partie wokalne wzbogacając o typowe dla siebie elektroniczne brzmienia i eksperymenty z głosem.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie jedyny w Polsce pokaz opery filmowej światowej sławy holenderskiego kompozytora Michela van der Aa – Księga niepokoju, adaptacji prozy portugalskiego modernisty Fernando Pessoi. W spektaklu różne formy ekspresji spotkają się w mozaikowej strukturze dzieła totalnego – przestrzenie wirtualne i realne, dramaturgia sceniczna i montaż filmowy, dźwięki grane na żywo przez orkiestrę i generowane elektronicznie. Na scenie narratora Księgi… zagra Klaus Maria Brandauer, we fragmentach wideo wystąpi portugalska śpiewaczka fado Ana Moura, kompozycja van der Aa zostanie wykonana przez znakomitą niemiecką orkiestrę musikFabrik.

opera filmowa "Księga niepokoju", reż.

opera filmowa "Księga niepokoju", reż. Michel van der Aa

Najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu są konkursy. Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to wybór 14 premierowych, osobistych, często prowokacyjnych filmów z całego świata. W tegorocznym programie znalazły się m.in. radykalny Trash Humpers, zrealizowany przez Harmony’ego Korine’a, przedstawiciela nowojorskiej bohemy, twórcy znanego nowohoryzontowej publiczności Juliena-Donkey-Boya; brazylijski Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham Marcelo Gomesa i Karima Aïnouza, połączenie kina drogi i osobistego pamiętnika; przejmujący antywojenny eksperyment ze Sri Lanki Pomiędzy dwoma światami Vimukti Jayasundary; a także francusko-belgijski Amer Hèléne Cattet i Bruno Forzaniego, hołd złożony twórcom gialli (Dario Argento, Lucio Fulciemu, czy Mario Bavie), niezwykle wyrafinowanych formalnie włoskich horrorów popularnych w latach 60. i 70.

Odbywający się po raz drugi Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce to 12 pełnometrażowych, autorskich dokumentów, zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. W programie m.in. Wasze miasta trawą zarosną w reżyserii Sophie Fiennes, autorki Zboczonej historii kina, film poświęcony szalonemu pomysłowi Anselma Kiefera, który tworzy alternatywny świat sztuki w swojej francuskiej posiadłości; obejrzymy też niemal mistyczny przykład archeologii obrazu – Belair Bruno Safadiego i Noi Bressane o legendarnej brazylijskiej wytwórni filmowej, produkującej zakazane przez lata filmy oraz brytyjsko-francusko-polska koprodukcję Themerson&Themerson Wiktorii Szymańskiej, nakreślony subtelną kreską portret legendarnych artystów awangardy. Główną bohaterką cyklu Trzecie Oko będzie w tym roku austriacka artystka wideo-artu Mara Mattuschka.

"Wasze miasta trawą zarosną", reż. Sophie Fiennes

"Wasze miasta trawą zarosną", reż. Sophie Fiennes

W Konkursie Nowe Filmy Polskie pokazanych zostanie 7 powstałych w ostatnim roku filmów fabularnych, m.in. wydarzenie zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, rozedrgany, popkulturowy Jestem twój w reżyserii Mariusza Grzegorzka. W konkursie zostanie pokazany film Ewa reż. Ingmara Villqista i Adama Sikory, który na festiwalu będzie miał swoją światową premierę, jak również, pokazywany na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Made in Poland w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

W programie znajdą się ponadto stałe, lubiane festiwalowe sekcje, wśród nich Panorama - filmy uznanych mistrzów i ciekawe debiuty, biorące udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. Hadewijch w reżyserii ulubionego nowohoryzontowego twórcy Bruno Dumonta; mroczny średniowieczny epos Valhalla Rising zbuntowanego Duńczyka Nicolasa Windinga Refna z Madsem Mikkelsenem w roli głównej; Wyśnione miłości - film 21-letniego Xaviera Dolana, uwodzicielska opowieść o biseksualnej grze dziewczyny i chłopaka, rywalizujących o tego trzeciego; rumuński kameralny dramat o rozpadzie rodziny Wtorek po świętach Radu Munteana.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz