• 2010-07-15

16. Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów

Od 12 do 21 lipca 2010 roku | Warszawa

Lato Filmów to jedyny w Polsce festiwal filmowy, który dobór prezentowanych filmów opiera na jakości scenariusza filmowego, a więc na spójności i niepowtarzalności opowiadanej w filmie historii. Jak co roku najlepsze produkcje pokazane zostaną w Międzynarodowym Konkursie na Film z Najlepszym Scenariuszem oraz, tu nowość, w Konkursie Krótkich Filmów z Najlepszym Scenariuszem.

Dorothée Van Den Berghe, My Queen Karo

Międzynarodowy Konkurs na Film z Najlepszym Scenariuszem ma na celu wyłonienie filmu z najlepszym scenariuszem. Obejmie od 10 do 12 filmów wyselekcjonowanych przez Radę Programową Festiwalu, spośród obrazów zgłoszonych na festiwal lub dostrzeżonych na najważniejszych imprezach filmowych na świecie. Nagrodę w Konkursie przyzna jury wyłonione spośród znanych osobistości świata filmu.

W tym roku na festiwalu zobaczyć będzie można Panoramę Kina Światowego, w ramach której zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje wyróżnione i dostrzeżone na międzynarodowych festiwalach. W kategorii tej prezentowane są zarówno filmy fabularne, dokumentalne, jak i eksperymentalne. Panorama Kina Światowego to obok pokazów konkursowych kolejny punkt programu, który pozwala zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami światowej kinematografii.

Festiwal to również spotkania z kinem wybitnych scenarzystów. W tym roku organizatorzy proponują retrospektywę wybitnego Rafaela Azcony. Specjalnością tego  hiszpańskiego scenarzysty stała się tematyka obyczajowa, którą podejmował z przenikliwością i często z dużą śmiałością (przykładowo Wielkie żarcie). Współpracował m.in. z Marco Ferrerim, Luisem Garcíą Berlangą, Carlosem Saurą, José Luisem Garcíą Sánchezem, Fernando Truebą, Alberto Lattuadą, José Luisem Cuerdą czy Bigasem Luną.

Co roku w ramach festiwalu odbywa się prezentacja dorobku wybitnych polskich scenarzystów, która połączona jest z nagrodą honorową Pióro Mistrza – za całokształt osiągnięć scenariopisarskich. Dotychczas nagrodą wyróżnieni zostali nestorzy polskiej szkoły scenariuszowej: Jerzy S. Stawiński, Tadeusz Konwicki, Stanisław Różewicz, Józef Hen, Andrzej Mularczyk, Jerzy Janicki i Krzysztof Zanussi. W 2010 roku za swoją twórczość scenariuszową nagrodę otrzyma Tadeusz Chmielewski, reżyser, scenarzysta, producent, działacz Stowarzyszenia Filmowców Polskich, kierownik artystyczny związany z Zespołem Filmowym Oko. W ramach retrospektywy Tadeusza Chmielewskiego Lato Filmów pokaże takie filmy, jak:

 • Ewa chce spać (1957); reżyseria i scenariusz
 • Walet pikowy (1960); reżyseria i scenariusz
 • Gdzie jest generał… (1963); reżyseria i scenariusz
 • Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969); reżyseria i scenariusz
 • Nie lubię poniedziałku (1971); reżyseria, scenariusz, dialogi
 • Wśród nocnej ciszy (1978); reżyseria, scenariusz, obsada aktorska

Drugim laureatem tegorocznego Pióra Mistrza jest Krzysztof Teodor Toeplitz, znamienity polski scenarzysta, współautor m.in. Czterdziestolatka, związany z Latem Filmów poprzez pracę w festiwalowym Jury, do którego wnosił doświadczenie i spokój. W ramach festiwalu będzie można zobaczyćokażemy sześć obrazów, których powstanie prokurował swoimi słowami.

 • Pożarowisko (1968); scenariusz
 • Ślepy tor (1968); scenariusz
 • Dzięcioł (1971); scenariusz
 • Motylem jestem, czyli romans 40- latka (1976); scenariusz
 • Gorączka (1980); scenariusz

Kadr z filmu "To twoja wina", reż. Anahi Berneri

W programie festiwalu znalazły się również najciekawsze filmy Krzysztofa Nowaka Tyszowieckiego (1940 – 2009), autora filmów dokumentalnych, animowanych (m.in. nagradzane na najważniejszych festiwalach artystycznej animacji – Słupy betonowe, ScherzoFlirt) i fabularnych (m.in. Co lubią tygrysy, Grzechy dzieciństwa), estety, boksera i birbanta. Chodzącego pomnika niezgody na rzeczywistość, jak napisała o nim Agnieszka Osiecka w Galerii potworów.

Lata Filmów przywraca na ekrany najbardziej wartościowe scenariuszowo filmy, które prezentowane były w polskich kinach w sezonie 2009/2010. Z okazji 10 rocznicy powstania cyklu filmowego Pokolenie 2000 – inicjatywy Sławomira Rogowskiego, w ramach festiwalu będzie można zobaczyć filmy: Bellissima Artura Urbańskiego, Inferno Macieja Pieprzycy, Moje miasto Marka Lechkiego i Moje pieczone kurczaki Iwony Siekierzyńskiej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Script Forum – największa w Polsce impreza branżowa dedykowana scenarzystom filmowym i telewizyjnym. W tegorocznym programie znalazły się m.in.: Konwersatorium Nowela Filmowa, adresowane do osób planujących złożyć projekt na pełnometrażowy film fabularny do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i ubiegać się o indywidualne stypendium dla debiutującego scenarzysty; Forma(t) Serialu, unikatowe szkolenie przeznaczone dla autorów piszących dla TV, chcących przekształcić pomysł na serial w pakiet dla nadawców, zwieńczeniem szkolenia będzie możliwość zaprezentowania jego efektów przedstawicielom czołowych polskich nadawców i producentów telewizyjnych; szkolenie Sztuka Pitchingu, prowadzone przez znaną, międzynarodową specjalistkę, Claire Dixsaut, ukierunkowane na pitching projektu fabularnego, kierowane do scenarzystów i producentów.

Specjalnym gościem Script Forum będzie Linda Seger, światowej sławy konsultantka i wykładowca scenopisarstwa, autorka jednego z najbardziej znanych podręczników w branży Making a Good Script Great. Linda Seger poprowadzi dwie sesje wykładowe podczas tegorocznej edycji imprezy.

W programie Forum znalazła się również Giełda Scenariuszy i Adaptacji, organizowana wspólnie z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, podczas które autorzy scenariuszy będą mogli zaprezentować swoje pomysły czołowym polskim producentom i poszerzyć kontakty w rodzimym środowisku filmowym.

Kadr z filmu "Turneja", reż. Goran Markovic

Finałem całego festiwalu będzie III Forum Scenarzystów Polskich – spotkanie zawodowych scenarzystów różnych pokoleń, organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Jego celem jest nie tylko stworzenie miejsca dla dyskusji, ale także wspólnego szukania rozwiązań problemów najbardziej dotykających scenarzystów w Polsce.

Pod szyldem Script Forum, wydany zostanie, jak w latach ubiegłych, Katalog Scenarzystów Polskich. Stanowi on unikatową bazę nie tylko scenarzystów, lecz także projektów, nad którymi pracują; narzędzie niezbędne dla wszystkich poszukujących ciekawych projektów i ich autorów.

Script Forum odbywa się dzięki wsparciu PISF, we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, pod patronatem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Partnerami są Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Media Desk Polska i Dyskusyjny Klub Filmowy Prawników Błękit Pruski. Miejscem spotkań będą ponownie sale wykładowe dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Pokazy filmowe odbywać się będą w Kinie Rejs, oraz Luna a także w plenerze – w klubie Plac Zabaw na Agrykoli. Po seansach spotkania z gośćmi festiwalu m.in. Mateuszem Kościukiewiczem, Pawłem Salą, Janem Kidawą-Błońskim oraz Feliksem Falkiem.

Z przyczyn niezależnych od organizatorów Kino Kultura przestało być kinem festiwalowym. Odbędzie się w nim jedynie otwarcie festiwalu – premiera filmu Matka Teresa od Kotów Pawła Sali (w poniedziałek o godz. 20.30). Pozostałe seanse zostały przeniesione do kina Luna.

Dodaj komentarz