• 2010-07-30

4. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Od 31 lipca do 8 sierpnia 2010 roku | Kazimierz Dolny / Janowiec nad Wisłą

Tegoroczna czwarta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbywać się będzie pod hasłem Inny Świat. Między 31 lipca a 8 sierpnia 2010 będą miały miejsce pokazy filmów, spotkania z twórcami oraz ze sztuką. Wszystkie one wprowadzać będą uczestników w zupełnie inny świat, który zaczyna się, gdy w sali kinowej gaśnie światło i film całkowicie pochłania uwagę i emocje.

"Copie conforme", reż. Abbas Kiarostami

"Copie conforme", reż. Abbas Kiarostami

Festiwal Dwa Brzegi jest kameralny w sensie liczby projekcji, co jednocześnie stanowi gwarancję, że każdy film zostaje precyzyjnie dobrany przez zespół programowy kierowany przez Grażynę Torbicką – Dyrektor Artystyczną Festiwalu. W Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą pojawią się filmy z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, San Sebastian, Sundance. Wiele z nich będzie pokazywanych premierowo, niektóre będzie można zobaczyć tylko na Dwóch Brzegach.

Niezwykłą atmosferę festiwalu zapewniają miejsca, w których prezentowane są filmy, odbywają się spotkania i rozmowy widzów z artystami. Podczas festiwalu Kazimierz Dolny zamienia się w wielką salę kinową. Rozstawiane są klimatyzowane namioty na 900 i 250 miejsc, zaś wieczorem Mały Rynek w Kazimierzu i Zamek w Janowcu stają się kinem pod gwiazdami i z gwiazdami. Od 2009 roku projekcje festiwalowe odbywają się również w Puławach. Każdego dnia w projekcjach i wydarzeniach festiwalowych może uczestniczyć ponad 8 000 widzów.

Spotkania w Cafe Kocham Kino i Klubie Empik mają charakter bardzo bliskich, nieformalnych rozmów z twórcami różnych dziedzin sztuki, bo Dwa Brzegi to też alians, symbioza sztuki i widzów.

W tym roku w programie Festiwalu znajdą się m.in.:

Retrospektywa Carla Theodora Dreyera

Duński klasyk uchodzi obok Ingmara Bergmana za najwybitniejszego twórcę skandynawskiego kina. Wyreżyserował arcydzieło kina niemego – Męczeństwa Joanny D` Arc. Co najmniej kilka innych jego filmów, wśród nich Wampir i Słowo uznaje się za przełomowe w historii kina. Operowanie kadrem, zbliżeniami, plastyka obrazu, światła czy sposób prowadzenia aktora czynią Dreyera mistrzem kina z czasów przełomu – przejścia z kina niemego do dźwięku. Również tematy podejmowane w filmach Dreyera są awangardowe. Wynika to prawdopodobnie z biografii filmowca. Rodzina adopcyjna, która go wychowała, wywarła na reżysera ogromny wpływ za sprawą swojego żarliwego luteranizmu. Dreyer był jednym z najbardziej religijnych twórców w historii kina, ale nieortodoksyjnym w stosunku do żadnej doktryny. Stałym wątkiem jego filmów jest sprzeciw wobec ustanowionych instytucji i konwencji religijnych. Wyjątkowo często jego główne bohaterki są nękane właśnie przez takie instytucje. Na Dwóch Brzegach pokażemy też krótkometrażowe filmy tego reżysera, a jego twórczość omówią podczas spotkań z widzami goście z Duńskiego Instytutu Filmowego.

Retrospektywa Lecha Majewskiego

Zaproszenie na Festiwal przyjął Lech Majewski – reżyser, scenarzysta, pisarz, kompozytor, artysta wizualny, człowiek teatru… W przypadku tego twórcy retrospektywny przegląd filmów nie oddawałby w pełni siły jego osobowości. Każdy z projektów Lecha Majewskiego – od Basquiata Juliana Schnabla (Benicio del Toro, Gary Oldman, Willem Def.oe, Dennis Hopper), do którego pisał scenariusz i był producentem, przez Ewangelię według Harry’ego (z Viggo Mortensenem), Pokój saren, Ogród rozkoszy ziemskich, do Wojaczka i Angelusa – otwiera zupełnie inny rozdział w karierze tego artysty.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, fot. Tomek Stokowski

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, fot. Tomek Stokowski

Z osobą Lecha Majewskiego będzie również związany koncert otwarcia Dwóch Brzegów. Czwartą edycję Festiwalu zainauguruje Józef Skrzek i SBB, prezentując muzykę filmową związaną nie tylko z twórczością Lecha Majewskiego. Józef Skrzek to multiinstrumentalista oraz kompozytor. Pierwsze kroki stawiał jako basista oraz pianista zespołu Breakout. Później założył zespół Silesian Blues Band, w którym razem z nim grali Antymos Apostolis i Jerzy Piotrowski. Muzycy współpracowali z Czesławem Niemenem, Helmutem Nadolskim i Andrzejem Przybielskim pod nazwą Grupa Niemen. W połowie lat 70. Silesian Blues Band został przemianowany na SBB. Na początku lat 80. grupa rozpadła się, a Skrzek zaczął karierę solową. Współpracował z wieloma śląskimi muzykami, współtworząc tzw. silesian sound.

Artysta z powodzeniem komponuje muzykę filmową. Współpracował m.in. z Piotrem Szulkinem przy filmach Golem i Wojna Światów – Następne Stulecie, z Jerzym Skolimowskim przy filmie Ręce do góry, z Mieczysławem Waśkowskim przy Czasie dojrzewania, w końcu z gościem Dwóch Brzegów Lechem Majewskim przy operze i filmie Pokój saren oraz Angelusie i Ogrodzie rozkoszy ziemskich. Koncert Józefa Skrzeka na Dwóch Brzegach uświetni otwarcie festiwalu 31 lipca. Muzyka rozbrzmiewać będzie na specjalnie skonstruowanych barkach na Wiśle.

"Sekret jej oczu", reż. Juan Jose Campanella

Oprócz wymienionych retrospektyw organizatorzy zaplanowali premiery polskie filmów wyselekcjonowanych do tegorocznej edycji Festiwalu filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Zobaczyć będzie można m.in.:

Sekret jej oczu (El secreto de sus ojos), reż. Juan Jose Campanella

Podczas uroczystego otwarcia w sobotę 31 lipca pokaz specjalny – polska premiera filmu nagrodzonego w tym roku Oscarem dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. El Secreto de Sus Ojos w reżyserii Juana Jose Campanella to kryminalna historia opowiadająca o realiach Argentyny lat 70. i 80. Benjamin Esposito (Ricardo Darin) to argentyński agent federalny u kresu swojej kariery. Cały czas dręczy go stara sprawa gwałtu i morderstwa na młodej kobiecie. Prawdziwe oblicze wydarzeń z przeszłości nigdy nie ujrzało światła dziennego, dlatego by uporać się z mroczną historią, zaczyna pisać. Odgrzebywanie wspomnień doprowadza do odkrycia zaskakujących faktów. Juan Jose Campanella serwuje widzom mocne, trzymające w napięciu kino.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz