• 2010-07-13

Mambo Spinoza

Od 7 lipca do 4 września 2010 roku | Galeria Zderzak w Krakowie

Wystawa Mambo Spinoza, zainspirowana piosenką z repertuaru Starszych Panów, podnosi na nowo pytanie, które nurtowało ich przed pół wiekiem, a w tej chwili znowu brzmi aktualnie w Galerii Zderzak:

Czy nie powinna już przenikać

do wystaw inna tematyka?

Czy nie czas tamtej przerwać przerwą (…)?

Galeria Zderzak, "Mambo Spinoza", fot. Joanna Sokołowska

Więc nie voyeuryzm i nie gender, nie homofobia i nie kolonializm, nie bezdomni i wykluczeni, nie meczety i nie synagogi. Przerwa. Przerwa na lato i Mambo Spinoza w Zderzaku!

Mambo – wiadomo, taniec: Havana, lata 40. La Tropicana Dance Club, swing, akrobatyczne figury, precyzyjny ruch. A Spinoza?

Spinoza

nie imię to dziewczyny

Spinoza

to nie z importu lek

– próbowali wyjaśniać pt.: publiczności lekko zapomniani dziś panowie Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Również i my zadajemy sobie to pytanie, które nurtowało ich przed pół wiekiem, a w tej chwili znowu brzmi aktualnie:

Czy nie powinna już przenikać

do wystaw inna tematyka?

Czy nie czas tamtej przerwać przerwą (…) ?

Więc nie voyeuryzm i nie gender, nie homofobia i nie kolonializm, nie bezdomni i wykluczeni, nie meczety i nie synagogi. Przerwa. Przerwa na lato. Wystawę rozpocznie 266 wejście na drzewo w wykonaniu Cecylii Malik. Co dalej?

Skok w nieznane, bez asekuracji. Gorące rytmy lata przyprawione – do smaku – szczyptą filozofii.

Podziwiać będą cudzoziemcy

Francuzi , Włosi, Szkoci, Niemcy

że Polak, nawet kiedy gwiźnie,

już filozofii liźnie!

Cecylia Malik, „365 drzew w 365 dni”

Zobaczyć można obrazy i obiekty, filmy i fotografie, zestawione tak, jak Spinoza budował swoje propozycje – krótkie zdania, w których dwa pojęcia są połączone jedną relacją logiczną, bez komentarza ze strony autora, co oczywiście otwiera pole do interpretacji. Zawartość wystawy będzie się zmieniać kilka razy w ciągu wakacji.

Na wystawie można oglądać nowe prace Moniki Chlebek i Dawida Czycza – artystów, którzy niedawno zadebiutowali w Zderzaku, i których malarstwo już teraz cieszy się sporym zainteresowaniem. Swoje nowe dzieła prezentuje Ziemowit Kmieć, poznańska artystka Monika Szwed, czy belgijski fotograf zamieszkały w Krakowie, Tom Vernimmen. Nie zabrakło także artystów starszego pokolenia, jak Jarosław Modzelewski czy Zbigniew Makowski. Wystawa Mambo Spinoza to wreszcie świetna okazja do porównania starszych obrazów Jakuba Juliana Ziółkowskiego z jego najnowszymi dziełami, które artysta pokazuje obecnie w Bunkrze Sztuki w Krakowie.

Artyści: Monika Chlebek, Dawid Czycz, Tom Verninnen, Ziemowit Kmieć, Cecylia Malik, Monika Szwed, Zbigniew Makowski, Jarosław Modzelewski i inni.

Kurator: Marta Tarabuła
Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, Kraków, zaprasza na wystawę:
Wernisaż: środa 7 lipca 2010 godz. 19.00

Dodaj komentarz