• 2010-07-28

OFF Festival 2010

Od 5 do 8 sierpnia 2010 roku | Dolina Trzech Stawów w Katowicach

Tegoroczny OFF Festival jest wyjątkowy. Po pierwsze dlatego, że jest to już piąta, jubileuszowa edycja, po drugie dlatego, że w tym roku z Mysłowic przenosi się do Katowic. Dzięki staraniom Artura Rojka, między 5 a 8 sierpnia 2010 roku fani muzyki alternatywnej po raz kolejny zbiorą się na jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce, by wspólnie uczestniczyć w koncertach takich gwiazd jak The Flaming Lips, Dinosaur Jr. czy Antipop Consortium.

The Flaming Lips

The Flaming Lips

Od 2006 roku publiczność OFF Festival gromadziła się w Mysłowicach, rodzinnym mieście Artura Rojka. Niestety ani Dyrektor Artystyczny, ani fani z kraju i  zagranicy, którzy od czterech lat współtworzą imprezę, nie będą mogli świętować jubileuszu w miejscu jej narodzin. Tegoroczna edycja OFF Festivalu odbędzie się w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach.

Nowa siedziba to nie tylko nowy rozdział w historii festiwalu, ale także szereg udogodnień, które stale rozwijająca się impreza oferuje jej uczestnikom. Katowice to serce 2.1 milionowej aglomeracji. Dzięki przeprowadzce festiwalu do stolicy Województwa Śląskiego dojazd na teren festiwalu stanie się prostszy niż wcześniej.

Dolina Trzech Stawów oddalona jest o zaledwie kilka kilometrów od Dworca Głównego PKP Katowice, zaś coraz tłumniej przybywający goście z zagranicy mogą skorzystać z dogodnych połączeń ze znajdującym się około 30 km na północ od centrum Katowic międzynarodowym portem lotniczym w Pyrzowicach.

Dolina Trzech Stawów to wyjątkowy zakątek miasta. Rozległy park położony jest na styku dzielnic Osiedle Paderewskiego i Muchowiec (u zbiegu ulic Górnośląskiej i Murckowskiej) wziął nazwę od trzech kąpielowych zbiorników wodnych, przy których mieszczą się przystań wodna i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Swoje ścieżki mają tu również miłośnicy rowerów oraz niezliczone ilości spacerowiczów, którzy oblegają to niezwykłe miejsce, szukając wytchnienia od miejskiego zgiełku.

W bliskiej odległości od parku znajduje się bogata baza noclegowa oferowana przez Katowice. Na terenie parku istnieją już Camping i parking, ale z myślą o coraz liczniej przybywającej na OFF Festival publiczności z całego świata, powstanie dodatkowo specjalne pole namiotowe, które pomieści kilka tysięcy osób. Z Doliną sąsiaduje bezpośrednio sportowe lotnisko Katowice – Muchowiec, użytkowane przez Aeroklub Śląski. W pobliżu znajdują się też Lasy Murckowskie.

Jubileuszowa edycja festiwalu trafiła do zacnego grona wydarzeń wpisanych w obchody Roku Chopinowskiego. Każdy z czterech dni dedykowanej 200 Rocznicy Urodzin Fryderyka Chopina imprezy uświetni koncert pod hasłem Inspired By Chopin, zagrany przez jednego z wybitnych przedstawicieli muzycznej awangardy. Udział w tym niezwykłym projekcie potwierdzili: guru ambientu WILLIAM BASIŃSKI, żywa legenda turntablizmu PHILIP JECK, mistrz laptopowo-gitarowej elektroniki FENNESZ oraz – po raz pierwszy w Polsce – genialni eksperymentatorzy z duetu MATMOS. Część każdego z tych występów stanowić będą utwory zainspirowane twórczością Fryderyka Chopina.

Największą gwiazdą tegorocznej edycji jest amerykański zespół The Flaming Lips. To jeden z najbardziej nietuzinkowych zespołów rockowych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Dwunasty album studyjny Embryonic (Warner, 2009) z gościnnym udziałem Karen O (Yeah Yeah Yeahs), MGMT i Thorstena Wörmanna to prawdziwy majstersztyk notowany na szczytach zestawień najznakomitszych płyt ubiegłego roku bądź dziesięciolecia. Przyjęcie zaproszenia Artura Rojka, Dyrektora Artystycznego OFF Festival Katowice, przez grupę formatu The Flaming Lips to nie tylko dowód na to, że marzenia się spełniają, ale także potwierdzenie rangi festiwalu, który w niespełna cztery lata osiągnął status liczącej się w świecie muzycznej imprezy, stanowiącej już ważny punkt na międzynarodowej mapie koncertowej.

The Horrors

The Horrors

Kolejnym ważnym występem będzie koncert brytyjskiej formacji The Horrors, autorów najlepszego rockowego albumu roku 2009 według New Musical Express. Primary Colours został fantastycznie przyjęty przez krytykę na całym świecie. O jego brzmienie zadbało doborowe trio. Za produkcję i miksy całości odpowiadali Geoff Barrow z Portishead oraz muzyk i powieściopisarz Craig Silvey. Do produkcji utworu Three Decades oraz tytułowego Primary Colours przyłożył się nie kto inny jak Chris Cunninghan, znany głównie jako twórca kultowych teledysków All Is Full Of Love Björk czy Come to Daddy i Windowlicker Aphex Twin. Warto dodać, że drugi krążek Brytyjczyków zachwycił samego Damona Albarna, który zaprosił ich na najnowszą płytę Gorillaz.

Kolejną gratką dla fanów rocka alternatywnego będzie zapewne koncert Dinosaur jr. Istniejące od 1984 roku trio z Massachusetts to absolutny kanon muzyki alternatywnej. W Katowicach pojawi się w oryginalnym, reaktywowanym pięć lat temu składzie: J Mascis (wokal, gitara), Lou Barlow (bas) i Murph (perkusja). Już w latach osiemdziesiątych zespół wyróżniał się spośród innych przedstawicieli rockowego podziemia własnym muzycznym stylem, w którym pobrzmiewały m.in. hardcore, noise rock i heavy metal, a także charakterystycznym wokalem lidera J Mascisa. W Polsce grupa będzie promować materiał z najnowszego albumu zatytułowanego Farm. Drugi od czasu powrotu, a dziewiąty w całej dyskografii, krążek przekonał zarówno fanów jak i krytykę, że Dinosuar Jr. wciąż wyznacza standardy w dziedzinie niezależnego rocka.

Dinosaur jr.

Dinosaur jr.

Udział w OFF Festival potwierdził także kolektyw ANTI-POP CONSORTIUM , zaliczany do najbardziej znaczących przedstawicieli alternatywnego hip hopu, który powrócił z pierwszym od siedmiu lat, a przy tym rewelacyjnym, krążkiem Fluorescent Black.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz