• 2010-07-26

XIV Gdański Festiwal Szekspirowski

Od 30 lipca do 8 sierpnia 2010 roku | Trójmiasto

Doznaj SZEKStazy! głosi jedno z haseł promujących XIV edycję Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Także i w tym roku organizatorzy jednego z największych festiwali teatralnych w Polsce dołożą wszelkich starań by faktycznie każdy widz mógł ją przeżyć. Jak co roku, prócz spektakli teatrów z Polski, obejrzeć będzie można wybitne spektakle z krajów całego świata, dosłownie od A do Z, począwszy od Armenii, poprzez Francję, Japonię, Litwę, Niemcy, Rosję, Rumunię, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanią a kończąc na Zimbabwe.

Wyobraźcie sobie... William Shakespeare. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. fot.Tomasz Kubic

Wyobraźcie sobie... William Shakespeare. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. fot.Tomasz Kubic

Szczególnie interesujące będą dwie produkcje litewskiego reżysera z Wilna Oskarasa KorsunovasaSen Nocy Letniej i Hamlet, a także francuskie spektakle Iriny Brook (córki wielkiego twórcy teatralnego Petera Brooka) – Burza! i Czekając na sen. Po raz drugi zaprezentujemy spektakl Ryutopia Noh-theatre z Japonii, który w 2008 roku pokazał wspaniałą Zimową opowieść w reżyserii Yoshihiro Kurity. W tym roku Hamlet tego samego reżysera zagości na Festiwalu. Nie lada gratką dla widzów ceniących sobie kunszt aktorski będzie prezentacja monodramu Wyobraźcie sobie… William Shakespeare ze świetną rolą Andrzeja Seweryna, przygotowany w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Wydarzeniem festiwalu będzie także jeden z najciekawszych rumuńskich spektakli szekspirowskich ostatnich lat polecony przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie – Burza w wykonaniu Toma Caragiu Theatre z Ploieşti. W ramach festiwalu zaprezentowany zostanie również spektakl Jak wam się podoba uznanego węgierskiego reżysera Attila Vidnyánszky przygotowany w węgiersko-ukraińskiej koprodukcji teatrów: Castle Theatre Gyula, Hungarian Theatre Beregszász i Csokonai Theatre Debrecen.

Przez ostatnie 13 lat na wszystkich scenach Trójmiasta zaprezentowało się około 100 zespołów teatralnych z ponad 30 krajów. Wystawiano dzieła wybitnych reżyserów światowego formatu takich jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Robero Ciulli, Robert Sturua i wielu innych. Od 2008 roku festiwal jest organizowany wspólnie przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z ich twórcami: reżyserami, aktorami, dramaturgami oraz bogaty program edukacyjny. Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania oraz wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata. Dążeniem organizatorów jest uczynienie Festiwalu Szekspirowskiego jednym z najważniejszych międzynarodowych festiwali teatralnych w Europie. Impreza ta przyczynia się do promocji Gdańska na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest między innymi zainicjowana w 2006 roku Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, która w Gdańsku ma swoją siedzibę.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy rozbudowany program edukacyjny, który obejmuje takie projekty jak: Letnia Akademia SzekspirowskaBliżej Teatru, a także Dolne Miasto Górą. Oferta działań obejmuje: wykłady, warsztaty teatralne i artystyczne, konkursy, wystawy, zwiedzanie teatrów i spotkania z twórcami. Koordynatorem programu jest Anna Ratkiewicz (akademia@ftg.pl). Zapisy na wszystkie warsztaty przyjmowane są z wyprzedzeniem.

W tym roku po raz pierwszy realizowany jest  spektakl popularnego w Wielkiej Brytanii nurtu teatru społecznego (community play), w którym członkowie lokalnej społeczności są zaangażowani w produkcję teatralną nie tylko jako widzowie, ale także jako autorzy przedstawienia. Takim przedsięwzięciem jest Perykles brytyjskiej grupy Parrabbola, który rozegra się na Dolnym Mieście w Gdańsku. Weźmie w nim udział około 100 aktorów wybranych na drodze castingu i poprzez zgłoszenia do organizatorów projektu.

Podczas imprezy przygotowywany będzie międzynarodowy projekt artystyczny Szekspir rusza (w) Miasto. Wspólnota sztuki, w którym wydarzenia teatralne, artystyczne i edukacyjne realizowane będą równolegle na trzech europejskich festiwalach szekspirowskich: w Gdańsku, w Neuss (Niemcy) i w Gyula (Węgry). Działania obejmują prezentację wybitnych europejskich produkcji teatralnych, edukację nauczycieli i młodzieży, artystyczne akcje społeczne (Perykles, parada festiwalowa, happeningi) oraz budowanie wolontariatu kulturalnego.

W ramach projektu będzie kontynuowane wyjście z Festiwalem Szekspirowskim w region województwa pomorskiego. W tym roku przedstawienia odbędą się w trzech miastach: Wejherowie (30 lipca), Kościerzynie (31 lipca) i Pruszczu (1 sierpnia). Zaprezentowany zostanie  bardzo ciekawy spektakl grupy Two Gents Productions Szaleństwo Hamleta / Kupenga kwa Hamlet. Podczas festiwalu szekspirowskiego w Gdańsku grupa zaprezentuje także drugi spektakl Vakomana Vaviri ve Zimbabwe lub Dwaj Panowie z Werony, oba przedstawienia reżyseruje niemiecki twórca Arne Pohlmeier.

As You like it. London Metropolitan University

As You like it. London Metropolitan University

Celem tej inicjatywy jest wyjście w teren województwa z klasycznymi sztukami Szekspira, przedstawianymi często niekonwencjonalny sposób. Nawiązujemy przez to do dawnej tradycji objazdowych trup teatralnych, które podróżowały z miasta do miasta występując pod gołym niebem, w zajazdach, kościołach, gildiach czy na jarmarkach dostarczając rozrywki lokalnej ludności. Przedstawieniom będą towarzyszyć warsztaty teatralne prowadzone przez polskich i angielskich aktorów. Będzie to niepowtarzalna okazja dla uczestników, żeby nie tylko porozmawiać o sztuce, ale również podszlifować kunszt aktorski.

W tym roku zmieniła się także formuła Konkursu na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2009/2010. Do finału, który odbędzie się podczas Festiwalu, zaproszone zostały cztery spektakle z różnych miast Polski. Zwycięzca wyłoniony zostanie ostatniego dnia Festiwalu.

Tegoroczni kandydaci do nagrody Złotego Yorick’a:

  • Ja, Hamlet, reż. Marek Kalita, Teatr im. W. Bogusławskiego, Kalisz
  • Król Lear, reż. Cezarijus Grauzinis, Wrocławski Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego, Wrocław
  • Sen Nocy Letniej, reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Polski, Wrocław
  • Wieczór Trzech Króli, reż. Michał Borczuch, Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole
Romeo i Julia. Roman Viktiuk Theatre

Romeo i Julia. Roman Viktiuk Theatre

Strony: 1 2

Dodaj komentarz