• 2010-08-25

Dziecinada – polski dizajn dla dzieci

Od 4 września do 17 października 2010 roku | Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

4 września 2010 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie otwarta wystawa DZIECINADA – POLSKI DIZAJN DLA DZIECI, prezentująca najciekawsze prace polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych. Zarówno miejsce jak i termin wystawy zostały wybrane nieprzypadkowo. Początek roku szkolnego skłania do refleksji nad potrzebami i oczekiwaniami, w tym także estetycznymi, dzieci. Natomiast Muzeum Regionalne w Stalowej Woli już od dłuższego czasu wspiera i promuje współczesne polskie wzornictwo, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Lalki/Dolls, Kalimba Natka Luniak

Lalki/Dolls, Kalimba Natka Luniak

Na wystawie pokazane zostaną unikalne, jednostkowe projekty, przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach oraz produkty wytwarzane na skalę przemysłową: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy – rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu, czy po prostu służące do dobrej zabawy. Wiele z nich powstało, ponieważ rodzice-projektanci nie znaleźli w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci. Inne są wynikiem fascynacji dziecięcą wyobraźnią lub próbą powrotu do dzieciństwa.

Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska’s, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły z dziecięcego bloku rysunkowego – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka. – Inni, jak Trzy Myszy, Kwasieborski, duet Rusin i Czop, Ziemowit Kalin czy Maja Ratyńska, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości. Ale dają też wolność wyboru i rozwijają wyobraźnię. I, co ważne, bawią w równym stopniu dorosłych, co dzieci.

Osobną kategorię stanowią książki – powód do dumy polskiej grafiki. Wydawane przez niewielkie i niezależne wydawnictwa, które z powodzeniem konkurują z wielkimi koncernami wydawniczymi i zdobywają jedna po drugiej prestiżowe nagrody IBBY (The International Board on Books for Young People). Prezentowane na wystawie pozycje wydawnicze nie mają ambicji przeglądu, są subiektywnym i autorskim wyborem Kuratora, ale każdą z nich cechuje najwyższy poziom artystyczny i… bardzo wiele humoru.

Projektowanie dla dzieci jest nie lada wyzwaniem – dzieci są najbardziej szczerymi i krytycznymi odbiorcami sztuki. Nie dają się oszukać formalnymi zabiegami. Z kolei na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie u dzieci kreatywności i dobrego smaku, rozwijanie wyobraźni, wychowanie otwartego i świadomego człowieka, wrażliwego na piękno i dbającego o estetykę dnia codziennego. Wszystkie zaprezentowane na wystawie przedmioty spełniają oczekiwania dzieci i wymagania dorosłych – są ładne, użyteczne, praktyczne, proste – dobrze zaprojketowane.

Autorami prezentowanych na wystawie prac są młodzi, utalentowani polscy projektanci, którzy z sukcesem realizują swoje twórcze zamierzenia i nie obawiają się konfrontacji z najbardziej wymagającym krytykiem – dzieckiem.

Zwierzęta z papier-mache animals, JJ project Justyna Jacyszyn

Zwierzęta z papier-mache animals, JJ project Justyna Jacyszyn

Autorzy prac: Dominika Laskowska (Akuku), Emocja, Beza Projekt, Izabella Gkagkanis, Justyna Jacyszyn, Kalimba, Ziemowit Kalin, Knockoutdesign, Kompott, Michał Kwasieborski, Basia Lewandowska, Mamama, Ola Mirecka, Mysiadziurka, Miuki, 3 Myszy, Puff-Buff Design, Maja Ratyńska, Joanna Rusin i Agnieszka Czop, Simple, Timoore, Magdalena Jakubowska-Miąsek, Oskar Zięta, Anna Żelazowska (Alelale).

Wydawnictwa: Dwie Siostry, Wytwórnia, Czarodziejska Kura, Znak.

AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA

Kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu w kraju i na świecie. Dyrektor artystyczna festiwalu Łódź Design 2008—2010. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu. Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów. W latach 2000–2007 redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI

Swoją aktywnością kulturotwórczą i edukacyjną Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wpisuje się w krótką, lecz ciekawą historię miasta i udowadnia, że kultura dzieje się także z dala od wielkich metropolii. Muzeum realizuje unikalne projekty promujące zasoby dziedzictwa kulturalnego regionu (Śladami art déco czy COP dla przyszłości), programy edukacyjne oraz wystawy współczesnego polskiego wzornictwa (Zasoby naturalne polskiego designu, Polska Folk, UNPOLISHED – young design from Poland), które odnoszą sukcesy na wielu europejskich rynkach. Muzeum było wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach: Wydarzenie muzealne roku – Sybilla i Polska pięknieje.

DZIECINADA – POLSKI DIZAJN DLA DZIECI
Wystawa współczesnego polskiego
wzornictwa dla dzieci
4 września – 17 października 2010
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Dodaj komentarz