• 2010-09-27

30. Rawa Blues Festival

9 października 2010 roku | Katowice

9 października w katowickim Spodku odbędzie się 30. edycja Rawa Blues Festival – największego i najstarszego festiwalu bluesowego w Polsce. Z uwagi na jubileusz i okrągłe urodziny Festiwalu, z fanami bluesa będą świętować gwiazdy które już zagrały na Rawa Blues Festival: James Blood Ulmer, Vernon Reid, Rick Estrin & The Nightcats with Charlie Baty, Nora Jean Bruso.

Rawa Blues Festival, Irek Dudek, fot. Roman Lipczyński

Rawa Blues Festival, Irek Dudek, fot. Roman Lipczyński

Zdecydowaliśmy, że zaproszone zostaną postaci światowego bluesa których występ na Rawie szczególnie zapadł w pamięci fanom. Stąd pomysł retrospekcji tego najlepszego dorobku Festiwalu – przybliża kulisy wyboru gwiazd dyrektor festiwalu, Irek Dudek. Również występ Dudka będzie szczególny, ponieważ zaprezentuje on na żywo materiał z nowej płyty – Dudek Bluesy, której premiera miała miejsce 23 kwietnia.

Rawa Blues Festival wystartował na przełomie kwietnia i maja 1981 r., w okresie kiedy w kraju wrzała solidarnościowa gorączka. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem Rawa Blues, bo taką wtedy nosił nazwę ten festiwal, blues w różnych jego odcieniach rozbrzmiewał w śląskich klubach: Akant, Kwadraty, Medyk, Puls i Wahadło, a na scenie znaleźli się m.in. Elżbieta Mielczarek, Paweł Ostafil, Dżem i Easy Rider. Przez kolejne lata, również w stanie wojennym, na scenach Rawy pojawiali się wszyscy najważniejsi polscy wykonawcy bluesa, niektórzy bardzo regularnie. Rawa szybko stała się najważniejszym miejscem przeglądu stanu naszego bluesowego posiadania, a konkursowe przeglądy młodych wykonawców sukcesywnie wyłaniały wielu wiodących dziś na rodzimej scenie bluesmanów. Koncerty, ale przede wszystkim klubowe granie, tworzyło i upowszechniało najwłaściwszy dla prezentacji i odbioru bluesa klimat i subkulturę bycia muzyków i słuchaczy w tak swoistej bliskości.

Od samego początku dyrektorem i organizatorem festiwalu był Irek Dudek, który już w latach 60. próbował przeszczepić muzykę bluesową na polski grunt. Wielka gwiazda polskiego rocka (lider popularnej od lat 80. do dziś grupy Shakin’ Dudi), multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, wymyślił pierwszy w Polsce bluesowy festiwal i prowadzi go do dziś. To m.in. dzięki jego charyzmie i projesjonalizmowi do Spodka co roku zjeżdża jesienią kilka tysięcy osób z całej Polski.

W 1992 r. Rawa bardziej zdecydowanie wyszła poza krąg krajowego podwórka, prezentując liczących się wykonawców zagranicznych. Koncertów w hali Spodka słuchało wtedy ok. 10 tys. słuchaczy! Ten rekord frekwencji nigdy potem nie został pobity, za to na następnych edycjach festiwalu gościły z jedynymi w Polsce, a czasem i w Europie koncertami gwiazdy bluesa pierwszej wielkości i historyczne już postacie tej muzyki: Luther Allison. Junior Wells, Koko Taylor, Carey Bell, John Cephas i Phil Wiggins, C. J. Chenier, Rory Block, Little Charlie & The Nightcats, Guitar Shorty, James Blood Ulmer i wielu innych. To właśnie dla nich wielu fanów przyjeżdżało na Rawę, chcąc słuchać bluesa w wykonaniu jego tak ważnych twórców, spotkać się z postaciami, które na bluesowym topie znaczą tak wiele, zobaczyć bluesowy show, jaki prezentowany jest tylko na ważnych festiwalach bluesa w szerokim świecie.

Podczas Rawy Blues 2006 można było posłuchać m.in. Roya Rogersa, Paula Geremii i Nory Jane Bruso, której występ stał się wielkim wydarzeniem festiwalu, w pamięci każdego widza tamtej edycji Festiwalu pozostanie szczególnie jeden z utworów który Nora zaśpiewała… bez mikrofonu! W 2007 wystąpiła kilkukrotnie nagradzana Blues Music Awards, Janiva Magness. Wyjątkowo malowniczy okazał się band Asylum Street Spankers, który czerpie całymi garściami ze współczesnych gatunków, od country po hip-hop. Bardzo energicznie zagrali Storm Warning z Wielkiej Brytanii. W 2008 roku wydarzeniem Festiwalu był występ Debbie Davies i Setha Walkera. Niesamowicie klimatycznym występem zachwycił Samuel James, a atmosferę skutecznie podgrzał występ Shakin’ Dudi – byli w wyśmienitej formie. Niespodzianką był również bardzo udany występ The California Honeydrops. 29. edycja to przede wszystkim mocny rockowo-bluesowy występ Erica Sardinasa z zespołem Big Motor, ale przed nim zagrali legendarny Rod Piazza & The Mighty Flyers a także młoda gwiazda Eden Brent.

I tak Rawa Blues Festival dociera do swojego jubileuszu – 30 edycja festiwalu przede wszystkim ma mieć charakter retrospektywny. Usłyszymy najlepszych wykonawców, którzy grali już na Rawie i których koncerty zrobiły największe wrażenie na wszystkich: fanach, krytykach, innych muzykach i organizatorach.

Rawa Blues Festival, Rick Estrin and The Nightcats

Rawa Blues Festival, Rick Estrin and The Nightcats

Hulaszczy i ochrypły, super-cool i hiper… satyryczny, ostre teksty i solówki killera. Po prosty nie może być lepiej! – tak o Ricku Estrinie, Charlie Baty’m i The Nightcats pisze najbardziej poczytny bluesowy magazyn, Blues Revue. Zespół z Sacramento od 34 lat gra niesamowicie zakręconego bluesa mocno związanego z jazzem a dodatkowo wymieszanego ze swingiem, soulem, i rockabilly.

Założycielami The Nightcats były dwie największe osobistości składu – gitarzysta Charlie Baty oraz wokalista i harmonijkarz Rick Estrin. Swój debiutancki album All the Way Crazy wydali w 1987 i od tamtej pory zaczęli bardzo intensywnie grywać na festiwalach bluesowych i w klubach w całych Stanach.

Serca polskich fanów bluesa zespół zdobył przede wszystkim dzięki swojej muzycznej mieszance, zaś kolorytu występowi dodawał image obu liderów. W 2008 roku nieoczekiwane odchodzi z zespołu Charlie Baty. Już bez Baty’ego w 2009 wydali świetny album Twisted, a w samym tylko 2010 otrzymali 4 nominacje do Blues Music Awards – w sumie uzbierali pokaźną liczbę 14 nominacji do nagród przyznawanych rokrocznie przez Blues Organisation.

RawaBlues: W 2004 roku zagraliście po raz pierwszy na Rawa Blues Festival, czy pamiętacie tamten występ?

Rick Estrin (RE): Pamiętam doskonale! Gramy w wielu miejscach, i prawdę mówiąc często nasze występy zlewają się w naszej pamięci… ale nie Rawa! To był nasz jedyny występ w Polsce i doskonale pamiętam to wydarzenie… Spodek, i fanów, którzy byli niesamowici… bardzo entuzjastycznie nastawieni. Ich reakcja na nasz koncert była wspaniała. To generalnie jeden z najwspanialszych festiwali w mojej długiej karierze, dlatego tym bardziej cieszę się że dane jest nam wrócić i zagrać ponownie.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz