Avant Art Festival 2010

Od 24 do 26 września 2010 roku Od 1 do 4 października 2010 roku | Wrocław

Między 24 a 26 września oraz 1 a 4 października 2010 roku Wrocław po raz kolejny stanie się centrum współczesnej awangardy. Tegoroczna, trzecia już edycja AVANT ART FESTIVAL, nastawiona będzie w szczególności na prezentację nowej sztuki norweskiej, ukazując nie tylko najnowsze dokonania tamtejszych tuzów eksperymentalnej sceny muzycznej, ale także przedstawienia poszukujących i awangardowych teatrów. Obok ścisłej czołówki awangardowych twórców z Norwegii będzie można posłuchać także innych zaproszonych muzyków: z Polski i z całej Europy.

Widelec

Widelec

AVANT ART FESTIVAL na stałe zagościł w kalendarzu ambitnych imprez cyklicznych, nastawionych na bardziej wymagającego odbiorcę. Potrzeba nowego spojrzenia na sztukę współczesną szczególnie w jej muzycznym wydaniu zaowocowała organizacją festiwalu, który z założenia nie zamyka się w jednym gatunku. Stara się natomiast zaprezentować różne drogi, jakimi podążają obecnie artyści, wykraczający poza ustalone granice twórczości oficjalnej i akademickiej. Eksperyment i awangarda przejawiają się na wielu płaszczyznach i frontach sztuki, nie zważając na uznane tradycją ramy rodzajowe. Avant Art Festival stawia sobie za cel prezentację tej różnorodnej, często eklektycznej sztuki, nastawionej na zacieranie granic pomiędzy poszczególnymi gatunkami, by tym samym stworzyć nową jakość, opartą na niespotykanych dotąd formach ekspresji.

Pod szyldem fundacji Avant Art, festiwal proponuje odbiorcom całkowicie świeży sposób obcowania ze sztuką – awangardowy, odkrywczy, odrzucający konwencjonalność, prezentujący artystów nietuzinkowych i nowatorskich. Główną ideą wydarzenia nie jest prezentacja jedynie współczesnych dokonań muzyki eksperymentalnej. Nie jest to zwykły festiwal muzyczny. To bardziej festiwal o muzyce. I dlatego oprócz projektów stricte operujących sztuką dźwięku można na nim zobaczyć spektakle teatralne i taneczne, instalacje i performance. Poszukiwanie wartości muzycznych w działaniach, które mogą się bez muzyki obejść, ale razem z nią tworzą nowe konteksty, odkrywają nowe terytoria w twórczości artystycznej i zmieniają jej odbiór to jedno z podstawowych kryteriów selekcji projektów, które goszczą na festiwalu.

Wśród oczekiwanych gości znajdują się zdolni multiinstrumentaliści i eksperymentatorzy odkrywający nowe przestrzenie na gruncie twórczości muzycznej. Pojawi się pierwsza dama norweskiej muzyki awangardowej – Maja Raktje, a także uznani artyści sceny elektronicznej we wspólnej kolaboracji – James Plotkin i Mick Harris. Pokaz improwizacji dadzą między innymi Puma i OFFONOFF, stylistyczny eklektyzm przywiezie ze sobą Jono El Grande i Radian, pejzaże poezji dźwiękowej zaprezentuje Arve Henriksen, a nowe horyzonty jazzu wskaże Phall Fatale ze Szwajcarii.

Spośród prezentacji teatralnych warto zobaczyć napędzany abstrakcją, nowoczesny Verdensteatret czy multidyscyplinarny, słynny Maisondahlbonnema & Needcompany. Mocnym akcentem będzie kolektyw Harakiri Farmers – laureaci Malty 2008, którzy zaprezentują polsko-norwesko-francuski projekt, powstały w kolaboracji z choreografem i tancerzem Kennethem Flakiem oraz kompozytorem Davidem Chazamem pod nazwą [MINUS 20].

Avant Art Festival to ważny głos w festiwalowym świecie sztuki. To platforma prezentacji starannie wyselekcjonowanych artystów z różnych kręgów i środowisk. To odważne, międzynarodowe wydarzenie powołane zostało do życia przez Kostasa Georgakopulosa – muzyka, wydawcę, producenta i dyrektora artystycznego Sceny Muzycznej Ery Nowe Horyzonty.

Maja Ratkje

Maja Ratkje

Artyści zaproszeni na tegoroczną edycję festiwalu:

Maja Ratkje [NOR]

Maja Ratkje to bez wątpienia pierwsza dama awangardowej muzyki norweskiej. W swojej twórczości artystka podąża ścieżkami elektroakustycznej i kameralistycznej awangardy o bardzo indywidualnym charakterze. Elektronika, potężna improwizacja i niezwykły głos wokalistki sprawiają, że Ratkje stała się jedną z najbardziej znaczących postaci współczesnego eksperymentu muzycznego – nie tylko w Norwegii, ale także w całej Europie.

Kompozytorka utworów na orkiestrę, wykonawca operowy, improwizatorka i artystka eksperymentalnej elektroniki, twórczyni muzyki elektroakustycznej. Tymi wszystkimi określeniami mogła poszczycić się Maja Ratkje jeszcze przed swoimi trzydziestymi. urodzinami. Od połowy lat 90. aktywnie działała na wielu frontach muzycznych. Zanim rozpoczęła międzynarodową karierę, zdobywała nagrody kompozytorskie w swoim kraju (najpierw jako część żeńskiego kwartetu Spunk, uprawiającego free improv, potem jako artystka solowa). Jej pierwszy album Voice ujrzał światło dzienne w 2002 roku. Jej eksperymentalną metodę śpiewu porównywano do technik wokalnych takich sław jak Jaap Blonk i Phil Minton. Wyróżniało ją jednak wykorzystywanie elektroniki i tereminu.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Dodaj komentarz