• 2010-09-16

Fotoblog 2010 roku

Zakończył się konkurs Fotoblog 2010 roku. Konkurs miał na celu wyłonić najbardziej wartościowe blogi poświęcone fotografii, a jego głównym przesłaniem było promowanie dobrej fotografii oraz jej twórców. Od momentu rozpoczęcia konkursu Fotoblog 2010 roku, zgłoszono do niego 529 fotoblogów, fotoblogi komentowane były 4504 razy, a na wszystkie oddanych zostało w sumie 95 800 głosów. Konkurs cieszył się więc ogromną popularnością, a zgłaszane do niego prace podejmowały różnorodną tematykę. Zdjęcia przedstawiane w fotoblogach, są fotografiami wieloznacznymi, przedstawiającymi historię w sposób niedosłowny i delikatny. Fotoblogi, które oceniała redakcja SwiatObrazu.pl przyjemność wspólnie z Internautami oceniać, prowadzone są na bardzo wysokim poziomie i nic dziwnego, że zdobyły tak dużą ilość głosów i komentarzy.

Fot. Łukasz Piech. Fotoblog lukaszpiech

Fot. Łukasz Piech. Fotoblog lukaszpiech

W rankingu internautów zdecydowanie zwyciężył fotoblog karakorum, zdobywając prawie 16 tysięcy głosów. Za zajęcie pierwszego miejsca, autorka tego fotobloga – Justyna Górska – otrzymuje nagrodę główną: aparat CASIO EX-FH25 oraz drukarkę EPSON Stylus Photo PX710W.

Drugie miejsce w głosowaniu internautów, z ponad 14 tysiącami oddanych głosów, zajął fotoblog Krzysztofa Adamka, tym samym zdobywając w nagrodę drukarkę EPSON Stylus Photo P50.

Ponad sześć tysięcy głosów zdobył fotoblog www.paulinquua.fbl.pl – czysto amatorskie malowanie światłem. Za zajęcie trzeciego miejsca, autorka tego fotobloga – Paulina Wydrzyńska – otrzymuje aparat CASIO EX-FH100.

Wyróżnienie redakcji SwiatObrazu.pl zdobył Łukasz Piech za swój fotoblog www.lukaszpiech.pl. Tym samym Łukasz otrzymuje nagrodę – aparat EXILIM high-speed EX-FC100.

Pierwsze miejsce w głosowaniu Jury zajął natomiast fotoblog Moje uniformy. Autor fotobloga, Arkadiusz Wojciechowski, otrzymuje nagrodę Grand Prix – drukarkę EPSON Stylus Photo PX710W.

Arkadiusz Wojciechowski o blogu:

Zaczęło się od zastanawiania nad tym co i dlaczego ubieramy. Jakie kompromisy musimy podejmować by przetrwać w społeczeństwie, by nie zostać z niego wykluczonym. Wyobrażałem sobie sytuację, w której np. rastafarianin z bujnymi dredami musi podjąć decyzję o ścięciu włosów, zrzuceniu luźnych spodni i koszul aby zostać przyjętym do pracy. W którym momencie kończy się niewinny czas dzieciństwa i młodzieńczej fantazji, a zaczyna smutne życie w trybach maszyny nazwanej społeczeństwem. Kiedy musimy założyć uniform aby nie wypaść z roli?

Czy aby zostać neofaszystą musiałbym ogolić głowę i nosić ciemnozieloną kurtkę z ortalionu? Czy mimo głoszenia skrajnych idei mógłbym liczyć na przyjęcie w szeregi bojówek gdybym na codzień chodził w kwiaciastej koszuli i sandałach? A gdybym lubił golić głowę i nosić wypastowane, wojskowe buty to czy automatycznie postrzegno by mnie jako element niebezpieczny mimo, że w głębi duszy byłbym piewcą pokojowych idei?

W końcowej fazie projektowania przedsięwzięcia pomyślałem o nagości. Przede wszystkim dlatego, że jest to wciąż w naszym kraju kwestia drażliwa, niełatwa, po prostu tabu. Nie potrafimy się odnieść do niej w sposób naturalny. Nie ma u nas plaż dla naturystów, w saunie nie czujemy się swobodnie, jeśli już rozmawiamy o nagości to w sposób rubaszny czy nawet wulgarny. Naturalność w tej kwestii często wydaje się podejrzana.

Największym jednak wyzwaniem było fotografowanie Magdy (32), mojej szwagierki. Nie spodziewałem się, że będę tak bardzo skrępowany kiedy stanie przede mną nago. Wtedy właśnie w pełni zrozumiałem co miała na myśli jedna z modelek, kiedy powiedziała mi, że stojąc nago przed obcym mężczyzną czuje się zupełnie swobodnie, a niepewnie czuje się przed kimś kogo zna i na kim jej zależy. Z tego co widzę, zasada ta działa w obie strony.

Fot. Arkadiusz Wojciechowski. Fotoblog "Moje uniformy"

Fot. Arkadiusz Wojciechowski. Fotoblog "Moje uniformy"

Uzasadnienie werdyktu Jury:

Wybór laureatów był niezwykle trudny. Oceniając wszystkie nadesłane fotoblogi, mieliśmy okazję podziwiać dziesiątki doskonałych fotografii. Pamiętaliśmy jednak, że nie rozstrzygamy konkursu na najlepszą fotografię polskiego Internetu, lecz przyznajemy tytuł Fotoblog 2010 roku.

Z przyjemnością prezentujemy naszym Czytelnikom szczegółowe kryteria wg których tytuł Fotoblog roku 2010 otrzymali Arkadiusz Wojciechowski za fotoblog  Moje uniformy oraz Łukasz Piech za fotoblog lukaszpiech.pl.

Przypomnijmy na początku, jakie zadanie ma realizować internetowy blog. Jest to swoisty pamiętnik, który posiada osobisty charakter i pozwala nam — czytelnikom — poznać osobę autora. Przy tworzeniu fotobloga na autorze spoczywa kolejne zadanie: poza regularnymi wpisami do internetowego pamiętnika umieszcza dodatkowo zdjęcia, które sam wykonał.

Do konkursu o tytuł Fotoblog roku 2010 zostało zgłoszonych 529 fotoblogów. Obrady Jury rozpoczęliśmy od oceny fotoblogów wg kryteriów.

1. Wpisy na fotoblogach zawierają zarówno fotografie, jak i tekst autora.
2. Wpisy na fotoblogu są regularne.
3. Wysoki poziom techniczny i estetyczny fotografii.
4. Wysoka wartość merytoryczna wpisów autora oraz ich poprawność językowa.
5. Kreatywność oraz pomysł autora wraz z jego konsekwentną realizacją.

Fotoblogi Arkadiusza Wojciechowskiego oraz Łukasza Piecha, poza otrzymaniem najwyższych ocen dla każdego z przedstawionych kryteriów, posiadają jeszcze jedną ważną cechę, na którą pragniemy zwrócić uwagę. Fotoblogi Laureatów zapadają w pamięć, mamy ochotę do nich powracać, budzą emocje. Są to równocześnie fotoblogi prezentujące głównie fotografię portretową, przy czym ukazują wnikliwe spojrzenie na ludzką naturę, co we współczesnym, zagonionym świecie, jest naprawdę rzadko spotykane.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym Laureatom, oraz wszystkim, którzy przystąpili do konkursu i dzięki którym mogliśmy zobaczyć tak wiele niezwykle interesujących prac. Zachęcamy do kontynuowania wpisów do fotoblogów, czytając je sami byliśmy zaskoczeni wyjątkowością pomysłów i inspiracji Internautów. Wiele z prac, które oglądaliśmy, z pewnością nie powinno zostać nie zauważonych, dlatego ogłaszamy kolejny konkurs na Fotograficzny Wpis Miesiąca.

Fot. Paulina Wydrzyńska. Fotoblog paulinquua

Fot. Paulina Wydrzyńska. Fotoblog paulinquua

Konkurs Fotoblog 2010 stworzony został z myślą o promowaniu wysokiej jakości fotoblogów w Internecie. Organizatorom zależy na pokazaniu różnorodności i wielkiej wartości fotograficznych pamiętników.

Głosowanie internetowe pozwoliło określić fotoblogi najczęściej wskazywane przez Internautów. Organizatorzy dostrzegli jednak, że jest wiele bardzo wartościowych fotoblogów, których autorzy nie mają tak wielkiej siły przebicia, by walczyć o głosy tysięcy Internautów. I to jest bezpośrednią przyczyną ufundowania nagrody Grand Prix Fotoblog 2010 roku oraz wyróżnienia.

Wypowiedzi blogowiczów:

Zdjęcia z podróży robię częściowo dla siebie, a częściowo dla znajomych, którzy nie mogą sobie z jakichś powodów pozwolić na podróżowanie. Najłatwiej pokazać inny kraj, fotografując mieszkających w nim ludzi. Stąd też spora część moich zdjęć przedstawia mieszkańców jakiś egzotycznych krajów.

Jednocześnie jednak zdaję sobie sprawę, że jeśli w obcym kraju zacznę rozmawiać z jakąś osobą, to ona po prostu przekaże mi swój obraz rzeczywistości. Taka wizja niekoniecznie musi być zgodna z prawdą. Bardziej prawdziwe wydaje mi się to, co sam mogę zobaczyć niż to, co miejscowi mogą mi opowiedzieć.

Fot. Krzysztof Adamek. Fotoblog Krzysztof Adamek

Fot. Krzysztof Adamek. Fotoblog Krzysztof Adamek

Wojciech Ogrodowczyk

Blog Wronczan portret własny to przedsmak wystawy i albumu, które – mam nadzieję – uda się zrealizować w przyszłym roku. Założyłem z Karoliną, moją żoną, że projekt ma być próbą stworzenia fotomonografii mieszkańców Wronek. Pamiętam o pracach Augusta Sandera i jego archetypicznych portretach. To nieco obrazoburcze odwołanie, bo nasza praca absolutnie nie ma socjologicznych ani wyjaśniających ambicji, choć to, co wspólne, to upamiętnianie.

Interesują mnie ludzie, jestem ich ciekaw. Ciekaw ich pasji i osiągnięć, ale w równym stopniu tego, że po prostu są. Zwyczajni, prawdziwi. Codziennie mijam dziesiątki ludzi. Kupując buty w sklepie wykonuję prostą, zautomatyzowaną czynność wymiany, ale zwykle nie myślę o tym, że osoba naprzeciw ma swoje pasje, marzenia, troski, życie. Jeśli zechce się tym podzielić, współtworząc projekt, będzie mi miło.

Wronki to kilkunastotysięczne miasto w Wielkopolsce, oddalone od Poznania o godzinę drogi. Urocze miejsce nad Wartą, na skraju Puszczy Noteckiej, z bogatą historią, z piękną zanikającą gwarą poznańską, ciągle żywą jedyną w swoim rodzaju intonacją, no i wreszcie z fajnymi ludźmi. Tutaj mieszkam, tu się wychowałem, pracuję, mam przyjaciół, ulubione miejsca – tu jest mój Heimat.

Artur Firlet

Fotoblog 2010 roku

Wyniki rankingu internautów:

I miejsce – Justyna Górska, fotoblog karakorum,
II miejsce – Krzysztof Adamek,
III miejsce – Paulina Wydrzyńska, fotoblog czysto amatorskie malowanie światłem.

I miejsce w głosowaniu Jury -   Moje uniformy Arkadiusza Wojciechowskiego,
wyróżnienie redakcji SwiatObrazu.pl -  Łukasz Piech.

Dodaj komentarz