• 2010-09-18

Sova Mikromusic

12 października 2010 roku |

12 października 2010 roku na półkach sklepowych (oraz w cyfrowych sklepach sprzedających pliki muzyczne) pojawił się trzeci, studyjny album zespołu Mikromusic – SOVA.

Fot. Magdalena Samosiej

Mikromusic, to jedna z ciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. Łączą wiele stylów, ale bazują na jazzie i trip hopie. I ponownie okazuje się, że takie pozornie różne gatunki muzyki tutaj współbrzmią nadspodziewanie spójnie. Enigmatyczny głos wokalistki – Natalii Grosiak jest prawdziwą wizytówką zespołu, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie.

Zespół na swoim koncie ma trzy płyty. Debiutancki krążek Mikromusic ukazał sie nakładem Polskiego Radia w 2006 roku i był podsumowaniem dotychczasowej działalności zespołu. Zespołu, który przez lata nabrał charakteru, potrafił totalnie zainteresować nie tylko dzięki urzekającej wokalistce, ale także świetnym aranżacjom i kompozycjom. Na płycie, na której pojawiło się wielu gości, m.in. Leszek Możdżer, multiinstrumentalista Sambor Dudziński czy akordeonista Piotr Dziubek, można odnaleźć elementy acid jazzu, funku, ambientu, trip-hopu i fusion.

Na przełomie listopada i grudnia 2008 rok nakładem Mikromusic Records – wytwórni założonej przez liderkę zespołu Natalie Grosiak – ukazał się drugi album zespołu Sennik. Tytuł albumu odzwierciedla często powtarzający się w tekstach piosenek wątek snu, a kompozycje sięgają do różnych estetyk m.in. do jazzu, trip hopu, funky, a nawet muzyki ludowej. Całość spajają poetyckie, kobiece teksty Natalii.

Jesienią 2010 roku pojawi się w sklepach trzecia płyta zespołu zatytułowana – SOVA. Koncert premierowy płyty otworzy kolejną edycję festiwalu Wrocławski Sound.

Na płycie słychać frajdę z grania w zespole, o czym świadczą setkowe nagrania, podczas których zostawiono wiele miejsca na improwizację. Jak mówi Dawid Korbaczyński – współzałożyciel Mikromusic: Krążek powstał szybko, właściwie w cztery dni. Nagrania szły nam bardzo gładko, część aranży powstawała na próbach. Na trzeciej płycie muzycy starali się jak najwierniej oddać koncertową energię zespołu.

Ta wrocławska formacja znakomicie sprawdza się podczas koncertów. Mocą swojego talentu i oryginalnych aranżacji tworzą niepowtarzalny mikro-klimat, budując szczególną więź z publicznością.

Charakterystyczne brzmienie Mikromusic zaczarowało także Marka Niedźwieckiego, który wyróżnił zespół umieszczając utwór Sennik na autorskiej składance Smooth Jazz Cafe vol. 10, obok takich Artystów jak: Anna Maria Jopek, Diana Krall, Simply Red, Stacey Kent, Chris Botti i wielu innych znakomitości ze świata muzyki.

Skład zespołu:
Natalia Grosiak – śpiew
Dawid Korbaczyński – gitara
Rober Szydło – bas
Robert Jarmużek – fortepian
Adam Lepka – trąbka
Łukasz Sobolak – perkusja

Natalia Grosiak – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Ambasador inicjatywy – Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury. Front manka i współzałożycielka jazzowej formacji Mikromusic. Śpiewa zarówno jazz jak też swobodnie porusza się w klimatach muzyki klubowej i trip hopowej. Mocno związana ze sceną wrocławską – współpracowała lub współpracuje m.in. z Kanałem Audytywnym, Sławkiem Dudarem, L.U.C.-em. Jest autorką składanki 4871, na której umieściła tylko wrocławskich artystów. Płyta, która została skompilowana bardzo osobiście i wybiórczo, otrzymała świetne recenzje. Przez dłuższy czas prowadziła autorską audycję radiową Do grającej szafy Grosiak wrzuć na antenie Radia Ram.

Natalia Grosiak współpracowała z Renatą Przemyk, Andrzejem Smolikiem, Leszkiem Możdżerem, a także z artystami z zagranicy: z Mombusem, producentem z Murmańska (Rosja), a także z Fernandą Cardoso, producentką z Sao Paulo (Brazylia). W 2008 roku w Japonii ukazała się międzynarodowa składanka Beatz International, na której znajduję się piosenka From women to women, którą Natalia napisała i nagrała razem z Fernandą Cardoso oraz brytyjska raperką Tor Cesay. Wraz z brazylijska producentką, Fernanda Cardoso, stworzyła projekt Herbatta, nagrane wspólnie utwory znalazły się w reklamie telefonii komórkowej i w filmie Cao sem dono w reżyserii Bento Branta i Renato Ciasca.

Fot. Magdalena Samosiej

Dawid Korbaczyński – gitarzysta, aranżer, muzyk sesyjny. Współzałożyciel Mikromusic. Silnie związany ze środowiskiem wrocławskim. Współpracował lub współpracuje z: Marceliną Stoszek, hiphopową grupą producencką WhiteHouse (płyta KODEX 2), grupą HooDoo Band i wieloma innymi. Obecnie gra również z kabaretem Neo-Nówka.

Rober Szydło – ceniony muzyk, producent muzyczny i realizator nagrań. Gra na elektrycznych i akustycznych gitarach basowych nie ograniczając sie do jednego brzmienia czy gatunku muzycznego. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 50 płyt z artystami reprezentującymi najróżniejsze style muzyczne, biorąc równocześnie udział w największych muzycznych wydarzeniach w kraju (m. in. festiwalu w Sopocie i Opolu, Heineken Open’er Festival, Top Trendy, Jazz Nad Odra) oraz koncertując w USA i większości krajów Europy. W 2004 roku w plebiscycie magazynu Gitara i Bas Robert Szydło zajął pierwsze miejsce w kategorii inne style – bas akustyczny. Brał udział w projektach muzycznych: Mieczysława Szcześniaka, Mikromusic, Tatiany Okupnik, Ruth Lynch & Junior Robinson, TGD, Mate.O., Heavy Blues, Leszek Cichoński Guitar Workshop, Stan Skibby, Wolnej Grupa Bukowina, Starego Dobrego Małżeństwa, Katarzyny Groniec, Artur Lesicki Acoustic Harmony, Feeling Station, Piotra Dziubka, Chromosomos, Irek Głyk Multisound, Kubay Stankiewicza.

Robert Jarmużek – od 2001 roku mieszka we Wrocławiu, pracuje z wieloma muzykami skupionymi wokół Akademii Muzycznej. Przez kilka lat grał w duecie z Anią Rejdą, stworzył wspólnie z Kasią Mirowską, Kubą Olejnikiem i Przemkiem Jaroszem kwartet jazzowy grający własne aranżacje muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Od 2003 roku współpracuje z Leszkiem Cichońskim. Z zespołem Guitar Workshop koncertował na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą. Współpracuje również z zespołami VBB, Chromosomos, Sławek Dudar Quartet, The Sound Office. Od 2005 jest członkiem zespołu Mikromusic a od 2007 zespołu Mariija. W 2008 wystąpił z LUC na gali Fryderyki 2007, Debiutach opolskich z Kasią Mirowską, na Top Trendy z Mikromusic i programie telewizyjnym Nowa Generacja z zespołem Mariija.

Fot. Magdalena Samosiej

Adam Lepka - trębacz, absolwent Sekcji Jazzu w klasie Piotra Wojtasika oraz Wydziału Edukacji Muzycznej wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer, dyrygent. Wieloletni solista Big-Bandu Aleksandra Mazura. Jest współzałożycielem Orkiestry Niskobudżetowej, operującej stylistyką wyrastającą z twórczości Franka Zappy, która ma w dorobku m.in. transmitowany na żywo koncert w Dużym Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego. Ma na koncie współpracę m.in. z Marią Peszek, Zbigniewem Lewandowskim, Arturem Lesickim, Marcinem Jahrem, Piotrem Dziubkiem, Tomaszem Grabowym, Bartoszem Straburzyńskim, Samborem Dudzińskim. Współpracuje również z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol, biorąc udział, także jako solista, w wielu przedstawieniach. Współtworzył wrocławską formację Kanał Audytywny, a obecnie bierze udział w projektach lidera Kanału – L.U.C.-a.

Łukasz Sobolak – student Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Perkusji. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju i zagranica z wieloma artystami prezentującymi różne style muzyczne, m. in.: Mikromusic, Leszek Cichoński Guitar Workshop, Madlove, e Positive, e Film Harmony Orchestra, Stan Borys, Tim Mitchell Band, Katarzyna Groniec, David Price, Halina Frąckowiak, Sound Office, John Broadway Tucker Band, z którym odbył trasę koncertowa latem 2007 roku. Dzięki współpracy z Leszkiem Cichońskim koncertował z czołówka polskich muzyków m. in. Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Grabowym, Arturem Dutkiewiczem, Markiem Radula, Krzysztofem Ścierańskim.

Premiera płyty SOVA Mikromusic
12 października 2010 roku

Dodaj komentarz