• 2010-10-04

26. Warszawski Festiwal Filmowy

Od 8 do 17 października 2010 roku | Warszawa

Warszawski Festiwal Filmowy w 2009 roku dołączył do grupy czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, Locarno, San Sebastian, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze. FIAPF, czyli Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych, zaliczyła WFF do elitarnej kategorii międzynarodowych niespecjalistycznych festiwali konkursowych, zwanej kiedyś kategorią A.

Program WFF jest podzielony na pięć sekcji konkursowych i trzy niekonkursowe. Zgłaszający filmy mogą zaznaczyć, do której (których) sekcji zgłaszają film. Od roku 2011 do Konkursu Filmów Krótkometrażowych będzie można zgłaszać filmy z całego świata, a maksymalny czas trwania filmu będzie wynosił 30 minut

Sekcje konkursowe:

  1. Konkurs Międzynarodowy– dla filmów fabularnych z całego świata.
  2. Konkurs 1-2 – dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata.
  3. Konkurs Wolny Duch – dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata.
  4. Konkurs Filmów Dokumentalnych – dla pełnometrażowych (powyżej 60 min.) filmów dokumentalnych z całego świata.
  5. Konkurs Filmów Krótkometrażowych – dla europejskich filmów krótkometrażowych (do 45 min.).
Kadr filmu "Eye over Prague"

Kadr filmu "Eye over Prague"

Jury Konkursu Międzynarodowego:

Antonia Bird jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej, Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych oraz Królewskiego Towarzystwa Sztuk. W wieku lat 16 rozpoczęła pracę w teatrze, uwieńczoną stanowiskiem dyrektora rezydującego Teatru Królewskiego (Royal Court Theatre) oraz dyrektora artystycznego Teatru Na Piętrze (Theatre Upstairs), czołowych teatrów londyńskich słynących z promowania młodych dramaturgów. Pracowała przy rozlicznych produkcjach filmowych i telewizyjnych, otrzymując wiele nagród.

François da Silva przez prawie dwadzieścia lat zarządzał kinami we Francji. W roku 2002 został dyrektorem artystycznym sekcji Piętnastka Reżyserów na festiwalu filmowym w Cannes. W latach 2003-2007 pracował dla firmy Luca Bessona EuropaCorp – zajmował się zakupem filmów z Chin, Hong Kongu, Tajwanu, Tajlandii, Korei, Danii i Rosji. Jedną z tych pereł był Ong Bak, pierwszy tajski film, który osiągnął międzynarodowy sukces kasowy.

Mike Downey w 2000 roku założył niezależną brytyjską firmę produkcyjną Film and Music Entertainment (F&ME). Jest wykładowcą uniwersytetów w Sheffield, Ohio i Oklahomie. Prezes rady doradczej festiwalu filmowego w Motovun. Opublikował szereg książek o produkcji filmowej, w tym The Film Finance Handbook. Jest ekspertem unijnym do spraw mediów. Od 2002 roku jest członkiem zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. Członek Rady i Komitetu Filmowego Rady BAFTA.

Andrzej Jakimowski - urodził się w roku 1963 w Warszawie. Reżyser, scenarzysta, producent. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 90-tych kręcił filmy dokumentalne, takie jak Miasto cieniWilcza 32Dzyń dzyń. Jest autorem dwóch ważnych polskich filmów fabularnych - Zmruż oczy (2002) i Sztuczek (2007). Oba zostały obsypane nagrodami w kraju i za granicą, a Sztuczki weszły do dystrybucji w kilkudziesięciu krajach świata, co było największym sukcesem polskiego kina w tej dekadzie.

Wolfram Skowronnek-Schaer -urodził się w 1944 w Regenwalde, agent sprzedaży.W latach 1989-2009 pracował w Telepool GmbH München, w dziale Cinepool. Od 1999-2009 członek zarządu Stowarzyszenia Niemieckich Eksporterów Filmowych. Od stycznia 2010 wchodzi w skład komisji ds. wspierania dystrybucji i marketingu w Berlińskim Instytucie Promocji Filmu (FFA) oraz jest konsultantem ARRI Film & TV Services GmbH w dziedzinie koprodukcji, postprodukcji oraz sprzedaży zagranicznej.

Jury Konkursu 1-2

Lissy Bellaiche – urodziła się w Danii. Była dyrektorem działu międzynarodowego Duńskiego Instytutu Filmowego. Zajmowała się promocją zagraniczną duńskich filmów oraz organizowała przeglądy duńskiego kina na całym świecie. W latach 1980-1999 była koordynatorem ds. festiwal w Scandinavian Films. W latach 1997-1999 była przedstawicielką Danii w European Film Promotion, gdzie w roku 1999 weszła do Zarządu. W lutym 2000 została konsultantem ds. festiwali w Trust Film Sales / Zentropa Productions.

Francine Brücher – urodzona w 1943 r. we Francji, jest pochodzenia francusko-niemieckiego. Była członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk Telewizyjnych i uczestniczyła w głosowaniu na nagrody Emmy. Jest przedstawicielką Swiss Films w European Film Promotion, gdzie była przez pięć lat członkiem Zarządu. Pracuje w komisji selekcyjnej Luksemburskiego Funduszu Filmowego. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Kirsi Tykkyläinen – urodziła się w 1949 r. W latach 1983-2007 była dyrektorem działu zagranicznego Fińskiej Fundacji Filmowej. Od roku 1991 aktorka w filmach Aki Kaurismäkiego. W latach 2002-2006 była radcą kulturalnym w Ambasadzie Finlandii w Moskwie. Dyrektor programowy Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w latach 2007-2008. Obecnie pracuje jako producent w Helsinki Experience Export Group. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Jury Konkursu Wolny Duch:

Alejandro Díaz San Vicente – urodził się w 1984 w Mexico City. Od roku 2007 pracuje dla Meksykańskiego Instytutu Filmowego (IMCINE) w dziale festiwalowym, promując meksykańskie filmy i odwiedzając najważniejsze targi filmowe na świecie. Był jurorem na Santo Domingo Film Festival w Dominikanie w roku 2010. Pracuje nad scenariuszem swojego debiutu fabularnego.

Mariana Secco – urodziła się w Urugwaju w roku 1975. Zajmuje się produkcją i dystrybucją wszystkich filmów Salado Media Cine – przy większości filmów pracuje jako producent wykonawczy. Pracuje obecnie nad przygotowaniem filmów fabularnych i dokumentalnych. Była jurorem na wielu festiwalach międzynarodowych. Jest prezesem Zarządu ASOPROD, Urugwajskiego Stowarzyszenia Producentów i Reżyserów Filmowych oraz członkiem Zarządu Komisji Filmowej i Biura Promocji Filmów Urugwaju. Jest również przedstawicielką FIPCA (Federacja Iberoamerykańskich Producentów Filmowych) w Urugwaju.

Victoria Szymańska – urodziła się w Gdańsku, a mieszka i pracuje w Londynie i w Paryżu. Współorganizowała festiwal Silhouette w Paryżu oraz liczne spotkania filmowe w St Denis. Wiktoria wyreżyserowała dwa krótkie metraże – Marionettes w Zambii oraz Yo soy una mujer pecadora, ocenzurowany przez władze meksykańskie. Jej ostatni pełnometrażowy film dokumentalny Themerson and Themerson, wytypowany przez Arte do Prix Europa, jest pokazywany na światowych festiwalach. Obecnie pracuje nad debiutem fabularnym w Tanzanii. Jest członkiem niezależnej grupy artystycznej Obliettes.

Kadr z filmu "Aardvark"

Kadr z filmu "Aardvark"

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych:

Maryna Ajaja od dwunastu lat jest selekcjonerem, pracującym dla Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle. Specjalizuje się w kinie wschodnioeuropejskim i rosyjskim. Urodziła się w Hollywood. Była członkiem zespołu, który przygotował i zorganizował pierwszy wędrowny festiwal kina amerykańskiego w Rosji - Historia widziana oczami Hollywood, Turner Broadcasting, 1994.

Anita Juka – producentka, współzałożycielka firmy produkcyjnej 4film. Wyprodukowała filmy dokumentalne cieszące się powodzeniem w Chorwacji i nagradzane na licznych międzynarodowych festiwalach, które weszły do dystrybucji kinowej w krajach bałkańskich. Wśród nich są takie dokumenty, jak Sto sa sobom preko dana (Zmierzyć się z dniem), Panj Pun olova (Pień nadziany ołowiem), Vrt plavih ruza (Ogród niebieskich róż), nagrodzone na GoEast Film Festival, Sarajevo Film Festival, DHF, DOcMa – tytuł Najlepszego Europejskiego Dokumentu, itp.

Richard Lowenstein – jest producentem, scenarzystą i reżyserem pięciu filmów pełnometrażowych, w tym Strikebound (Za ciosem), Dogs In Space (Psy w kosmosie), Say A Little Prayer (Zmów modlitwę), He Died With A Felafel In His Hand (Umarł z falafelem w dłoni) oraz We’re Livin’ On Dog Food (Żywimy się karmą dla psów). Jest partnerem w działającej w Melbourne firmie producenckiej Ghost, a także, wraz z Sue Murray, aktywnym partnerem w firmie zajmującej się produkcją filmów fabularnych Fandango Australia Pty Ltd.

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych:

Yann Jouette – po ukończeniu studiów w Brukseli był zatrudniony przez pięć lat w firmie Ubisoft, produkującej gry video. Pracował jako projektant przy produkcji około czterdziestu reklamówek i wielu seriali telewizyjnych. Od dziecięciu lat współpracuje z Geoffroy’em de Crécy. Nakręcił trzy filmy krótkometrażowe: The Faktory (2001), Space Feet Attack (2004) and Berni’s Doll (2008). Ten ostatni zdobył około czterdziestu nagród na międzynarodowych festiwalach.

Izabela Plucińska - animatorka. Studiowała w łódzkiej ASP oraz w łódzkiej PWSFTviT. W roku 2000 rozpoczęła studia w Szkole Filmowej im. Konrada Wolfa w Poczdamie-Babelsbergu. W roku 2005 jej film dyplomowy zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. W roku 2006 założyła firmę produkcyjną ClayTraces. W roku 2009 ukończyła swój jak dotąd najambitniejszy projekt – 25-minutowy film Esterhaz.

Mateusz Rakowicz – rysownik, reżyser, absolwent warszawskiej ASP i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Rysował storyboardy do filmów min: Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego. Prowadzi w szkołach filmowych warsztaty na temat storyboardu. Jako reżyser ma za sobą kilka filmów krótkometrażowych, w tym wielokrotnie nagradzanego Latarnika. W duecie 2DajRektors reżyseruje reklamy i video klipy.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Dodaj komentarz