• 2010-10-16

Il Vangelo secondo i reprobi – odcinek drugi

Od 22 października do 10 listopada 2010 roku | Galeria Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu

Projekt Il Vangelo secondo i reprobi gromadzi artystyczne postawy, które korespondują z oryginalną w twórczości Pier Paolo Pasoliniego wizją dotyczącą religii i religijności. Ich konsekwencją są często zaskakujące reinterpretacje dobrze znanych symboli i ujawnianie pomijanych dotąd znaczeń. Zaproszeni artyści zajmują się eksploracją marginesu – nie tylko katolickiego – wyparcia. Ten projekt to szczególny hołd złożony włoskiemu reżyserowi.

"Il vengelo", Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu

"Il vengelo", Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu

Wydarzenia w ramach Il Vangelo… odbywają się co roku jesienią we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta. Projekt został zainicjowany w 2009 roku pokazami filmowymi oraz serią wykładów.

Podczas tegorocznej wystawy w galerii Mieszkanie Gepperta zaprezentowane zostaną realizacje czwórki polskich i zagranicznych artystek i artystów; pokazany zostanie także Teoremat Pier Paolo Pasoliniego. Większość spośród zaproszonych artystów dotyka w swoich realizacjach tematyki związanej z ustaloną religijną symboliką, usiłując odczytać ją na własny, często znacznie odbiegający od przyjętych interpretacji sposób. Część z nich mierzy się z problemem silnych, ale podlegających systematycznemu wypieraniu ze społecznej świadomości, powiązań religii i przemocy. Idąc dalej tym tropem, artyści jednoznacznie wskazują na mechanizmy wykluczania, piętnowania inności i promowania stereotypowych ról i postaw.

W ramach wystawy pokazane zostaną dwie prace Doroty Nieznalskiej: Wieniec mistyczny i Pozycja modlitewna. Rumuński artysta Ciprian Muresan zaprezentuje pracę wideo Dog Luv, adaptującą tekst Saviany Stanescu. Realizacje malarskie, w przewrotny sposób odwołujące się do katolickiej ikonografii, pokaże wrocławska artystka Dy Tagowska. Do wystawy zaproszono również singapurskiego twórcę Minga Wonga z pracą wideo Devo partire. Domani. / I must go. Tomorrow. Ten najnowszy projekt nagrodzonego na 53. Biennale Sztuki w Wenecji artysty z Singapuru oparty został na Teoremacie Pasoliniego. W założeniu pięciokanałowa instalacja wideo zostanie pokazana w galerii Mieszkanie Gepperta w postaci interaktywnej, jednokanałowej projekcji.

Ciprian Muresan, Dog Luv

Ciprian Muresan, Dog Luv

Michał Bieniek, kurator wystawy, o jej założeniach i wątkach: Tytuł wystawy odnosi się do do Il Vangelo secondo Matteo Pier Paolo Pasoliniego, a więc Ewangelii wg Mateusza. To film będący wierną adaptacją Mateuszowej ewangelii, który jednak ujawnia swój szczególny charakter w doborze aktorów, odgrywających role świętych (naturszczycy, przyjaciele reżysera). Znaczące jest także obsadzenie w roli Matki Boskiej ukochanej matki reżysera, Susanny Pasolini; równie ważny jest kontekst burzliwego życia Pasoliniego, jego poglądów politycznych i orientacji seksualnej. Il Vangelo secondo i reprobi, czyli Ewangelia wg potępionych, to próba zebrania artystycznych postaw korespondujących z oryginalną wizją Pasoliniego i jego nierzadko przewrotną interpretacją figur pasyjnych.

Dy Tagowska "Transfuzja"

Dy Tagowska "Transfuzja"

Wernisaż wystawy Il Vangelo secondo i reprobi – odcinek drugi (2010)
22 października 2010 (piątek), godz. 19.00
Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
wystawa czynna do 10.11.2010, od wtorku do piątku od 16.00 do 19.00.

Pokaz filmowy: Teoremat P. P. Pasoliniego
26 października 2010 (wtorek) o godz. 19.00
Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu jest wolny

Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
Fundacja ART TRANSPARENT

Dodaj komentarz