• 2010-11-17

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

Od 19 do 25 listopada 2010 roku | Kraków

Dwa międzynarodowe konkursy, plebiscyt na 50 najlepszych animacji ostatniego półwiecza, profesjonalne warsztaty filmowe, światowe premiery, kilkunastu światowej sławy gości, unikatowe pokazy animacji na żywo – to tylko niektóre sekcje programowe 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. W trakcie siedmiu festiwalowych dni widzowie obejrzą blisko 300 filmów, składających się na 10 sekcji programowych.

Surviving life, reż. Jan Svankmajer

Surviving life, reż. Jan Svankmajer

Konkurs ETIUDA, Konkurs ANIMA

Filarami bogatego programu 17. MFF Etiuda&Anima są oczywiście dwa międzynarodowe konkursy. Konkurs ETIUDA to rywalizacja krótkich form fabularnych, tworzonych w szkołach filmowych z całego świata. W tegorocznym konkursie wezmą udział filmy z Czech, Niemiec, USA, Izraela, Bułgarii, Anglii, Węgier, Słowenii, Szwajcarii, Norwegii, a nawet Meksyku. Nie zabraknie również filmów rodzimej produkcji. Będą one walczyć o nagrody Złotego, Srebrnego oraz Brązowego Dinozaura, przyznawane przez międzynarodowe Jury, któremu w tym roku przewodniczy włoski reżyser, Pupi Avati. Jak co roku, również szkoły filmowe z całego świata powalczą o nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura.

Drugi z filarów festiwalowego programu, konkurs ANIMA, to gratka nie tylko dla koneserów animacji, ale dla wszystkich miłośników kina, poszukujących metafizyki, paraboli, ironii, maestrii formalnej, ale także rozrywki, humoru, buntu i ekspresji. Filmy w konkursie ANIMA prezentują najszersze z możliwych podejście do tworzenia kina. Krótkometrażowe animacje rywalizować będą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Jabberwocky’ego, które przyzna jury pod kierunkiem cenionego twórcy brytyjskiego – Paula Busha. Ta część festiwalu obecna jest w Krakowie po raz piąty i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem widzów oraz krytyki. W konkursie biorą udział nie tylko animacje studenckie, ale również powstałe w pracowniach profesjonalnych i niezależnych.

ASIFA 50 na 50

Tegoroczna edycja festiwalu niewątpliwie przebiegać będzie pod dyktando międzynarodowego plebiscytu na 50 najlepszych animacji ostatniego półwiecza, wymyślonego przez Bogusława Zmudzińskiego, a organizowanego pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (ASIFA). Okazją do jego przeprowadzenia jest obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia ASIFA. Głosami 25 ekspertów z całego świata wyłoniona została pięddziesiątka najlepszych animacji ostatniego pięddziesięciolecia.

Podczas wyboru ekspertów dbałem o reprezentatywnośd całego środowiska. Pojawili się więc reprezentanci od Brazylii do Japonii, od Kanady do Nowej Zelandii, chociaż najwięcej jest oczywiście Europejczyków, staraliśmy się jednak zachować odpowiednie proporcje, mogę dać przykład: jest dwóch ekspertów z Polski przy równoczesnym udziale czwórki Brytyjczyków. – mówi Bogusław Zmudziński. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na konferencji prasowej w dniu rozpoczęcia festiwalu, a najlepsze animacje pięddziesięciolecia zobaczyć będzie można pierwszego i drugiego dnia festiwalu.

Autoportrety Twórców Animacji – pokazy animacji na żywo

Wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniem związanym z festiwalem są pokazy animacji na żywo – autorski projekt dyrektora Bogusława Zmudzińskiego. W trakcie cyklu pokazów zaproszeni goście uchylą rąbka tajemnicy swojego warsztatu twórczego, a także swojej artystycznej osobowości. W sali kinowej, przy zgaszonym świetle, na specjalnie przygotowanym, ustawionym na scenie stole, wybrany twórca prezentuje swój warsztat, pokazuje, w jaki sposób powstają jego filmy, słowem – tworzy animację na żywo. Widzowie obserwują zdarzenie na ekranie kinowym i słyszą komentarz jego twórcy. Pokazy przeplatane są filmami gościa wieczoru. W tym roku w ramach cyklu zaprezentują się znakomici, wielokrotnie nagradzani także w Krakowie, twórcy brytyjscy: Joanna Quinn, Paul Bush i Jonathan Hodgson.

Forest Murmurs, reż. Jonathan Hodgson

Forest Murmurs, reż. Jonathan Hodgson

Ścieżki mistrzów: od animacji do fabuły

Ścieżki mistrzów: od animacji do fabuły to zapoczątkowany w roku ubiegłym cykl, w ramach którego można prześledzid rozwój twórczości animowanej i fabularnej wybranych artystów. W tym roku obsada jest bardzo mocna. Zobaczyć będzie można rozwój bijącej rekordy popularności twórczości braci Quay, prześledzić także drogi artystyczne Tima Burtona – twórcy animacji, która zawładnęła masową wyobraźnią, legendy światowej animacji, surrealisty Jana Švankmajera oraz Polaka Waleriana Borowczyka i Amerykanki Emily Hubley.

Wędrówki w przeszłość animacji

Widzowie cofną się również w czasie, rozpoczynając nowy, wieloletni cykl Wędrówki w przeszłość animacji, który będzie okazją do zapoznania się z dziełami mało znanych w Polsce twórców z przeszłości kina, takich jak Len Lye z Nowej Zelandii, Oskar Fischinger z Niemiec, Kihachiro Kawamoto i Osamu Tezuca z Japonii oraz Fiodor Chitruk z Rosji. Prezentacji osiągnięć tego pierwszego twórcy dokona gość z antypodów, najwybitniejszy znawca twórczości tego niezwykłego eksperymentatora i awangardzisty – Roger Horrocks. Prezentację filmów Lye’a uzupełni projekcja dokumentu Flip&Two Twisters, zrealizowanego przez Shirley Horrocks, która wspólnie z mężem przybędzie do Krakowa.

Warsztaty filmowe

Stałym punktem festiwalu stały się od kilku lat także warsztaty filmowe, które co roku zyskują coraz większą popularność. W tym roku Intensywne zajęcia praktyczne pozwolą zapoznać się z tajnikami wybranej specjalności – twórcy animacji lub dokumentalisty. Warsztaty animacji poprowadzi Izabela Plucioska, autorka filmów obsypanych wieloma nagrodami w Polsce i na świecie (m.in. Jam session i Esterhazy), natomiast warsztaty dokumentalne – reżyser i scenarzysta, laureat Grand Prix festiwalu Etiuda&Anima 2005 – Leszek Dawid.

Danny Boy, reż. Marek Skrobecki

Danny Boy, reż. Marek Skrobecki

OFAFA 2010 oraz MEDIASCHOOL 2010 – pokazy laureatów

Tegoroczna edycja festiwalu Etiuda&Anima znów będzie okazją do zobaczenia najnowszych, polskich filmów animowanych oraz oceny kondycji polskich twórców animacji. Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć filmy nagrodzone na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2010. Będzie można również zobaczyć filmy nagrodzone na zakooczonym w październiku Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych Mediaschool 2010.

Specjalne Złote Dinozaury: Martin Sulik i Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC) z Meksyku

Przy okazji 9. edycji festiwalu zrodziła się myśl, by osobną nagrodą doceniać wybitnych artystów i nauczycieli ze szkół filmowych całego świata. Przed rokiem nagrodę otrzymali dwaj giganci dokumentu, Marcel Łozioski oraz Jacek Bławut, natomiast tegoroczna nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga powędruje w ręce jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych reżyserów słowackich, Martina Šulika. Prócz tego, że od lat tworzy filmy doceniane przez międzynarodową publiczność, wykłada również w Bratysławskiej Szkole Filmowej.

Jest także autorem monumentalnego dzieła, dokumentującego fenomen czeskiej i słowackiej szkoły filmowej. Nominowany do Oscara za film Wszystko, co lubię reżyser będzie jednym z gości 17. MFF Etiuda&Anima. Na widzów będzie także czekał pokaz najlepszych filmów, zrealizowanych przez studentów i absolwentów szkoły Centro de de Capacitación Cinematográfica w Meksyku, laureata nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura dla szkoły filmowej podczas zeszłorocznej, 16 edycji MFF Etiuda&Anima.

Mobile, reż. Verana Fels

Mobile, reż. Verana Fels

Pokazy i wydarzenia specjalne

Podczas gali rozpoczęcia 17. MFF Etiuda&Anima, widzowie będą mieli okazję zapoznać się z najnowszym filmem Sylvaina Chometa (twórcy niezapomnianego Tria z Belleville), który tym razem opierając się na scenariuszu nieżyjącego już francuskiego komika Jacquesa Tati, stworzył Iluzjonistę film opowiadający historię podstarzałego magika, który tracąc popularnośd na rzecz muzyki rockowej postanawia opuścid Paryż i przenieśd się do odległej Szkocji, którego mieszkaocy jego przybycie kojarzą z pojawieniem się innego cudownego wynalazku – elektryczności. Galę zakooczenia festiwalu uświetni natomiast polska premiera Przeżyć swoje życie - najnowszego filmu mistrza surrealistycznych animacji i jednego z najbardziej wyrazistych twórców filmowych na świecie, Jana Švankmajera.

Bracia Quay z kolei nakręcili niezwykły dokument – animację, poświęconą łaocuckiej posiadłości Jana Potockego, autora Rękopisu znalezionego w Saragiossie. Są oni także autorami ilustracji do książki Inventorium śladów. Jan Potocki na Zamku w Łaocucie, z którą będzie można bliżej zapoznad się właśnie podczas festiwalu. Inne, związane z bradmi Quay wydarzenie to prawdziwa gratka dla amatorów fantastyki. Na inauguracji projekcji konkursu ETIUDA pokazany zostanie film Maska – najnowsze dzieło braci, oparte na opowiadaniu Stanisława Lema. Głosu głównej bohaterce użyczyła Magdalena Cielecka.

Projekcje z audiodeskrypcją

Po raz pierwszy w tym roku festiwalowi Etiuda&Anima będzie towarzyszyć swoiste otwarcie się festiwalu na kompletnie nową grupę odbiorców. Przygotowane zostaną specjalne pokazy etiud studenckich pochodzących z polskich szkól filmowych, które zostaną wyemitowane z audiodeskrypcją, umożliwiającą dotarcie z przekazem filmowym także do osób niewidomych.

Dodaj komentarz