3. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art

Od 19 do 26 listopada 2010 roku | Poznań

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art jest unikalnym wydarzeniem w skali kraju, podczas którego prezentowana jest sztuka tworzona przez kobiety. Organizatorzy proponują odbiorcom tydzień ciekawych, interdyscyplinarnych, często niepokornych i niepokojących wydarzeń na wysokim poziomie artystycznym.

No Women No Art

No Women No Art

Stowarzyszenie No Women No Art przez cały rok obejmuje patronatem organizowane przez różne instytucje wydarzenia, których bohaterkami są kobiety.

Program No Women No Art:

Julia Curyło Tulipany / sztuki audiowizualne
17-24.10.2010, KontenerART

Julia Curyło w 2009 roku skończyła z wyróżnieniem wydział malarski warszawskiej ASP w pracowni prof. Leona Tarasewicza i pracownię sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego.

Tulipany to projekt sztuki w przestrzeni publicznej, który wykonała jako aneks do dyplomu w pracowni prof. Mirosława Duchowskiego. Tulipany stanęły na Skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie we wrześniu i listopadzie 2009 r.

19 listopada

Małgorzata Gurowska Plakat do Nietzschego/ sztuki audiowizualne
19- 26.11.2010. Wernisaż 19.11.2010, g. 18.00
Galeria Arsenał, ul. Stary Rynek 6

Plakaty Małgorzaty Gurowskiej zdecydowanie wyróżniają się na tle obecnej polskiej grafiki użytkowej. Artystka operuje językiem wyrazistym, zredukowanym do minimum i balansującym na granicy abstrakcji. Wykorzystanie prostych i czytelnych piktogramów przywołuje na myśl specyfikę komunikatów znaków drogowych o strukturze bezkompromisowo zredukowanej do podstawowej i czytelnej treści. Elementy, które składają się na nowatorskie podejście do projektowania graficznego: syntetyczny komunikat wizualny, kompozycja ostra w przekazie, oraz czysty nasycony kolor pozwalają umieścić prace Małgorzaty Gurowskiej jako przeciwstawienie dla narracyjności i malarskości – cech wymienianych w każdej charakterystyce szeroko rozumianej tradycji polskiego plakatu.

Maja Wolna/ sztuki audiowizualne
19- 26.11.2010. Wernisaż 19.11.2010, g. 18.00
Galeria Arsenał, ul. Stary Rynek 6

Cykl prac Mai Wolnej prezentuje kilkanaście plakatów i ilustracji, których wspólnym problemem jest próba spojrzenia na życie kobiet w świecie różnych religii. Podstawą stworzenia plakatów była przede wszystkim własna ciekawość artystki, a nie chęć krytykowania. Uznała ona, iż będąc kobietą, ale nie będąc muzułmanką, przy całym szacunku dla odmienności kulturowych, które powinny być strzeżone przez każdą religię, nie zawsze może wyrażać dla nich poparcie, gdyż w imię uniwersalnych praw żadna kultura ani tradycja nie usprawiedliwiają aktów agresji takich jak torturowanie, kamienowanie czy znęcanie się nad drugim człowiekiem, a w omawianym przez Maję Wolną wypadku – nad kobietami tylko z tego tytułu, że nimi są. Stąd też zabranie głosu w ich sprawie uznała artystka za rzecz ważną, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie wokół tej tematyki rodzi się wiele dyskusji.

M. Gurowska, "Plakat do Nietzschego"

M. Gurowska, "Plakat do Nietzschego"

Premiera filmu Kobiety bez mężczyzn Shirin Neshat/ film
19.11.2010, g. 19.00
Czas trwania: 1,5 h
Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Kobiety bez mężczyzn to debiut fabularny Shirin Neshat, nakręcony na podstawie zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour pod tym samym tytułem. Film porusza problem różnych odcieni kobiecości Iranek, widziany jednak nie z perspektywy lokalnej, a zewnętrznej – oczami mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej multimedialnej artystki. Odcina się ona od przesadnego krytycyzmu, zachowuje obiektywizm ocen, a nawet wyraża artystyczny zachwyt elementami irańskiej architektury i kultury, a także urokliwym pięknem kobiecego stroju.

Film był prezentowany na licznych festiwalach, zdobył Złotego Lwa na w kategorii Najlepszy reżyser oraz nagrodę UNICEF na Międzynarodowym festiwalu Filmowym w Wenecji (2009).

Monika Enterprise Night: Golden Disko Ship, Jasmina Maschina, Barbara Morgenstern /muzyka
19.11.2010, g. 20.00
Czas trwania: 4 h
Klub Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39

Zgodnie z mottem jakość rządzi wytwórnia płytowa Monika Enterprise od 1997 roku wydała ponad sześćdziesiąt płyt. Wśród gwiazd wytwórni znajdują się takie wyjątkowe artystki, jak: Barbara Morgenstern, Contriva, Masha Qrella, Golden Disko Ship, Jasmina Maschina, Chica and the Folder, Komëit, Cobra Killer, Michaela Melian, Gudrun Gut oraz Milenasong. Obok tanecznych i klubowych brzmień, co roku wydawana jest seria 4 Women No Cry prezentująca cztery mniej lub bardziej znane artystki zajmujące się muzyką elektroniczną, które wspólnie wykonują jedno długie nagranie. Wytwórnia stworzyła małą, ale wysokiej klasy międzynarodową sieć i jest uznawana za jedną z najlepszych w Berlinie. Gudrun Gut wybrała dla swojej firmy nazwę Monika jako pośmiertny trybut dla swojej złotej rybki o tym imieniu, która popełniła samobójstwo wyskakując ze swojego akwarium.

Podczas koncertu swoje najnowsze albumy zaprezentują najważniejsze artystki współpracujące z wydawnictwem: Jasmina Maschina, Golden Disko Ship oraz Tusia Beridze. Gwiazdą wieczoru będzie Barbara Morgenstern.

Jasmina Maschina

Jasmina Maschina

20 listopada

Szlakiem Wielkopolskich Pisarek/ literatura
20.11.2010, g. 12.00
Czas trwania: 40-60 min
Tramwaj MPK

Trzecia edycja wycieczki śladami pisarek z Wielkopolski odkryje Poznań dawny i współczesny. Zabytkowy tramwaj przewiezie nas przez miejsca związane z pisarkami, które żyją już tylko w pozostawionych przez siebie tekstach oraz z takimi, które miasto do dziś przemierzają osobiście.

Wycieczka Szlakiem Wielkopolskich Pisarek jest realizowana w ramach Wielkopolskiego Słownika Pisarek, będącego projektem Pracowni Krytyki Feministycznej. Pomysłodawczynią akcji jest Lucyna Marzec z tejże Pracowni. Organizatorkami trzeciej edycji wycieczki są: Katarzyna Granops i Zuzanna Kołupajło.

Monika Lisiecka Fashionation / sztuki audiowizualne
20- 26.11.2010. Wernisaż 20.11.2010, g. 18.00
WSNHiD, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, galeria na III piętrze

Fashionation jest częścią projektu Fashion Week Moniki Lisieckiej, w którym artystka po raz kolejny świadomie obserwuje, portretuje i komentuje świat mody za pomocą obiektywu. Efektem są czarno-białe fotografie wykonane podczas pokazów mody aparatem analogowym przy użyciu wysokoczułych filmów. Fashionation to seria fotograficznych kolaży na bazie powstałego materiału, stworzona poprzez łączenie różnych fotografii metodą ręczną w ciemni.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz