• 2010-11-14

8. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Od 23 do 28 listopada 2010 roku | Warszawa

8. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej jest okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią związaną z tematyką żydowską. Na festiwalu będą prezentowane najnowsze tytuły nagradzane na festiwalach filmowych całego świata. W programie znajdą się obrazy mające polską premierę oraz takie, które będą pokazywane po raz pierwszy w Warszawie.

Kadr do filmu "Protektor"

Kadr do filmu "Protektor"

W ramach pokazów filmów konkursowych będzie można zobaczyć następujące filmy:

Film otwarcia – Ajami (reż. Scandar Copti, Yaron Shani) – polska premiera
Niemcy, Izrael 2009,120 min

Nominowany do Oskara 2010 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojezyczny, Złota Kamera w Cannes 2009, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej 2009.

Przejmujący obraz Ajami, dzielnicy Tel-Awiwu – Jafy, na terenie której krzyżują się losy wyznawców Chrzescijanstwa, Judaizmu i Islamu. Najbliżsi sąsiedzi okazują się być największymi wrogami. Liczne zaburzenia chronologii filmu sprawiają, że Ajami to nie tylko doskonale zrealizowane kino akcji, charakteryzujące się nieprzewidywalnością i zachwycającym tempem narracji, ale przede wszystkim wielopoziomowy dramat, w którym losy bohaterów odkrywane są warstwa po warstwie.

Protektor ( reż. Marek Najbrt) – premiera warszawska
Czechy 2009, 100min.

Zdobywca Czeskich Lwów 2009 – najlepszy film, nagroda za reżyserię, scenariusz, muzykę, montaż, nagroda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Akcja filmu rozgrywa się w Czechosłowacji podczas II wojny światowej. Spiker radiowy, Emil Vrbata decyduje się na współpracę z nazistowskim radiem, aby chronić swoją żonę, Hanę, która jest pochodzenia żydowskiego. Najbrt w mistrzowski sposób łączy cechy czarnej komedii i dramatu psychologicznego, w którym niespodziewana możliwość kariery zmieni losy bohaterów.

Amreeka (Cherien Dabis) – polska premiera
USA/Kanada 2009, 96 min

Nagroda FIPRESCI – Cannes 2009, Sundance 2009 – oficjalna selekcja.

Niezwykły, intymny portret Muny, matki samotnie wychowującej swego syna Fadiego, w Ramallach na terenie Autonomii Palestyńskiej. Pewnego dnia Muna otrzymuje wizę do USA , o która starała się z trudem już wcześniej. Wyjeżdżają do małego miasta w stanie Illinois, gdzie Muna, pomimo 15-letniego doświadczenia pracy w bankowości oraz dwóch stopni naukowych, rozpoczyna nowe życie i prace w sieci restauracji fastfood…

Joanna (reż. Feliks Falk) – pokaz przedpremierowy
Polska 2010,105 min

35. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni – Nagroda indywidualna za reżyserię i najlepszy scenariusz.

Kraków, II wojna światowa. Maż Joanny zostaje wysłany do Oflagu. Pewnego dnia tytułowa bohaterka spotyka w kościele młodą dziewczynkę pochodzenia żydowskiego i postanawia ja ukryć. Nie mogąc wyjaśnić nikomu swojego sekretu, Joanna zostaje zmuszona do współpracy z okupantem, tym samym stajać się zdrajczynią w oczach Polaków.

Berlin’36, reż. Kaspar Heidelbach
Niemcy 2009,100min.

Opowieść o utalentowanej Gretel Bergmann, która zdobyła złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. Hitlerowcy postanawiają przeszkodzić w karierze młodej żydowskiej zawodniczki.

Atlanta JFF ’10, New York JFF ’10, United Kingdom JFF ’10

Five hours from Paris /Hamesh Shaot me’Pariz/, reż. Leonid Prudovsky
Izrael, 2009, 90 min.

Ujmująca historia taksówkarza z Tel Awiwu, który poszukuje miłości. Yigal tworzy emocjonalną więź z rosyjską imigrantką, zmuszoną do wyjazdu do Kanady. Film ukazuje w subtelny sposób zbliżanie się, mimo przeciwności losu, dwojga pragnących szczęścia ludzi.

Toronto JFF, Boston JFF, Najlepszy Film na Hajfa FF, Najlepszy Film Izraelskiej Akademii Filmowej, Israel Los Angeles FF, UK JFF.

Moje życie – Marcel Reich Ranicki /Mein Leben – Marcel Reich Ranicki/, reż. Dror Zahavi
Niemcy 2009, 90min.

Historia wybitnego literaturoznawcy i niekwestionowanego krytyka literatury. Ekranizacja autobiografii autora programu w niemieckiej TV, który przez 30 lat nie schodził z anteny. Ranicki po latach związanych z UB, staje się jej ofiarą i ucieka z Polski w końcu lat 40-tych XX w.

Poważny człowiek /A Serious Man/, reż. Bracia Cohen
Francja, USA, Wielka Brytania 2009, 105 min.

Portret prawego mężczyzny, który uświadamia sobie, że cały swiat obrócił się przeciwko niemu. Nagle, z nieznanych mu powodów, opuszcza go żona, a kariera naukowa staje pod wielkim znakiem zapytania… Czarna komedia zrealizowana z dystansem, w której miesza się komizm z tragizmem.

Nominacja do Oskara w kategorii Najlepszy Film oraz Najlepszy Scenariusz Oryginalny ’10

Surrogate, reż. Tali Shalom Ezer
Izrael 2008, 57min.

Liryczny film opowiadający historię Eliego, którego przeraża dotyk drugiej osoby. Obraz mężczyzny walczącego z własną fizycznością, aby uratować swój zwiazek.

Edinburgh FF, United Kingdom JFF, San Francisco JFF, Jerusalem FF.

Amos Oz: The Nature of Dreams, reż. Yonathan Zur, Masha Zur
Izrael, 2009. 86 min.

Dynamiczny dokument oparty na autobiografii Amosa Oza A Tale of Love and Darkness. Pisarz przedstawiony zostaje jako działacz na rzecz pokoju palestyńsko-izraelskiego. Inteligentny obraz ukazuje najbliższych artysty w szerszym kontekscie zbiorowej historii Izraela.

San Francisco JFF, UK JFF, Los Angeles JFF, Toronto JFF.

Archiwum istnień, reż. Justyna Łuczaj-Salej
Polska, 2009, 55min.

Pełnometrażowy debiut dokumentalny oparty na materiałach zgromadzonych w latach 1941- 44 przez nazistowskich antropologów z Sekcji Ras i Ludoznawstwa Instytutu Niemieckich Prac na Wschodzie, który został utworzony przez Hansa Franka w miejsce zlikwidowanego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najważniejsza była Sekcja Ras i Ludoznawstwa. Efekt jej pracy to 88 pudeł z kolorowymi slajdami, czarnobiałymi fotografiami, testami psychologicznymi, socjologicznymi, odbitkami palców, włosami w kopertach.

Bracia Warner, reż. Cass Warner
USA, 90 min.

Osobisty portret czterech filmowych pionierów – Harrego, Alberta, Sama i Jacka, żydowskich emigrantów z ziem polskich pod zaborem rosyjskim, którzy nie zaprzestali realizacji marzenia stworzenia studia filmowego Warner Bros, które obecnie jest jednym z największych na swiecie.

Jerusalem JFF, Los Angeles JFF.

Cabaret Berlin, The Wild Scene /Cabaret Berlin, La Scene Sauvage/, reż. Fabienne Rousso-Lenoir
Niemcy, Francja 2010, 70 min.

Zorganizowany jak występ kabaretowy film jest zbudowany w całości z wizualnych materiałów archiwalnych. W rezultacie mamy do czynienia z hipnotyzującą kompilacją okazującą wnętrze berlińskiej sceny kabaretowej, która staje się lustrem publiczności okazując refleksje nad aktualnymi wydarzeniami politycznymi i kulturalnymi.

United Kingdom JFF, Nagroda Yad Vashem’10.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz