8. Warszawskie Targi Sztuki

Od 3 do 5 grudnia 2010 roku | Warszawa

Art Paris, Viennafair, Art Basel, Art Brussels, Europ’Art’Genève, Art Amsterdam, Berlin Art Fair – to najsłynniejsze targi sztuki, które odbywają się w największych europejskich miastach promując je na świecie. W 2003 roku do tego zaszczytnego grona dołączyła także Warszawa jako reprezentantka Europy Środkowo-Wschodniej. Warszawskie Targi Sztuki, organizowane przez firmę Rempex Sp. z o. o., we współpracy z miesięcznikiem Art & Business, to jedyna tego typu impreza w Polsce, która stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z ofertą domów aukcyjnych, galerii i artystów całego kraju. Skierowana jest do artystów, marszandów, kolekcjonerów i wszystkich miłośników sztuki.

Brosza ze złota, okres międzywojenny; szmaragd, brylanty, diamenty

Brosza ze złota, okres międzywojenny; szmaragd, brylanty, diamenty

Wagę organizowanych Targów Sztuki w Warszawie potwierdza rosnąca z roku na rok ilość osób – także gości z zagranicy. Siódma odsłona targów przyciągnęła ponad pięć tysięcy odwiedzających. Tegoroczna, ósma już edycja, po raz drugi odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas trzech grudniowych dni – galerie, domy aukcyjne, wydawnictwa i instytucje kulturalne, prezentują najcenniejsze, najbardziej godne uwagi przedmioty ze swych zbiorów: malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, rzemiosło artystyczne i książki.

Oprócz wystawców, którzy od lat biorą udział w tych targach, pojawi się również sporo nowych uczestników, m.in. stowarzyszenie artystów międzynarodowych Syrlin Kunstverein E.V. International ze Stuttgartu. Sztukę najdawniejszą – obiekty starożytne, pochodzące z czasów Imperium Rzymskiego, starożytnej Grecji, Egiptu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, oraz Cesarskich Chin zaprezentuje Prima Porta Antiquities. Ciekawie zapowiada się także prezentacja starych map niemieckiego Antiquariat KRAK oraz książek na stoisku Lamus Antykwariaty Warszawskie.

Nie zabraknie sztuki użytkowej. Stoiska meblarskie przygotują warszawski Antik Bazar, Galeria Berżera, Antyki z Gniezna, Art Reno, Antyki Bochnia, W ofercie domów aukcyjnych (Rempex, Sopocki Dom Aukcyjny, Polswiss Art, Ostoya) i galerii znajdzie się również rzemiosło artystyczne. Cieszące się niesłabnąca popularnością wyroby art déco odnajdziemy w Galerii 32, zaś firma Kozak Diamonds zaprezentuje unikatową biżuterię, w tym wyroby słynnego C. Faberge. Wszyscy miłośnicy sztuki współczesnej (malarstwa, fotografii, grafiki) interesującą ofertę odnajdą na stoiskach galerii tj. Piekary, Czas, Ego, łódzkiej – Olimpus, która zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie na najciekawszą przestrzeń i ofertę wystawienniczą, a także galerii autorskich (Carnelli, Bonart).

Niezwykle ciekawie zapowiada się gościnna prezentacja Coming out - najlepszych dyplomów warszawskiej ASP. Na wystawie, której kuratorem jest Michał Borys, będzie można obejrzeć wybrane prace wyróżnionych tegorocznych dyplomantów. Podczas targów nie zapomniano również o najmłodszych. Do kącika dziecięcego na inspirujące zajęcia plastyczne zaprasza międzynarodowa szkoła Argonaut.

Udział w Targach zapowiedziało ponad 50 wystawców, prezentują oni sztukę dawną i współczesną: malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografie oraz rzemiosło, a taże albumy i wydawnictwa związane ze sztuką.

1. Dom aukcyjny Rempex

Rempex Spółka z o.o. powstała w 1989 r. Aktualnie Spółka Rempex w całości należy do Marka Lengiewicza i jego syna Piotra Lengiewicza. Prowadzi Domy Aukcyjne w Warszawie i Krakowie, sieć galerii dzieł sztuki i antyków. Dom Aukcyjny Rempex działa od 1990 r. i od tego czasu zorganizował ponad 200 różnego rodzaju aukcji dzieł sztuki i antyków.

2. Prima Porta Antiquities

W Prima Porta można nabyć dzieła sztuki pochodzące z czasów Imperium Rzymskiego, starożytnej Grecji, Egiptu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Mezopotamii, Ameryki Prekolumbijskiej oraz Cesarskich Chin. Wszystkie mają wartość muzealną i ujmują szczególną dbałością o detal i kunszt wykonania. Do każdego sprzedanego obiektu dołączany jest międzynarodowy certyfikat autentyczności, gwarantujący wiek, materiał i kulturę. Wiele obiektów posiada dodatkowo testy wykonane przez międzynarodowe laboratoria.

3. Kozak Diamonds

Firma, która istnieje od 1983 roku, sprzedaje wysokiej klasy biżuterię wykonaną ręcznie ze złota i platyny zdobioną wyselekcjonowanymi kamieniami szlachetnymi. Specjalizuje się w wyrobach jubilerskich z diamentów i kamieni szlachetnych, jak rubiny, szafiry czy szmaragdy. Oferta Kozak Diamonds obejmuje: autentyczną starą biżuterię, unikalną biżuterię nowoczesną, unikatowe jubilerskie akcesoria.

4. Galeria 32

Stołeczna Galeria 32 istnieje od 1992. Jest rekomendowana przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i specjalizuje się w handlu rzemiosłem artystycznym w stylu art deco. W galerii prezentowana jest biżuteria z bursztynem, kamieniami kolorowymi i perłami, a także obrazy i rzeźba.

Lechosław Carnelli, "Tomasz Stańko", odbitka srebrowa

Lechosław Carnelli, "Tomasz Stańko", odbitka srebrowa

5. Sopocki Dom Aukcyjny

Sopocki Dom Aukcyjny od 20 lat zajmuje się wieloma działami kolekcjonerstwa: sztuką, rzemiosłem artystycznym, pocztówkami, filatelistyką, numizmatyką, falerystyką. W salonach antykwarycznych SDA (Sopot, Warszawa, Gdańsk, Kraków) klienci odnajdą szeroki wybór obrazów pędzla wybitnych malarzy, grafik, sreber, porcelany, mebli, sztuki Wschodu i Afryki, a także pięknej, dawnej biżuterii.

6. Galeria Czas

Galeria zajmuje się sztuką warsztatową XX wieku (zarówno przedstawiającą jak i abstrakcyjną) oraz tworzoną obecnie. Prezentuje malarstwo, grafikę i fotografię artystów: aktualnie tworzących, znanych malarzy i grafików średniego pokolenia środowiska katowickiego i krakowskiego; pomijanych w wystawach muzealnych, nieco zapomnianych, a jednocześnie ważnych artystów nieżyjących już m.in. Wacława Taranczewskiego, Leopolda Lewickiego, Stanisława Wójtowicza, Romana Sielskiego, Mariana Maliny, Zdzisława Stanka; oraz młodych, wyróżniających się autorów, nagradzanych w ogólnopolskich i zagranicznych konkursach.

7. Galeria Piekary

Poznańska Galeria Cezarego Pieczyńskiego powstała w 2003 roku. Prezentuje przede wszystkim polską sztukę XX i XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem nurtów awangardowych. Obecnie jednym z najważniejszych zadań galerii jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Istotnym obszarem zainteresowania galerii jest abstrakcja geometryczna, sztuka konceptualna, a także sztuka najnowsza, w tym również twórczość najmłodszego pokolenia artystów posługujących się takimi technikami jak fotografia, video, performance, multimedia, instalacje.

8. Artemis

W krakowskiej Galerii Artemis można zobaczyć reprezentatywny przegląd współczesnej polskiej sztuki uznanych twórców (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba i fotografia ) i niedawnych absolwentów Akademii. Wiele wystaw zorganizowanych przez Galerię zyskało miano wydarzeń kulturalnych, np. wystawy Jerzego Panka, Franciszka Starowieyskiego, Stasysa czy wyróżniona nagrodą Witolda Wojtkiewicza prezentacja malarstwa Eugeniusza Muchy. ARTEMIS towarzyszy wielkim imprezom w Krakowie, specjalne wystawy odbywają się przy okazji Międzynarodowego Triennale Grafiki i Festiwalu Kultury Żydowskiej.

9. Galeria Olimpus

Łódzka Galeria Olimpus istnieje od 1993 r. i prezentuje prace tzw. klasyków malarstwa i fotografii XX wieku, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem łódzkiego środowiska artystycznego ( Fijałkowski, Pierzgalski, Zieliński, Jaśkiewicz, Robakowski). Olimpus do współpracy zaprasza również młodych artystów (Laura Pawela) i fotografików, organizuje wystawy, spotkania i koncerty. Zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie na najlepsze stoisko sztuki współczesnej.

T. Kantor, Kompozycja, 1961, olej, collage, płótno, Galeria Artemis

T. Kantor, Kompozycja, 1961, olej, collage, płótno, Galeria Artemis

10. Antik Bazar

Firma Antik Bazar (Warszawa) należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, a obrotem dziełami sztuki zajmuje się od roku 1968. W ofercie antykwariatu znajduje się imponujący wybór ponad 1000 mebli i przedmiotów antycznych, od Baroku do 70 lat XX w. Antik Bazar wykonuje renowacje mebli w pełnym zakresie; stolarka, tapicerka, pozłotnictwo. Skupuje i przyjmuje w komis meble, niezależnie od stanu zachowania.

11. Galeria Grodzka

Galeria Grodzka, która mieści się na Starym Mieście w Płocku, w swojej ofercie posiada wysokiej klasy malarstwo polskie XIX i XX wieku, meble oraz ciekawe rzemiosło artystyczne. Unikalne przedmioty i elementy wystroju nadadzą niepowtarzalny charakter każdemu wnętrzu.

12. Galeria Ego

Galeria Ego powstała w 1998 roku. Prezentuje najciekawsze zjawiska współczesnej sztuki polskiej przełomu XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem nurtów abstrakcyjnych, zwłaszcza abstrakcji geometrycznej. Działania galerii wybiegają daleko poza tradycyjne obszary sztuki, takie jak malarstwo, rysunek, grafika i fotografia, kierując się w stronę rozmaitych projektów wizualnych. (Tarasewicz dla Poznania, projekt przestrzenny na kolumnadzie Teatru Wielkiego). Program galerii patronuje także projektom twórców najmłodszej generacji, sięgających po najnowsze – multimedialne środki wyrazu takie jak film czy wideo-instalacja.

13. Elżbieta i Lech Ledeccy

Biuro projektów i galeria z Częstochowy. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, architektonicznym, projektuje i realizuje witraże, ceramikę, rzeźbę, płaskorzeźbę ceramiczną i kamienną, detale do wnętrz i ogrodów.

14. Galeria Berżera

Warszawska Galeria Berżera powstała z pasji do antyków. Prowadzi sprzedaż oryginalnych obiektów sztuki i rzemiosła dawnego oraz doradza w ich wyborze. Od 2005r. należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich (SAP) i Międzynarodowej Unii Antykwarycznej (CINOA) – organizacji skupiających marszandów.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz