• 2010-11-12

Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

Od 13 do 20 listopada 2010 roku | Kraków

W listopadzie 2010 roku w Krakowie będziemy świadkami narodzin nowego międzynarodowego festiwalu teatralnego. Dedykacje. Materia prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy dedykowany jest teatrowi formy, w którym słowo pełni rolę podrzędną wobec obrazu. Spektakle będzie można oglądać od 13 do 20 listopada 2010 roku na krakowskich scenach Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska, Teatru Ludowego, Nowohuckiego Centrum Kultury, a także w przestrzeniach postindustrialnych takich, jak Klub Fabryka w dawnej Fabryce Miraculum. Ożywiona zostanie także przestrzeń Nowej Huty.

Compagnie Mossoux Bonte, Noc na Świecie, fot. Mikha Wajnrych

Compagnie Mossoux Bonte, Noc na Świecie, fot. Mikha Wajnrych

Dyrektor Festiwalu Adolf Weltschek :

Festiwal dedykowany teatrowi formy jest kontynuacją tradycji polskiego teatru plastycznego twórców takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna…

Teatr plastyczny to rodzaj teatru i inscenizacji oparty w dużej mierze na sztukach plastycznych. Widowiska teatru plastycznego składają się z obrazów o wyszukanej formie, których zestawienie w większym stopniu niż tekst tworzy działania sceniczne. Cechą znaczącą teatru plastycznego jest możliwośd, dzięki obrazom, bezpośredniego odwołania się do podświadomości zarówno twórcy jak i widzów. [ za: Patrice Pavis, Słownik terminów teatralnych]

Podczas Festiwalu wystąpią światowej sławy teatry; artyści, którzy zamiast słowa wybrali język plastycznych środków ekspresji: obraz, dźwięk, ruch ciała, animację form, kompozycję, kolor, światło, rytm… Swoje idee realizują poprzez różnorodne i często przenikające się gatunki teatralne: teatr maski, teatr lalek, operę, teatr tańca i ruchu, happening, akcje i instalacje plastyczne, działania cyrkowe. To teatr poetycki, a przy tym niesłychanie dynamiczny. Będą Państwo uczestniczyli w teatralnym wydarzeniu, stroniącym od wszechobecnej we współczesnym teatrze dramatycznym doraźnej publicystyki i ideologii. W jej miejsce czekają na Państwa silne przeżycia estetyczne. Zobaczą Państwo teatr autorski i odważny, teatr o zdecydowanej plastyce i wyrazistym światopoglądzie. Ponadczasowe obrazy i tematy kierujemy do współczesnego everymana. To jego wartości, niepokoje, marzenia i pytania wypełnią kolejne festiwalowe wieczory.

Otwarta struktura przedstawień umożliwi ich swobodną, indywidualną interpretację. Zawarte w scenicznych obrazach znaki i metafory pozwolą wpisać w nie własne przeżycia, emocje i wzruszenia. Wybieramy teatr nieograniczonej myśli dla wolnych ludzi. Festiwalowe prezentacje kierujemy do wrażliwych na piękno odbiorców: młodzieży i widzów dorosłych.

Spektakle zagoszczą na scenach teatralnych (Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska; Teatr Ludowy; Nowohuckie Centrum Kultury), a także ożywią przestrzenie postindustrialne (Klub Fabryka w dawnej Fabryce Miraculum). Na miejsce wielu artystycznych wydarzeń wybraliśmy Nową Hutę, by razem z Państwem obalać nowohucką mitologię.

Proponujemy starannie wyselekcjonowane, zjawiskowe produkcje w wykonaniu znaczących teatrów europejskich: z Francji, Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Polski. Zaprezentujemy 20 przedstawień, 10 zjawiskowych produkcji w wykonaniu wybitnych teatrów europejskich. Większość festiwalowych prezentacji to prapremierowe pokazy na polskich scenach. Niektórzy artyści zagoszczą w Polsce po raz pierwszy. Specjalnie dla Państwa zaprosiliśmy spektakle atrakcyjne, malownicze, widowiskowe, nagradzane na renomowanych festiwalach. Tak przygotowany program Festiwalu umożliwi wyjątkowy charakter teatralnego spotkania. Tylko jesienią i tylko w Krakowie gwarantujemy wykwintną kompozycję międzynarodowych produkcji wybitnych twórców teatru plastycznego. Groteska … kusi formą. Teatr wolny od ideologii – teatr dla wolnych ludzi!

Hommage à Chagall
reż. Adolf Weltschek

Wielka inscenizacja o miłości potwierdza, że język malarstwa idealnie przekłada się na język teatru formy. Inspiracją do powstania tego spektaklu były życie i twórczość wybitnego malarza Marca Chagalla, a za motyw przewodni posłużyła miłość artysty do ukochanej Belli. Obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości. Harmonijnie współgrają ze sobą plastyczne środki wyrazu: aktorzy w maskach, lalki, multimedia. Spektakl bez słów – budowany kolorem, ruchem, muzyką. To także wpływa na jego wyjątkowość i siłę poetyckiego oddziaływania na naszą wyobraźnię.

Teatr Groteska - Hommage à Chagall - fot. Ł. Malinowski

Teatr Groteska - Hommage à Chagall - fot. Ł. Malinowski

O triumfie wielkiej miłości Marca Chagalla do żony Belli, o tym, jak życie można zaczarować w dziele sztuki i o tym, czym jest siła wyobraźni, która w najgorszych czasach pozwala unosić się nad ziemią, reżyser opowiedział niezwykłymi obrazami, skąpanymi w muzyce i magicznym chagallowskim nastroju. (…) Płaskie słowa nie oddadzą różnorodności wrażeń, jakie niesie ze sobą spektakl Adolfa Weltschka. To po prostu trzeba zobaczyć.
Magda Huzarska, Polska Gazeta Krakowska

Finalista XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. ATEST za rok 2009 – Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Compagnie Philippe Genty, Paryż (Francja)
Nieruchomi Podróżnicy
reż. Philippe Genty i Mary Underwood

Polska prapremiera scenicznego arcydzieła, jednego z najbardziej znanych francuskich artystów ostatniego stulecia. Surrealistyczna rzeczywistość jak ze snu, obsesje i marzenia – fascynująca odyseja. Setki renomowanych festiwali na całym świecie! Philippe Genty, zapalony podróżnik, zachowuje w umyśle pejzaże i obrazy krajów, które przemierzał podczas licznych podróży. W pamięci zatrzymuje również inne obrazy, obrazy ze snów. Podświadomość, ten bogaty i kolorowy kontynent od dawna go intryguje. Czyż marzyciel nie jest nieruchomym podróżnikiem ? Na scenie występuje osiem postaci, mniej lub bardziej ludzkich, są porwani w odyseję ponad czasem, ponad przestrzenią, ponad wszelkimi fizycznymi ograniczeniami.

Compagnie Philippe Genty, Nieruchomi podróżnicy

Compagnie Philippe Genty, Nieruchomi podróżnicy

Ośmiu nieruchomych podróżników, poddanych ciągłej metamorfozie, na wzór uczuć i stanów ducha, które targają ich ciała. Istotą spektaklu Philippe’a Genty, ponad wszelkimi próbami jego tłumaczenia, jest całkowita wolność dana widzowi, wolność wyboru historii, którą chce zobaczyć. Mistrz kompozycji, światła, animacji, ruchu, dźwięku! Niesłychanie osobista i intymna wypowiedź artystyczna, a zarazem ponadczasowa. Specjalnie dla Krakowa mikrokosmos Philippe’a Genty w jak zawsze perfekcyjnym wykonaniu. Maestria godna mistrza!

La Licorne, Lille (Francja)
Spartakus
Epicka opera lalkowa
reż. Claire Dancoisne, muz. Pierre Vasseur

Wydarzenie Festiwalu.  Monumentalna francuska produkcja. Epicka opera lalkowa. Wysublimowana estetyka i silne emocje. Polska prapremiera w kilka miesięcy po sukcesie premierowego tournée we Francji.

Któż z nas nie słyszał o słynnym powstaniu gladiatorów pod wodzą dzielnego Spartakusa? Zderzenie dwóch światów. Po jednej stronie Rzym – jego prawo, siła, dobrobyt i… arogancja, po drugiej stronie niewolnicy – ich głód wolności i … dzika anarchia. Obraz okrutny, majestatyczny, dynamiczny, ale i fascynujący… Ta niesamowita saga rozgrywa się wśród żądnych krwi trybun, konsulów i ludzi, których życie warte jest mniej niż przelotne spojrzenie… Dwóch śpiewaków operowych nadaje poetycki wymiar batalistycznym scenom. Setki postaci: żołnierze rzymskich legionów, niewolnicy, konie, lwy, bogowie, gladiatorzy, wieśniacy, piraci… zostają przywróceni do życia dzięki magii animacji oraz pomysłowym teatralnym trikom. Krakowska publiczność zasiądzie w prawdziwym rzymskim amfiteatrze, by z bliska spoglądać na arenę historycznych wydarzeń. Wzruszająca i jakże nadal aktualna epicka opera lalkowa przemawia bogactwem metafor i plastycznych obrazów. Zapierające dech w piersiach plastyczno-muzyczne widowisko!

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz