• 2010-11-02

Future Shorts ONE

Od 6 do 26 listopada 2010 roku |

Listopadowa edycja festiwalu Future Shorts, platformy prezentacji i promocji filmów krótkometrażowych, odbędzie się w formule ONE. 6 listopada w 12 krajach równocześnie – od Nowego Jorku po Sydney, od Hanoi po Berlin, od Edynburga po Kopenhagę i Poznań – wyświetlone zostaną wybrane filmy z różnych kontynentów świata.

Tussilago, reż. Jonas Odell

W ramach Future Shorts wybrane filmy z całego świata prezentowane są regularnie w 20 kinach w Wielkiej Brytanii oraz 30 miejscach w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Katalog filmów dostępnych w dystrybucji Future Shorts wybierany jest spośród propozycji prezentowanych na licznych międzynarodowych festiwalach, jak również z dużej liczby zgłoszeń bezpośrednich. Obok prac debiutantów z całego świata można znaleźć krótkie metraże uznanych twórców kina, wśród nich krótkie fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne i teledyski, wyróżniające się estetyką, pomysłem i tematyką. Pokazom filmowym towarzyszą muzyczne live acty, wizualizacje i instalacje.

Pierwsze promocyjne pokazy Future Shorts zorganizowane zostały we współpracy z Fundacją Ad Arte w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Off Cinema w Poznaniu oraz 4. Festiwalu Filmów o Miłości. W maju 2007 roku w Poznaniu, Sopocie, Warszawie, Łodzi i Krakowie odbyło się pięć premierowych pokazów filmów z katalogu Future Shorts.

Polska inauguracja Future Shorts ONE nastąpi 6 listopada w Poznaniu w Nowej Auli Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Oprócz pokazu filmów odbędzie się audiowizualny live act: An On Bast i Antistatic Family zaprezentują projekt Live Type. Przez resztę miesiąca w całym kraju i za granicą będą wyświetlane kolejne pokazy.

Podczas listopadowej edycji festiwalu zobaczyć będzie można teledyski: The Answer grupy Unkle w reżyserii Johna Hillcoata, twórcy filmu Droga, Love Lost zespołu Temper Trap autorstwa Dougala Wilsona, znanego z What’s a Girl to Do Bat For Lashes, oraz Burial – przygotowaną przez Daniela Wirtberga i Jonasa Rudströma ilustrację do piosenki Miike Snow. W Plastic Bag (reż. Ramin Bahrani) głos kultowego reżysera Wernera Herzoga wprowadzi widzów w historię zagubionej plastikowej torby, a psychodeliczne Love & Theft (reż. Andreas Hykade) przybliży początki sztuki animacji. Pokazany zostanie również Words (reż. Everynone) – zamknięte w kilku sekwencjach precyzyjne studium codziennego życia i Tussilago (reż. Jonas Odell) – historia byłej dziewczyny niemieckiego terrorysty z lat siedemdziesiątych. W programie znajdzie się również polski akcent – nakręcony w duchu Krzysztofa Kieślowskiego dokument Szczęściarze (reż. Tomasz Wolski).

The Lucky Ones (Szczęściarze), reż. Tomasz Wolski

Tomasz Wolski, 43 lata po Krzysztofie Kieślowskim, w filmie Szczęściarze powraca do wyjściowego pomysłu filmu Urząd słynnego polskiego reżysera. W niewielkiej przestrzeni Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie zamyka się koło życia: ślub, chrzciny, zgon. Tomasz Wolski urodził się w 1977 roku. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jego krótkometrażowy dokument Klinika otrzymał szereg nagród na całym świecie, a pełnometrażowa Złota rybka pokazywana była na wielu festiwalach. Szczęściarze zdobyli między innymi nagrodę Szczecin Wave na Festiwalu Short Waves 2010 oraz nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Era Nowe Horyzonty 2009.

Film Tussilago opowiada historię byłej dziewczyny zachodnioniemieckiego terrorysty Norberta Kröchera, który w 1977 roku został aresztowany za próbę porwania szwedzkiej polityk Anny-Great Leijon. Reżyser Jonas Odell to szwedzki twórca teledysków oraz założyciel studia FilmTecknarna. Odell, który specjalizuje się w łączeniu animacji i żywej akcji, wyreżyserował szereg krótkich metraży, wideoklipów i reklamówek. W ankiecie przeprowadzonej przez Channel Four wybrano go jednym ze 100 animatorów wszechczasów. Współpracował między innymi z takimi wykonawcami, jak U2, Goldfrapp, Audio Bullys i Franz Ferdinand.

Plastic Bag, reż. Ramin Bahrani

Narratorem filmu Plastic Bag jest legendarny reżyser Werner Herzog, a muzykę napisał Kjartan Sveinsson z zespołu Sigur Rós. Ramin Bahrani to irańsko-amerykański reżyser i scenarzysta. Krytyk filmowy Roger Ebert uznał jego film Chop Shop za 6. najlepszy film dekady, a samego Bahraniego nazwał reżyserem dziesięciolecia. Bahrani otrzymał prestiżowe Stypendium Guggenheima w 2009 roku, a jego filmy pokazywano na kilku międzynarodowych przeglądach, miedzy innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Love & Theft to animowany film, który przybliża widzom początki sztuki animacji i ruchomych obrazów, łącznie z ich komiksowym dziedzictwem. Jest to praktyczna lekcja w projektowaniu logotypów i typografii, a zarazem dowód na siłę minimalizmu.  Andreas Hykade urodził się w Altötting w Bawarii w 1968 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie i na Akademii Filmowej w Badenii-Wirtembergii. Jako animator i filmowiec pracował przy takich projektach, jak: The King is Dead, We Lived in Grass, Ring of Fire i The Runt. Doczekał się retrospektyw swojej pracy na Ottawa Festival, Holland Animation Festival, Bradford Animation Festival oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Love & Theft, reż. Andreas Hykade

Podczas festiwalu pokazany zostanie również teledysk Burial grupy Miike Snow. Daniel Wirtberg to szwedzki reżyser i producent fabuł, teledysków i reklam. Od 2005 roku prowadzi firmę producencką Daemon Film. Studiował na Czeskiej Akademii Filmowej w Pradze i pracował nad licznymi projektami filmowymi. Jonas Rudström to szwedzki filmowiec pracujący głównie jako operator filmowy i montażysta fabuł, teledysków, reklam i programów telewizyjnych. W ciągu ostatnich 10 lat brał udział w licznych realizacjach. Studiował film na Kulturamie w Sztokholmie. Wirtberg i Rudström od 2007 roku reżyserują wspólnie wideoklipy. Burial to ich pierwsze międzynarodowe zlecenie, a także pierwszy teledysk grupy Miike Snow.

Kalendarium pokazów filmów i wydarzeń towarzyszących:

 • 6 listopada
  godz. 20.00, Poznań
  Inauguracja – specjalny występ An On Bast + Antistatic Family w projekcie Live Type
  Nowa Aula, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
  ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
 • 9 listopada
  godz. 19.00, Szczecin
  Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki, Klub 13 Muz
  Plac Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
 • 12 listopada
  godz. 18.00, Katowice
  Centrum Sztuki Filmowej, Kino Kosmos
  ul. Sokolska 66, Katowice
 • 14 listopada
  godz. 20.00, Tychy
  Skup Kultury
  ul. Wyszyńskiego 32, Tychy
 • 22 listopada
  godz. 18.00, Lublin
  Sala Art Studio, Chatka Żaka
  ul. Radziszewskiego 16, Lublin
 • 23 listopada,
  godz. 20.00, Częstochowa
  Klub Zero
  al. Niepodległości 11, Częstochowa
 • 23 listopada,
  godz. 18.00, 20.00, 22.00, Wrocław
  Vis a Vis
  ul. Ruska 19, Wrocław
 • 25 listopada,
  godz. 18.30, Białystok
  Kino Forum, Białostocki Ośrodek Kultury
  ul. Legionowa 5, Białystok
  godz. 19.00, Kraków
  Kino Pod Baranami
  Rynek Główny 27, Kraków
  godz. 20.00, Łódź
  Kino Cytryna
  Ul. Pomorska 39/41, Łódź
  godz. 20.00, Rzeszów
  Underground Pub
  ul. Matejki 10, Rzeszów
 • 26 listopada,
  godz. 20.30, Warszawa
  KINO.LAB, CSW Zamek Ujazdowski
  ul. Jazdów 2, Warszawa

6 – 26 listopada 2010 roku
Fundacja Ad Arte
ul. Hawelańska 1, Poznań

Dodaj komentarz