• 2010-11-13

Rosa van Hofwegen – Loss of Sorrow. Oda do zmarłych matek

Od 5 listopada do 19 grudnia 2010 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

Holenderska artystka Rosa van Hofwegen zrealizowała projekt Loss of Sorrow po śmierci matki. Główną cześć stanowi udział ponad 50 osób w różnym wieku i z różnych części prowincji Drenthe. Uczestnicy przekazali pamiątki, w których dostrzegają swoje matki – przedmioty codziennego użytku, drobiazgi z życia tych kobiet.

Rosa van Hofwegen, "Loss of sorrow..."

Rosa van Hofwegen, "Loss of sorrow..."

Pamiątki zostały wkomponowane w ekspresyjne dzieło sztuki, tematycznie związane z towarzyszącymi mu filmami, fotografiami oraz instalacjami. Uczestnicy przekazali także odręcznie napisane teksty upamiętniające ich matki. Teksty zostały zebrane w formie pięknie zaprojektowanej książki.

Różne części wystawy – książka, filmy i instalacje – tworzą pełny projekt, w którym na różne sposoby odzwierciedla się tematyka Ody do zmarłych matek. Wystawa dogłębnie porusza kwestie, które dla wielu mogłyby się wydawać oczywiste i zwyczajne, a drobiazgi z życia codziennego nabierają w nim zupełnie nowego znaczenia.

Istotną cześć stanowi współpraca ze studentami Katedry Literatury i Języka Niderlandzkiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którzy przetłumaczyli wybrane fragmenty książki Loss of Sorrow na język polski, aby wspomnienia holenderskich uczestników projektu mogły być wydrukowane i zaprezentowane w Łaźni podczas wystawy.

Rosa van Hofwegen, "Loss of sorrow..."

Rosa van Hofwegen, "Loss of sorrow..."

Projekt powstał dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Rosa van Hofwegen
Loss of Sorrow. Oda do zmarłych matek
Wernisaż: 05.11.2010, godz. 18:00
05.11.2010 – 19.12.2010
Kurator: Anna Szynwelska

Dodaj komentarz