• 2010-12-02

19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Od 2 do 5 grudnia 2010 roku | Wrocław

Początek grudnia we Wrocławiu należeć będzie do literatury. Podczas 19. edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek swoje książki podpiszą m.in.: Wojciech Kuczok, Olga Tokarczuk, Robert Makłowicz i Jacek Dukaj. Wrocław ugości też dwóch reżyserów i pisarzy – Lecha Majewskiego i Janusza Majewskiego. Poznamy laureatów Pióra Fredry. Ponadto ruszy Salon Angelusa, a Małe Instrumenty zagrają Chopina. Swój czas będą mieć również najmłodsi.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2010, fot. Highlite

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2010, fot. Highlite

Program 19. edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek najeżony jest atrakcjami. Przepiękne wnętrza Muzeum Architektury po brzegi wypełnione zostaną literaturą, a swoje książki podpisywać będą cenieni literaci i poeci, a także znani dziennikarze. W Muzeum i w BWA Awangarda będzie można spotkać m.in. Piotra Sommera – tegorocznego laureata nagrody Silesiusa, Wojciecha Kuczoka, Olgę Tokarczuk, Ewę Bieńkowską, Barbarę Toruńczyk, Jacka Dukaja, Marcina Kurka – laureata Nagrody Kościeliskich 2010, Martę Mizuro czy Martę Fox. W trakcie WPDK pojawi się również Nikolaj Iwanow – autor głośnej książki Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy. Natomiast wydawcy książki dziecięcej i młodzieżowej dyskutować będą o nowej wrocławskiej nagrodzie i planowanych na maj 2011 II Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to prawdziwa uczta dla wielbicieli literatury. Do Wrocławia zjedzie setka wystawców, odbędzie się mnóstwo ciekawych spotkań autorskich oraz wydarzeń towarzyszących. Wraz z portalem CzasDzieci.pl przygotowaliśmy specjalny program dla najmłodszych. Tradycyjnie, przyznamy też nagrodę Pióra Fredry. Poza tym na targach będzie można zaopatrzyć się w prezenty mikołajkowe i bożonarodzeniowe i przy okazji zdobyć autograf ulubionego autora – mówi Anna Morawiecka, organizator WPDK.

W trakcie targów nie zabraknie MOLI KSIĄŻKOWYCH, za których wybryki odpowiada co roku Teatrakcja. Ponadto, w BWA Awangarda będzie można spotkać się z Małymi Instrumentami, które grają Chopina na toy piano, a w Salonie Angelusa pojawią się: Wojciech Albiński, Zbigniew Kruszyński, Antoni Libera oraz György Spiró. WPDK to prawdziwy festiwal literatury i największe dolnośląskie święto wielbicieli książkowej magii.

Salon Angelusa

Podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek tradycyjnie otwarty będzie Salon Angelusa. W dniach 3-4 grudnia 2010 r. w BWA Awangarda odbędą się spotkania z finalistami tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu decyzją jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej w finale znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński (Achtung! Banditen!), Jacek Dukaj (Wroniec), Zbigniew Kruszyński (Ostatni raport) i Antoni Libera (Godot i jego cień). Wśród finalistów z zagranicy są natomiast: Norman Manea (Powrót chuligana), Eginald Schlattner (Fortepian we mgle) oraz György Spiró i jego Mesjasze.

Ta edycja jest dość wyjątkowa, ponieważ dotychczas nie było w siódemce aż tylu polskich książek. Siódemka jest też różnorodna pod względem gatunkowym. Obok tradycyjnych powieści mamy zapiski autobiograficzne i esej ( Norman Manea i Antoni Libera). Jak co roku nas, jurorów, uderza siła prozy powstającej w Europie Środkowo- Wschodniej, choćby umiejętność tworzenia panoramy historycznej u Eginalda Schlattnera, który opowiada o XX wiecznej Rumunii. Historia powraca też w bardzo ciekawy sposób w książkach Wojciecha Albińskiego, Jacka Dukaja i Zbigniewa Kruszyńskiego. Mamy też tym razem bardzo ciekawy przypadek, kiedy cudzoziemiec, György Spiró opisuje najistotniejsze dla Polaków romantyczne spory o polskość. Te spory odżyły w Polsce z dużą siłą właśnie w tym roku, powieść o polskiej XIX wiecznej emigracji nagle stała się aktualna. – komentuje Justyna Sobolewska z jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

Salon Angelusa będzie niepowtarzalną okazją, by zapytać Antoniego Liberę o Becketta, a Zbigniewa Kruszyńskiego o nietypową narrację i konstrukcję bohatera – jednocześnie agenta SB i opozycjonisty. Może autor zdradzi, czy inspirował się realną postacią… W BWA Awangarda pojawi się również Wojciech Albiński, który opisał absurd wojny z bardzo interesującej perspektywy. Natomiast na pytania o udział Mickiewicza w sekcie Towiańczyków odpowie sam György Spiró.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2010, fot. Highlite

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2010, fot. Highlite

Bieg o Pióro Fredry

Aż 42 wydawnictwa stanęły w szranki o Pióro Fredry w jednym z najważniejszych krajowych konkursów wydawniczych. Laureatów będzie można poznać już 2 grudnia, podczas inauguracji 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry jest obok Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS ikoną wrocławskich Promocji księgarskich. W przeciwieństwie do swojego młodszego kolegi Pióro Fredry dotyczy książki jako przedmiotu, artystycznej całości, a nie traktuje jej jedynie jako medium literackie. Dlatego też nagroda wędruje do wydawcy.

Decyzję o wyróżnieniu 6 książek i uhonorowanie jednej z nich nagrodą główną podejmie jury, w którego tegorocznym składzie zasiadają pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego: Leszek Bugajski krytyk literacki związany z tygodnikiem Newsweek Polska, profesor Roman Kowalik i profesor Ludwik Żelaźniewicz, obydwaj z Wydziału Grafiki Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Jerzy Pietraszek, zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu. Przed nimi niełatwe zadanie oceny zgłoszonych woluminów i ich zawartości pod kątem wartości literackich, merytorycznych, poznawczych i artystyczno-edytorskich.

W ostatnich latach laury konkursowe przypadły Wydawnictwu BOSZ za pozycję Ach! Plakat filmowy w Polsce w 2009 roku, Wydawnictwu Arkady za Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności w 2008 roku i za album W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce w 2007. Nagrodę główną stanowi praca wrocławskiego artysty, dotychczas Pióra wyszły spod rąk m.in. prof. Zbigniewa Horbowego, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Stanisława Wysockiego oraz Agnieszki Leśniak, która jest autorką także tegorocznej statuetki.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2010, Mól

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2010, Mól

W krainie książki na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Tegoroczne Wrocławskie Promocje Dobrych Książek stanowią wyjątkową okazję do czytelniczej zabawy dla dzieci. Najmłodsi będą mogli w sposób atrakcyjny i twórczy obcować ze światem literatury i bohaterów z ulubionych książek.

Program obfituje w różnego typu zajęcia, które kształtują wyobraźnię i wrażliwość. Spotkaniom z autorami – Joanną Krzyżanek, Mariolą Jarocką, Beatą Lejman i bohaterami książkowymi – m.in. z powieści Tomiego Ungerera, będą towarzyszyć wspólne działania plastyczne. Króliczynka Miffy czy smok Strachota, a także inne baśniowe postacie, zajmą swoich miłośników świetną i rozwijającą zabawą. Młodzi koneserzy porozmawiają o dziełach sztuki, ulubionych bajkach, a także popróbują własnych sił w tworzeniu ilustracji. Najmłodsze dzieci mogą zaś odkrywać wraz z rodzicami kolory, dźwięki i kształty w trakcie zajęć muzyczno-ruchowych.

Organizatorzy zdają sobie sprawę z tego, jak wymagające jest dziecko i doceniają potrzeby najmłodszych czytelników oraz ich rodziców. Wychodząc temu naprzeciw, stworzyli wachlarz zajęć odwołujących się do wszystkich zmysłów. Przygotowane zajęcia pozwolą dzieciom zarazić się pasją czytelnictwa.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz