• 2010-12-18

Gwiazdy na Gwiazdkę

Od 17 grudnia 2010 r. do 13 lutego 2011 r. | Muzeum Narodowe w Warszawie

Na wystawie pokazany zostanie wybór 89 najlepszych i najciekawszych prac 29 artystów XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, w tym – akwarele Georga Grosza (przykład niemieckiej sztuki zaangażowanej z okresu Republiki Weimarskiej), delikatne i zwiewne grafiki Marca Chagalla, piękny zbiór prac Paula Klee (zarówno rysunki, jak i grafiki), grafiki Wassilego Kandinsky’ego, litografię Henri Matisse’a, grafiki i jeden rysunek Pabla Picassa (Dziewczyna polska).

Christo, Parasolki - Ibaraki, Japonia, 1984-1991, druk barwny, offset, 63,8 x 94,7 cm, nr inw. Gr.W.O.2254

Christo, Parasolki - Ibaraki, Japonia, 1984-1991, druk barwny, offset, 63,8 x 94,7 cm, nr inw. Gr.W.O.2254

Kolekcja Picassa w zbiorach Muzeum Narodowego ma całą barwną historię związaną z pobytem artysty w Polsce podczas Kongresu Intelektualistów we Wrocławiu w 1948 roku. Oprócz dwóch unikatowych i bardzo cennych linorytów Popiersie kobiety w kapeluszu i Śniadanie na trawie z daru Daniela Henry’ego Kahnweilera z lat 60., wystawiona zostanie m.in. akwatintę Palacz i litografie z serii Kobieta w fotelu (portrety Françoise Gilot w zakopiańskim kożuszku), a także dar samego Picassa, czyli ceramiczne talerze z wczesnego okresu.

Ponadto – grafiki i prace ceramiczne Fernanda Légera, dwa rysunki Alexandra Caldera, collage Roberta Rauschenberga, prace artystów z grupy CoBrA (Pierre Alechinsky, Karel Appel, Asger Jorn, Corneille), świetny zestaw prac Joana Miró, grafiki Hansa Hartunga i Wolsa, projekty Christo (m.in. opakowany Reichstag) i kilka zabawnych obiektów wykonanych przez artystów z grupy Fluxus (Milan Knížák, Emmett Williams i Ann Noël-Williams).

Op-art będzie reprezentował Victor Vasarely, a Gerhard Richter – eksperymenty z podważaniem wiarygodności przekazu wizualnego. Będzie można też zobaczyć pojedyncze prace takich artystów, jak Hans Arp, Raoul Dufy, Max Ernst, Lyonel Feininger i David Hockney. Jak wynika z tego krótkiego przeglądu – wystawa jest skrótowym pokazem całej historii sztuki XX wieku i jednocześnie okazją do dyskusji nad statusem współczesnych arcydzieł.

Stworzy ona możliwość obcowania ze sztuką z najwyższej półki oraz pozwoli na kontemplację i smakowanie dzieł zazwyczaj niedostępnych dla przeciętnego widza. Unikatowy charakter wystawy określa rodzaj podłoża samych prac, czyli papieru. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi obowiązującymi na całym świecie papier może być eksponowany nie dłużej niż dwa, trzy miesiące (w zależności od jego struktury i stanu zachowania), a więc każda wystawa dzieł na tym podłożu jest wydarzeniem i okazją do poznania atrakcyjnej zawartości mitycznych, muzealnych magazynów.

Komisarze wystawy: Anna Żakiewicz, Anna Manicka, Joanna Kordjak-Piotrowska Oprawa obiektów: Teresa Tworek.

Joan Miró, Zielony wygnaniec, 1969, akwatinta, akwaforta barwna, 103 x 70 cm, nr inw. Gr.W.O.712

Joan Miró, Zielony wygnaniec, 1969, akwatinta, akwaforta barwna, 103 x 70 cm, nr inw. Gr.W.O.712

Program edukacyjny do wystawy Gwiazdy na Gwiazdkę:

LEKCJE MUZEALNE – od 4 stycznia 2011 roku.

Labirynty sztuki XX wieku
przedszkole oraz klasy I–III szkoły podstawowej

Sztuka nowoczesna zaprasza nas do przeżycia artystycznej przygody. Na wystawie obejrzymy prace najsłynniejszych twórców XX wieku. Ich doświadczenia wskażą nam drogę w labiryncie sztuki. Zobaczymy, jakie mieli sposoby na przedstawianie świata oraz wyrażanie swoich emocji i fantazji. Na koniec wykonamy prace plastyczne inspirowane obejrzanymi dziełami i własną wyobraźnią.

Forma. Barwa. Linia
klasy IV–VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum

Oglądając na wystawie prace artystów nowoczesnych, prześledzimy ich zmagania z formą dzieła sztuki. Odkryjemy, jak za pomocą linii lub plamy tworzyli swoje dzieła w różnych technikach (rysunku, grafice, ceramice). Działania plastyczne pozwolą nam na samodzielne eksperymenty z kompozycją, fakturą i barwą.

Sztuka XX wieku – chaos czy porządek?
szkoły ponadgimnazjalne

Na wystawie poruszone zostaną wybrane zagadnienia dotyczące sztuki nowoczesnej, będzie można obejrzeć dzieła wybitnych twórców XX wieku, takich jak: Pablo Picasso, Joan Miró, Paul Klee, Wassily Kandinsky, Georg Grosz, Marc Chagall czy Christo. Próba odczytania kodu ich artystycznego języka, aby lepiej zrozumieć sztukę naszych czasów.

Pablo Picasso, Popiersie kobiety w kapeluszu, 1962, linoryt barwny, 63 x 59,2 cm, nr inw. Gr.W.O.369

Pablo Picasso, Popiersie kobiety w kapeluszu, 1962, linoryt barwny, 63 x 59,2 cm, nr inw. Gr.W.O.369

SPOTKANIA NA WYSTAWIE

Spotkanie z autorkami wystawy dr Anną Żakiewicz, dr Anną Manicką, Joanną Kordjak-Piotrowską
19 grudnia 2010 r., godz. 12.30

Spotkania niedzielne Na orbitach nowoczesności, godz. 14.00
Tematyczne spotkania ze specjalistami dotyczące wybranych zagadnień wystawy.

 • 16 stycznia 2011 r.– Kobiety Picassa, dr Anna Manicka (Gabinet Grafiki i Rysunku Nowoczesnego, Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • 30 stycznia 2011 r. – Picasso wobec zimnej wojny – z ceramiką w tle, Tomasz Jeziorowski (Zbiory Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • 6 lutego 2011 r. – Fluxus, czyli życie na luzie, dr Anna Żakiewicz (Gabinet Grafiki i Rysunku Nowoczesnego, Muzeum Narodowe w Warszawie)

Wieczory piątkowe Bliżej gwiazd
Spotkania na wystawie prowadzone przez współpracowników Ośrodka Oświatowego, przybliżające sylwetki artystów prezentowanych na wystawie, godz. 19.00

 • 7 stycznia 2011 r. – Groteskowy świat Georga Grosza
 • 14 stycznia 2011 r. – Poetycki świat Paula Klee
 • 21 stycznia 2011 r. – W kręgu awangardy (Wassily Kandinsky, Lyonel Feininger, Fernand Léger)
 • 28 stycznia 2011 r. – Pablo Picasso – ceramika, rysunek, grafika
 • 4 lutego 2011 r. – Grupa CoBrA, czyli sztuka po II wojnie światowej
 • 11 lutego 2011 r. – Opakować rzeczywistość – Christo & Jeanne-Claude

WYKŁADY

Wykłady czwartkowe, godz. 17.30 (sala kinowa)

 • 13 stycznia 2011 r. – Gwiazdozbiory nowoczesności, prof. dr hab. Maria Poprzęcka (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski)
 • 20 stycznia 2011 r. – Kolekcja – amalgamat. Sztuka nowoczesna w muzeum, dr hab. Dorota Folga-Januszewska, prof. UKSW oraz Ilona Sobiczewska (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
 • 27 stycznia 2011 r. – Wols, czyli o sztuce Paryża w dobie Jeana Paula Sartre’a, dr Iwona Luba (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski)
 • 3 lutego 2011 r. – Georg Grosz i sztuka zaangażowana w Niemczech w Republice Weimarskiej, dr Anna Manicka (Gabinet Grafiki i Rysunku Nowoczesnego, Muzeum Narodowe w Warszawie)
 • 10 lutego 2011 r. – Christo & Jeanne-Claude, czyli artyści w plenerze, dr Anna Żakiewicz (Gabinet Grafiki i Rysunku Nowoczesnego, Muzeum Narodowe w Warszawie)
Georg Grosz, Ulica w Berlinie, 1922-1923, tusz, pióro, akwarela, 59,8 x 49 cm, nr inw. Rys.W.O.6

Georg Grosz, Ulica w Berlinie, 1922-1923, tusz, pióro, akwarela, 59,8 x 49 cm, nr inw. Rys.W.O.6

Wykłady niedzielne Gwiazdy i konstelacje. Sztuka XX wieku
9, 16, 23 i 30 stycznia 2011 r., 6 i 13 lutego 2011 r. – godz. 12.30 (sala kinowa)

Wykład wprowadzający w tematykę wystawy. Omówione zostaną ważne pojęcia z historii sztuki XX wieku (np. awangarda, abstrakcja, surrealizm) i związane z nimi sylwetki artystów, których dzieła prezentowane są na wystawie. Prezentacja zawierać będzie też reprodukcje innych prac artystów, co pozwoli widzom na pełniejsze poznanie twórczości gwiazd XX wieku.

PROGRAM FAMILIJNY
Niedzielne warsztaty dla dzieci Gry z nowoczesnością, 23 stycznia 2011 r.

 • godz. 12.30 – dzieci w wieku 5–7 lat
 • godz. 13.30 – dzieci w wieku 8–10 lat
 • godz. 14.30 – dzieci w wieku 11–14 lat

Poprzez zabawę i rozmowę uczestnicy będą się zastanawiać, co to jest sztuka, jak pracuje artysta i w jaki sposób odczytać jego dzieło. Na wystawie będzie można odnaleźć inspiracje dla własnych poszukiwań artystycznych. Wykonanie prac plastycznych pozwoli zrozumieć, jak ważny jest pomysł, który może być zrealizowany na różne, nawet zaskakujące sposoby. Prace zostaną ułożone w nowoczesny kolaż, czerpiąc wzór z artystów dwudziestowiecznych.

Dodaj komentarz