• 2010-12-01

Kyungwoo Chun, Thousands

Od 26 listopada 2010 roku do 2 stycznia 2011 roku | CSW Łaźnia w Gdańsku

Wystawa Kyungwoo Chun, Thousands w CSW Łaźnia w Gdańsku jest poszukiwaniem własnych korzeni, tożsamości, rozważaniem nad rolą jednostki w kontekście mechanizmów cechujących różne systemy władzy państwowej. Kyungwoo Chun pochodzący z Korei Południowej – kraju, którego terytorium zostało podzielone przez dwa systemy władzy, jest niejako w naturalny sposób uprawniony do podejmowania tego dyskursu.

Thousands

Thousands

Idea solidarności jest jemu i jego rodakom bardzo bliska, nie tylko z punktu widzenia historycznego, politycznego, ale, co bardziej istotne, społecznego. Dla Kyungwoo Chuna, artysty zaabsorbowanego historią i ruchami społecznymi, Solidarność w Polsce jawi się jako niezwykłe oddolne działania społeczne. Dlatego też postanowił przygotować projekt Złoty Stół, który ma za zadanie zobrazować indywidualne przemyślenia 1000 mieszkańców Gdańska na temat wpływu, jaki na ich życie wywarł ruch Solidarność. Artysta stworzy kopię historycznego Okrągłego Stołu przy użyciu zapisków 1000 mieszkańców Gdańska.

Drugim elementem wystawy jest cykl fotografii Thousands, ukazujący tysiąc małych portretów tysiąca różnych ludzi o nazwisku Chun, czyli thousand (tysiąc) w języku angielskim, których artysta odnalazł w małych wioskach w chińskiej prowincji Henan. Punktem wyjścia projektu Kyungwoo Chuna było poszukiwanie swoich korzeni – to właśnie z Chin według artysty cztery wieki temu (szesnaście pokoleń wcześniej) jeden z przodków Chuna wyemigrował do Korei i na stałe się tam osiedlił.

Fot. Berenika Podrucka

Fot. Berenika Podrucka

Celem artysty było uchwycenie obrazu każdej z tysiąca osób w ciągu minuty, tak aby każdy ruch i przemijanie czasu stały się widoczne w mniej lub bardziej zamazanych obrazach. Tysiąc minut z życia wioski uchwycone w tysiącach twarzy. Portrety nie pokazują żadnych szczegółów, ale koncentrują się na istocie – figury jawią się jako ludzie, bez podkreślania statusu czy pozycji społecznej. Chun na nowo przystosowuje koncept powrotu do codzienności poprzez dodanie do sfotografowanych postaci osobistych informacji. To, jak napisał sam artysta, wiara w widzenie.

Kyungwoo Chun ukończył Uniwersytet im. Cheng-Ang w Seulu w Korei. Obecnie mieszka w Niemczech, gdzie studiował fotografię na uniwersytecie w Wuppertalu. W ciągu ostatnich kilku lat pokazywał swoje prace w wielu galeriach i muzeach m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk

Dodaj komentarz