• 2010-12-05

Random in Radom. IV Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy

Od 3 do 4 grudnia 2010 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

W dniach od 3 do 4 grudnia 2010 r. odbyła się w Radomiu się czwarta edycja interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki poświęconego pamięci Jerzego Buszy zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Kamil Strudziński Alex

Kamil Strudziński Alex

Wbrew przewrotnemu tytułowi, projekt nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. Ostatnie trzynaście lat swojego życia Busza spędził właśnie tutaj stając się, dzięki swej barwnej, charyzmatycznej osobowości, już za życia postacią niemal legendarną. Przede wszystkim był jednak błyskotliwym krytykiem sztuki, który podniósł znaczenie fotografii postulując zniesienie jej dyscyplinarnej odrębności w sztuce współczesnej i stawiając jej cele najwyższe, jak poznawanie siebie i świata, o czym pisał w O radości i fotografii – antyporadnik.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2007 roku, w 60. rocznicę urodzin i 10. śmierci Buszy. Kolejne edycje mogły się odbyć dzięki współpracy czterech instytucji: Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Festiwal tworzą przyjaciele Jerzego Buszy chcąc pielęgnować pamięć o nim, a także stworzyć okazję do prezentacji nowych tendencji w sztukach wizualnych i promocji młodych artystów, którzy w swoich działaniach w różny sposób wykorzystują możliwości fotograficznego zapisu. Autorem programu czterech dotychczasowych festiwali jest Leszek Golec, zaś koordynatorem Andrzej Mitan, którzy są również pomysłodawcami projektu.

Tegoroczna edycja zainaugurowana została w piątek 3 grudnia o godzinie 18.00 w Elektrowni otwarciem wystawy fotograficznej Alex Kamila Studzińskiego. Pozostała część programu była kontynuowana kolejnego dnia w Centrum Rzeźby Polskiej. Adam Mazur przypomnił sylwetkę Jerzego Buszy – patrona festiwalu. Następnie w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej została otwarta wystawa Andrzeja Bereziańskiego, a postać tego nieżyjącego artysty zaprezentował Adam Kalinowski. Można było zobaczyć trzy videoperformance: Andrzeja Partuma Listy najbardziej adresowane, Jerzego Truszkowskiego Pożegnanie Europy i Jana Świdzińskiego Jestem z powrotem.

Dwie ekspozycje zostały otwarte w Galerii Kameralnej i Galerii Kaplica. W pierwszej wystawa Długi czas naświetlania. Portret z fragmentów, na której swoje prace zaprezentowali artyści, dla których medium, jakim jest fotografia, czy szerzej pojęta sztuka wizualna, nie są bez znaczenia: – Wanda Chełkowska, Zbigniew Dłubak, Natalia LL, Jerzy Lewczyński, Antoni Mikołajczyk, Józef Robakowski, Wacław Ropiecki, Andrzej Różycki, Adam Rzepecki, Zygmunt Rytka. W Galerii Kaplica odbył się wernisaż wystawy Istota rzeczy Kazimierza Głaza, twórcy sensybilizmu. Wszystkie wystawy są czynne do końca stycznia 2011 roku.

Andrzej Bereziański

Andrzej Bereziański

Jerzy Busza (1947–2007) był filozofem i krytykiem sztuki związanym ze środowiskiem twórców awangardowych. W latach 70. współpracował z redakcją Kultury i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii (Fotografia, Foto). W latach 80. w założonym przez siebie biuletynie Obscura poświęconym sztuce fotografii, pisał teksty z pogranicza fotografii i filozofii. Swoje rozważania umieścił również w kilku książkach: Wobec fotografii, Wobec fotografów, Wobec odbiorców fotografii.

Program:

3 grudnia 2010 (piątek), godz. 18.00
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

■ Kamil Strudziński Alex

4 grudnia 2010 (sobota), godz. 14.00
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Muzeum Rzeźby Współczesnej

■ Andrzej Bereziański Otwarty Pokaz Zamknięty
■ Adam Kalinowski Wspomnienie o Bereziańskim
■ Adam Mazur O Jerzym Buszy
■ video performance:

  • Andrzej Partum Listy najbardziej adresowane, Kopenhaga, 1988
  • Jerzy Truszkowski Pożegnanie Europy, Mała Galeria, Warszawa, 1988
  • Jan Świdziński Jestem z powrotem, Mała Galeria, Warszawa, 1989
  • czołowi polscy performerzy, przedstawiciele sztuki krytycznej
Wacław Ropiecki

Wacław Ropiecki

Galeria Kameralna

■ Długi czas naświetlania – Portret z fragmentów (fotografia)

Artyści: Wanda Chełkowska, Zbigniew Dłubak, Natalia LL, Jerzy Lewczyński, Antoni Mikołajczyk, Józef Robakowski, Wacław Ropiecki, Andrzej Różycki, Adam Rzepecki, Zygmunt Rytka

Galeria Kaplica

■ Kazimierz Głaz Istota Rzeczy /The Essence

Prace prezentowane na wystawach pochodzą ze zbiorów Cezarego Pieczyńskiego, Dariusza Bieńkowskiego, Leszka Golca, Adama Kalinowskiego, Archiwum Video CRP oraz artystów.

Dodaj komentarz