• 2010-12-24

Ryszard Kapuściński – Z Imperium. Fotografie

Od 17 grudnia 2010 r. do 20 lutego 2011 r. | Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

17 grudnia 2010 roku w warszawskiej Zachęcie odbył się wernisaż wystawy Ryszard Kapuściński Z Imperium. Fotografie. Wystawę będzie można oglądać do 20 lutego 2011 roku. Kuratorkami wystawy są Izabela Wojciechowska, Rene Maisner, Anna Tomczak.

Rosja, Moskwa, 1991, fot. Ryszard Kapuściński, copyright by the Estate of Ryszard Kapuścinski

Rosja, Moskwa, 1991, fot. Ryszard Kapuściński, copyright by the Estate of Ryszard Kapuścinski

W 17 lat po ukazaniu się Imperium będzie można obejrzeć wystawę fotografii powstałych w latach 1989–1991, będących plonem podróży Ryszarda Kapuścińskiego po republikach dawnego ZSRR. Fotografie te do tej pory nie ujrzały światła dziennego poza kilkoma, które znalazły się w albumie Ze świata.

Odnaleziono je dwa lata temu w archiwum prywatnym Kapuścińskiego. Ze sposobu posegregowania tego materiału i próby selekcji fotografii należy sądzić, że myślał on o wystawie o Imperium.

Wernisaż

Wernisaż

Dziś ten zamysł jest realizowany wystawą prezentującą 50 czarno-białych fotografii wybranych spośród kilkuset. Fotografie te nie są dziennikiem fotograficznym z podróży ani materiałem ilustrującym Imperium. Stanowią raczej niezwykły fotoreportaż emocjonalny, ukazujący ludzi, miejsca i wydarzenia w zderzeniu z uniwersalnym światem Kapuścińskiego. Tym razem wkraczamy w świat obrazu, do którego przyjdzie nam dodać słowa, ponieważ artysta nigdy swoich fotografii nie podpisywał. Znalazły się w tym wyborze zdjęcia z pierwszej po czterdziestu latach, odbytej w 1979 roku, podróży do rodzinnego Pińska, które dodatkowo czynią ten fotograficzny esej bardzo osobistym.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
Wystawa czynna do 20 lutego 2011 roku

Dodaj komentarz