• 2011-01-20

43% organic. 67% synthetic

Od 27 stycznia do 17 lutego 2011 roku | Galeria Centrum Kultury Agora we Wrocławiu

Rzeźby Cendrowskiego i malarstwo Gduli stanowią swoistą odpowiedź na piktograficzne przeładowanie percypowanego przez zmysły świata. Z punktu widzenia tzw. przekazu artystycznego w ich pracach praktycznie nic się nie dzieje, są to obiekty o minimalistycznej formie, inspirowane ciszą, pustką, idealnym światem geometrii i liczb. Przez to są to twory autoreferencjalne, nie odnoszące się do rzeczywistości, ale też nie próbujące kreować nowych bytów.

43 % organic. 67 % synthetic. Łukasz Cendrowski

43% organic. 67% synthetic. Łukasz Cendrowski

Rzeźby Cendrowskiego formalnie nawiązują do architektury modernistycznej a malarstwo Gduli porusza zagadnienie obecności realizującej się w purystycznej, monochromatycznej warstwie wizualnej. Prace generują estetyczne zapętlenie, w którym wrażenia czysto zmysłowe sprzężone zostają z zagadką logiczną, jaką (być może) ukrywają. Sam tytuł wystawy odnosi się do materiałów, jakich używają artyści, jednocześnie jest jednak ironicznym komentarzem do ich logicznej struktury.

Prace tych dwóch twórców wzajemnie się uzupełniają, ale i tworzą dla siebie nowe konteksty. Zestawione i zsyntetyzowane w jednym pokazie są subtelną manifestacją przeciwko hiperestetyzacji świata obrazów, będąc jednocześnie apoteozą czystej formy.

Łukasz Cendrowski (rocznik 1983), student rzeźby na IV roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Inspiracje czerpie zarówno z historii rzeźby, jak i architektury. Architekci, których ceni szczególnie to Max Berg, Mies van der Rohe, Le Corbusier, Frank Lloyd Wright. Anish Kapoor to nazwisko, które można by przytoczyć, jeśli chodzi o rzseźbiarskie źródło jego twórczości.

Rzeźby jego autorstwa to synteza minimalistycznej formy i nowoczesnych technik. Dotychczasowe wystawy: indywidualna w Galerii ASP Postument we Wrocławiu, wystawa zbiorowa studentów Wrocławskiej ASP w Galerii Skałka w Strzelinie oraz jednodniowa wystawa w Galerii U we Wrocławiu.

43 % organic. 67 % synthetic

43% organic. 67% synthetic, wystawa w CK Agora we Wrocławiu

Grzegorz Gdula (rocznik 1984) w październiku 2010 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. W Galerii CK Agora zaprezentuje prace z wystawy dyplomowej, których część pokazał w Galerii EMDES we Wrocławiu. Cykl malarski pt. Punkt skupienia jest oszczędny w formie, stanowi drogę do wyciszenia i kontemplacji.

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.

27 stycznia – 17 luty 2011 r.
Galeria CK Agora
Wrocław

Dodaj komentarz