• 2011-01-27

Lotos Jazz Festival 13. Bielska Zadymka Jazzowa

Od 16 do 20 lutego 2011 roku | Bielsko-Biała

Za oceanem nazywana jest winter festival – w Polsce po prostu Zadymka. To prawdziwie kultowa impreza łącząca walory turystyczne regionu z muzyką na najwyższym, światowym poziomie. W ciągu dziesięciu, lat ze skromnej inicjatywy kilku entuzjastów jazzu wyrosła na wydarzenie, które przyciąga fanów z całego kraju i zagranicy. W tym roku po raz drugi z kolei wygrała w ankiecie Jazz Top czytelników miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy polski festiwal.

Joshua Redman Trio zagra na 13. Bielskiej Zadymce Jazzowej

Joshua Redman Trio zagra na 13. Bielskiej Zadymce Jazzowej

Tegoroczny Lotos Jazz Festival 13. Bielska Zadymka Jazzowa znowu zapowiada się imponująco. Już od kilku lat organizatorzy konstruują repertuar na różnych płaszczyznach. Stawiają nie tylko na powszechnie znane nazwiska ale mają ambicje wprowadzać na polski rynek muzyczny nowe, wschodzące gwiazdy, do których wedle wszelkich przesłanek należeć będzie przyszłość tej muzyki.

Gwiazdy tegorocznego festiwalu:

Ahmad Jamal skończył 80. lat. Ten amerykański wirtuoz fortepianu uważany jest za jedną z najważniejszych postaci światowego jazzu. Jego udział w rozwoju jazzu nowoczesnego porównuje się z dokonaniami Charliego Parkera. Miał duży wpływ na twórczość Milesa Davisa i Johna Coltrane’a. Jest wybitnym znawcą i propagatorem jazzu. Clint Eastwood wykorzystał dwa utwory Jamala (Music, Music, Music i Poinciana) w słynnym filmie Co się zdarzyło w Madison County. W 2007 roku został uhonorowany prestiżowym francuskim Orderem Sztuk i Literatury. Mimo swojego wieku Jamal nadal nagrywa płyty i kontynuuje działalność koncertową. W corocznym notowaniu Top 100, obejmującym 98 rozgłośni radiowych w USA, ogłoszonym niedawno przez JazzWeek, Ahmad Jamal i jego A Quiet Time znalazł się na pierwszym miejscu. W zeszłym roku był najczęściej granym utworem w USA – pojawił się w audycjach radiowych 3 742 razy.

Candy Dulfer – Pierwsza Dama Saksofonu występowała z wieloma światowymi gwiazdami m.in. Madonną, Prince’em, Van Morrisonem, Arethą Franklin, Pink Floyd. Nagrała partię saksofonową do przeboju zespołu Eurythmics Lilly was here. Od 1991 roku wydaje solowe płyty o funkowym i przebojowym brzmieniu, które rozchodzą się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Jest bezsprzecznie najwybitniejszą i najbardziej znaną artystką holenderskiego jazzu.

Joshua Redman – jeden z najciekawszych współczesnych saksofonistów jazzowych. Karierę rozpoczął w 1991 roku wygrywając Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy im. Theloniusa Monka. Na jazzowej scenie zaistniał nieoczekiwanie, prezentując oryginalny styl, niebywałą wrażliwość i wirtuozerię. Od początków swojej kariery zaczął grać ze sławami jazzu i wygrywać ankiety czytelników sławnych magazynów muzycznych – Jazz Time, Rolling Stone czy Down Beat. Jako Młody muzyk podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Brothers, która w marcu 1993 roku wydała jego debiutancki album Joshua Redman. Kolejna płyta Wish (nagrana z udziałem m.in. Pata Metheny’ego, Charliego Hadena) przyniosła Redmanowi uznanie i ustanowiła wizytówkę jego stylu gry – kontynuatora akustycznej tradycji swingowania.

Candy Dulfer Group

Candy Dulfer Group

Magazyn Down Beat nazwał Avishaia Cohena wizjonerem gatunku i jednym z najciekawszych muzyków ostatnich lat, zaś izraelska gazeta The Jerusalem Post określiła go jako najbardziej udany produkt eksportowy izraelskiej sceny jazzowej. Magazyn Bass Player zaliczył Cohena do grona 100 najbardziej wpływowych basistów XX wieku. To właśnie na Zadymce fani tego artysty będą mieli niepowtarzalną okazję jako pierwsi na świecie posłuchać na żywo muzyki z płyty Seven Seas. Jak czytamy w materiałach promujących:  Znajdziemy na niej kołysankowe rytmy i suity pełne symfonicznej obfitości dźwięków. Seven Seas zabiera w baśniową podróż, podczas której niedopowiedzenie i wyolbrzymienie uwikłane są w niekończącą się grę, pojedynek. Na Seven Seas Cohen zdobył kolejny szczyt jako artysta. To dojrzałe dzieło, właściwie fuzja kilku płyt, przywodzi na myśl muzyczną odyseję – liczne zwroty kursu i zakręty, czynią z Siedmiu mórz jeden z najbardziej fascynujących albumów w dyskografii Cohena.

CéU – Maria do Céu Whitaker Poças okrzyknięta została przez prasę nową ambasador brazylijskiej muzyki w Europie. Ceu, co w tłumaczeniu oznacza – niebo sprawi, że 18 lutego 2011 niebo nad zimowym Bielskiem wybuchnie gorącymi rytmami bossa novy, samby, salsy, soulu, rhytm and bluesa, hip hopu, afrobeatu i electrojazzu.

Jej pierwszy album wydany w 2005 roku wzbudził uznanie nie tylko w krajach Ameryki Łacińskiej ale również w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie Zachodniej, przynosząc artystce nominację do nagród Grammy i Latin Grammy oraz nagrodę dla najlepszej artystki w Brazylii. W latach 2005-2008 gwiazda odbyła wielokrotne tournee po USA, Kanadzie i krajach Europy Zachodniej, wzbudzając zachwyt i przyciągając tłumy na swoje koncerty.

W 2009 roku wydała drugi album Vagarosa, który osiągnął drugą pozycję w rankingu Billboardu i został nominowany do nagrody Latin Grammy 2010 za najlepszą brazylijską płyte popową. Wokalistka wystąpiła także u boku Herbiego Hancocka w międzynarodowym projekcie Imagine.

Céu - brazylijska piosenkarka po raz pierwszy w Polsce

Céu - brazylijska piosenkarka po raz pierwszy w Polsce

Podczas tegorocznej Zadymki zaprezentowane zostaną trzy przykłady współpracy polskich muzyków z jazzmanami zza oceanu.

Marcin Żupański, bielski saksofonista, flecista, kompozytor, aranżer, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Laureat I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors 1997 oraz nagrody indywidualnej dla najlepszego solisty konkursu. Finalista w konkursie Pomorskiej Jesieni Jazzowej i wyróżniony w konkursie Jazz nad Odrą.

Na swoim koncie może odnotować współpracę i występy z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, Stanisławem Sojką, Beatą Bednarz, a także ze znanymi polskimi jazzmanami: Januszem Muniakiem, Urszulą Dudziak, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Piotrem Wojtasikiem.

W 2009 r. zaproszony został do współpracy z chicagowskimi muzykami jazzowymi – Barabasz Jazz Quartet. Razem z członkami sekcji tego zespołu w 2010 roku nagrał swoje autorskie utwory jako Marcin Żupański Chicago Quartet. Na Zadymce odbędzie się polska premiera tego projektu.

Marcin Żupański Chicago Quartet

Marcin Żupański Chicago Quartet

Tomek Grochot – perkusista, kompozytor. Muzyk niezależny, o klasycznym wykształceniu (ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w 1999 r.) i różnorodnych zainteresowaniach, skupionych głównie wokół jazzu i gatunków mu pokrewnych. Uhonorowany wieloma nagrodami. Współpracował i współpracuje z najwybitniejszymi postaciami sceny jazzowej, w tym z Januszem Muniakiem, Nigelem Kennedym, Jarkiem Śmietaną, Krzesimirem Dębskim, Adamem Pierończykiem. W ubiegłym roku nagrał swoją autorską płytę My Stories z udziałem Eddie Hendersona, jednego z najznakomitszych i najoryginalniejszych trębaczy światowego jazzu.

Henderson to uczeń i spadkobierca Louisa Armstronga, Milesa Davisa, Lee Morgana, Freddiego Hubbarda. Znany ze współpracy z grupą Herbiego Hancocka Mwandishi a także z takimi wykonawcami jak: Pharoah Sanders, Art Blakey’s Jazz Messengers, Elvin Jones, Johnny Griffin, Slide Hampton, McCoy Tyner, Benny Golson, Max Roach, Jackie McClean, Dexter Gordon, Roy Haynes, Joe Henderson, Billy Harper, Billy Heart, Chico Freeman, Bobby Watson, Fred Harris czy Cecil McBee. Od 2007 roku jest wykładowcą w prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku.

Tomek Grochot Quintet feat. Eddie Henderson

Tomek Grochot Quintet feat. Eddie Henderson

Piotr Wyleżoł – to jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, współpracujący z takimi muzykami jak Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak oraz zagranicznymi artystami takimi jak Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Janis Siegel. Jest liderem własnego Trio, mającego w dorobku 3 płyty ( Yearning 2001, Piano Trio 2006 , Children’s Episodes 2009) wysoko oceniane przez ekspertów i publiczność. Ostatnia płyta uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku.

Do projektu, który zaprezentuje na Zadymce zaprosił znakomitych muzyków amerykańskich. Billy Hart swój pierwszy jazzowy kontrakt otrzymał od legendarnej wokalistki Shirley Horn. W latach 70. podjął współpracę z Herbiem Hancockiem. W 1973 r. współpracował z McCoyem Tynerem, a rok później rozpoczął trwającą z przerwami do 1980 r. współpracę ze Stanem Getzem.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz