• 2011-01-12

Nadzwyczaj(nie)udanedzieło Retrospektywna wystawa Elżbiety Jabłońskiej

Od 13 stycznia 2011 do 24 lutego 2011 roku | Galeria BWA w Olsztynie

Wystawa Elżbiety Jabłońskiej  Nadzwyczaj(nie)udanedzieło stanowi retrospektywę twórczości artystki, jednak obok starych znajdą się także i nowe realizacje, w tym 10 metrowy neon Nowe życie. Wystawie towarzyszy obszerny katalog podsumowujący twórczość artystki, wydany przy współpracy z Bunkrem Sztuki w Krakowie.

Elżbieta Jabłońska, Gry domowe

Elżbieta Jabłońska, Gry domowe

Elżbieta Jabłońska jest artystką, której twórczość ma już swoje odrębne miejsce w polskiej sztuce współczesnej mimo, że swą działalność artystyczną rozpoczęła nie tak dawno, bo w końcu lat dziewięćdziesiątych. Artystka osobna, której próby zaszufladkowania chociażby w nurt sztuki feministycznej, czy krytycznej spełzły na niczym, bo znacznie wykracza poza tę problematykę.

Najprościej jej twórczość można by zamknąć w określeniu, że sztukę czyni z  codzienności, ze spraw pozornie błahych, których znaczenie dawno zamknęły utarte stereotypy. Czy to będzie gotowanie, matkowanie, wernisaż wystawy, czy wizyta w muzeum, jej spojrzenie jest nowe, świeże, odkrywcze, pokazujące całkowicie odmienne znaczenia, nie udawane, nie sztuczne, i na pewno nie tylko estetyczne, a głęboko przemyślane, wręcz filozoficzne.

Elżbieta Jabłońska tworzy w ramach wymyślanych przez siebie cykli, odbywa w nich różne, spójne ideowo akcje artystyczne, fotografuje, układa instalacje. Bardzo istotne jest jej osobiste włączanie się, udział – czy to pracą, gestem, czy jedynie zapisem filmowym.

Wystawa Nadzwyczaj(nie)udanedzieło jest pewną próbą podsumowania dorobku, ale jak to u Elżbiety Jabłońskiej, wymykającą się przyjętym prawidłom. W ekspozycji zobaczyć można – w dużej części – dzieła w trakcie powstawania, przedmioty użyte do ich tworzenia zgromadzone w dużej ilości gablot muzealnych (np. białe ściereczki z haftem i nadrukami z Kuchni, stroje z Supermatki), a także zapis filmowy poszczególnych prac, przetykany opisem wzorowanym na tzw. fiszce muzealnej.

Są też niezliczone fotografie: kelnerów z akcji w Atlasie Sztuki, sitek z Przypadkowej Przyjemności, czy specjalnie zrobione na tę wystawę fotogramy Olsztyna. A na wystawę zaprasza z projektora sama artystka, uśmiechem i gestem zachęcając do wejścia. Jest też najnowsze dzieło Elżbiety Jabłońskiej, eksponowany w neutralnej bieli, ogromny neon Nowe Życie, znaleziony przez artystkę w podbydgoskiej wsi, pochodzący z lat 70., przystosowany do eksponowania. I znów wydawałoby się – zwyczajny napis, a dzięki nowym kontekstom, nabiera innych znaczeń, dodaje optymizmu, wiary w zmianę, w lepsze to, co przed nami.

Twórczość Elżbiety Jabłońskiej to ten rodzaj refleksji nad otaczającym nas światem, nami samymi, który niesie w sobie bardzo dużo pokory wobec codzienności, ale też pozwala dojrzeć w niej sens i urok.

Elżbieta Jabłońska, Nowe życie

Elżbieta Jabłońska, Nowe życie

Elżbieta Jabłońska –  urodzona w 1970 r. w Olsztynie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki warsztatowej i aneks z rysunku w roku 1995. Od 1996 r. jest dydaktykiem w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu, w 2004 r. obroniła doktorat w zakresie sztuk pięknych.

W 2001 otrzymała wyróżnienie rektora UMK za działalność artystyczną w roku akademickim 1999/2000. W tym samym roku otrzymała stypendium twórcze ministra kultury na rok 2002. W 2002 została nominowana do nagrody Paszport Polityki w dziedzinie Plastyka, otrzymała także tytuł Artysty Roku w plebiscycie przeprowadzonym wśród czytelników lokalnego dodatku Gazety Wyborczej w Bydgoszczy. Również w 2002 r. tygodnik Newsweek Polska uznał Jabłońską za jedną z najbardziej obiecujących indywidualności młodego pokolenia artystów polskich. W roku 2003 została laureatką pierwszej polskiej edycji konkursu Fundacji Kultury Deutsche Banku i Narodowej Galerii Zachęta- Spojrzenia 2003.

Zajmuje się głównie instalacją, performancem, działaniami czasowo-przestrzennymi, fotografią.

Jej twórczość jest często ironicznym komentarzem do sytuacji i statusu kobiet w Polsce. które artystka czyni głównymi bohaterkami współczesnego życia. Nasycona sporą dawką humoru sztuka Elżbiety Jabłońskiej pozwala dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne i trudne do zaakceptowania w życiu społecznym.

Elżbieta Jabłońska, Przez żołądek do serca

Elżbieta Jabłońska, Przez żołądek do serca

Prace w zbiorach:

Gry domowe, bilboard, Śląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Katowice
Supermatka,  Regionalna Zachęta Sztuki Współczesnej, Szczecin
Gry domowe, fliper, Regionalna Zachęta Sztuki Współczesnej, w Szczecin
Przypadkowa Przyjemność, 9 lightboxow, Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Olsztyn
Supermatka, obiekty fotograficzne, Galeria „Arsenał”, Białystok
Nie licz na nic, baner, Galeria „Arsenał”, Białystok
Is your mind full of good, neon, Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Białystok
Naruszenie, 6 lightboxow, Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Zasiedzenie, fotografie, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Toruń
Kuchnia, instalacja, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Toruń
Gry domowe, bilboard, Fundacja Sztuki ING Bank
Czy twój umysł jest pełen dobroci, neon, Lubuska Zachęta Sztuki Współczesnej, Zielona Góra
Supermatka, Kolekcja Grażyny Kulczyk, Poznań
Czy twój umysl jest pełen dobroci, neon, Kolekcja Fundacji Signum, Poznań
Pomocnik, obiekt, Atlas Sztuki, Łódź

wernisaż: 13 stycznia godz. 18.00
konferencja prasowa:  13 stycznia godz. 12.00
wystawa: od 13 stycznia do 24 lutego
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
10-450 Olsztyn

Dodaj komentarz