• 2011-01-18

Opera Rara 2011

Od 20 stycznia 2011 roku | Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Opera Rara – uruchomiony w 2009 cykl Opera Rara to śmiały projekt prezentowania w Krakowie ambitnych produkcji święcących triumfy na scenach najważniejszych teatrów operowych i festiwali we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.

L'Olimpiade - Opera Rara 2011

L'Olimpiade - Opera Rara 2011

W ramach Opera Rara, na prestiżowych krakowskich scenach wystawiono dotychczas m.in.: spektakle przygotowane przez Fabio Biondiego: Herkulesa nad Termodontem i Agrippinę, wersję sceniczną Mieszczanina Szlachcicem pod kierownictwem muzycznym Vincenta Dumestre’a, Rinalda z udziałem najlepszych solistów i zespołu Accademia Bizantina, a także La Fida Ninfa w brawurowej interpretacji Ensemble Matheus i Ottone in Villa w wykonaniu Il Giardino Armonico.

Już w pierwszym roku funkcjonowania Opera Rara zyskała miano zachwytu i festiwalowego debiutu roku wg Rzeczpospolitej oraz najciekawszego wydarzenia muzycznego (wraz z festiwalami Misteria Paschalia i Sacrum Profanum) w rankingu tygodnika Polityka. Dyrektorem artystycznym Opera Rara jest Filip Berkowicz.

Koncertowa wersja L’Olimpiade Giovanniego Battisty Pergolesiego (1710–1736), która 20 stycznia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie inauguruje cykl Opera Rara 2011, jest poniekąd pokłosiem Roku Pergolesiego, hucznie obchodzonego we włoskim Jesi, rodzinnym mieście kompozytora. W ramach festiwalu zorganizowanego tam jesienią 2010 przez Fondazione Pergolesi Spontini maestro Ottavio Dantone z zespołem przygotował cztery z sześciu oper Pergolesiego: Flaminio, Lo Frate ‘nnammorato, Adriano in Siria i L’Olimpiade.

L’Olimpiade wykorzystuje libretto autorstwa Metastasia, pierwotnie napisane dla Antonia Caldary. Sukces opery Caldary z 1733 zapoczątkował istny wysyp operowych Olimpiad, z których najbardziej znane wyszły spod pióra Vivaldiego (1734) i Pergolesiego właśnie (1735).

Kanwą dla libretta Metastasia był fragment VI księgi Dziejów Herodota – rozgrywająca się w czasie igrzysk olimpijskich opowieść o miłosnej rywalizacji dwóch młodzieńców, zwieńczona niespodziewanym happy endem. Mamy więc muzyczny melodramat w trzech aktach, z niezwykle zawiłą akcją, pełną dramatycznych zwrotów. A wszystko w romantyczno-heroicznej scenerii starożytnej Grecji.

Obsada:
Megacle: Yetzabel Arias Fernandez
Licida: Mary-Ellen Nesi
Argene: Monica Piccinini
Aristea: Roberta Mameli
Alcandro: Alessandra Visentin
Clistene: Mirko Guadagnini
Aminta: Cyril Auvity
Accademia Bizantina
Ottavio Dantone – dyrygent

Mary-Ellen Nesi fot. Jordan

Mary-Ellen Nesi fot. Jordan

Akt I
Megakles przybywa do miasta Sykion, gdzie ma wziąć udział w igrzyskach olimpijskich, podając się za Licydasa – jeśli zwycięży, odwdzięczy się w ten sposób przyjacielowi, który niegdyś ocalił mu życie. Megakles nie wie, że Licydas kocha się w Arystei, której ręka – zgodnie z wolą jej ojca, króla Klejstenesa – przypaść ma zwycięzcy igrzysk. Zaręczony niegdyś z kreteńską księżniczką Argeną Licydas nie wie natomiast, że Megakles i Arystea darzą się wzajemnym uczuciem, i mówi przyjacielowi o nagrodzie. Arystea i Megakles ciepło się witają, ale młodzieniec czuje się związany wcześniejszą obietnicą stanięcia do zawodów jako Licydas. Tymczasem przybywa przebrana za pasterkę Argena, chcąc odzyskać Licydasa.

Akt II
Megakles zwycięża w igrzyskach, po czym wyznaje prawdę Arystei i – ze złamanym sercem – opuszcza miasto. Gdy po Arysteę przybywa Licydas, ta czyni mu gorzkie wyrzuty – podobnie jak przebrana za pasterkę Argena – doprowadzając go do rozpaczy. Amyntas, nauczyciel Licydasa, przybywa wieścią, że Megakles się utopił. Król Klejstenes, powiadomiony o oszustwie, skazuje Licydasa na wygnanie.

Academia BIzantina i Ottavio Dantone

Academia BIzantina i Ottavio Dantone

Akt III
Argena powstrzymuje zrozpaczoną Arysteę przed popełnieniem samobójstwa. Tymczasem rybak ratuje tonącego Megaklesa. Skazany na banicję Licydas przez zemstę próbuje zabić króla. Aresztowany i skazany na śmierć, zostaje cudem ocalony: co prawda Megakles i Arystea wstawiają się za nim bezskutecznie, ale ratuje go Argena, która oświadcza, że jest jego narzeczoną i gotowa jest przyjąć na siebie wymierzoną mu karę. Licydas początkowo wypiera się narzeczeństwa, ale Argena ma dowód: naszyjnik, który niegdyś Licydas jej podarował.

Król Klejstenes i jego zaufany, Alkander, rozpoznają w nim naszyjnik nałożony na szyję królewskiemu synowi – bliźniaczemu bratu Arystei – gdy porzucano go, jako niemowlę, na pastwę morza, z racji przepowiedni, że targnie się on kiedyś na ojcowskie życie. I tak cudownie odnaleziony Licydas przywrócony zostaje do łask, a na dworze zapowiedziane zostają podwójne zaślubiny: Licydasa z Argeną i Megaklesa z Arysteą.

W ramach cyklu Opera Rara w 2011 roku widzów czekają jeszcze trzy spektakle: Orlando Fursio, Alcina i L’Oracolo in Messenia.

5 czerwca 2011 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie  będzie miało miejsce polskie prawykonanie Orlando Fursio Antonio Vivaldiego.

Obsada:
Orlando: Marijana Mijanović
Alcina: Jennifer Larmore
Ruggiero : David DQ Lee
Bradamante: Kristina Hammastrom
Medoro : Romina Basso
Angelica : Veronica Cangemi
Astolfo: Christian Senn
Ensemble Matheus
Jean-Christophe Spinosi – dyrygent

Na 6 października zaplanowano operę Georgea Friderica Handela: Alcina w wersji koncertowej.

Obsada:
Inga Kalna (sopran) – Alcina
Veronica Cangemi (sopran) – Morgana
Michèle Losier (alt)- Ruggiero
Romina Basso (alt) – Bradamante
Jolanta Kowalska (sopran) – Oberto
Benjamin Bruns (tenor) – Oronte
Luca Tittoto (bas) – Melisso
Capella Cracoviensis Vocal Ensemble
Les Musiciens du Louvre-Grenoble
Marc Minkowski – dyrygent
Jan Tomasz Adamus – przygotowanie chóru

8 grudnia odbędzie się światowe prawykonanie L’Oracolo in Messenia Antonio Vivaldiego.

Obsada:
Polifonte: Magnus Staveland
Merope: Maria Grazia Schiavo
Epitide: Ann Hallenberg
Emira: Romina Basso
Trasimede: Lucia Cirillo
Licisco: Sunhae Im
Anassandro: Marina de Liso
Europa Galante
Fabio Biondi – koncertmistrz, dyrygent

Dodaj komentarz