Karol Radziszewski, Backstage

Od 12 lutego do 3 kwietnia 2011 roku | Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Wystawa Backstage jest prezentacją wybranych prac Karola Radziszewskiego – głównie nowych, niepokazywanych wcześniej lub mało znanych. Projekcje wideo i fotografie skupią się wokół wątku tytułowych kulis, zaplecza artysty, a zwłaszcza jego relacji z modelami – uczestnikami kolejnych projektów. Wynikające stąd refleksje skupiają się na zagadnieniach: manipulacji medialnej, redefinicji aktu męskiego oraz na procesie ubierania ciała w sztukę.

Karol Radziszewski, Studio, Bartek 2010, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Karol Radziszewski, Studio, Bartek 2010, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Wystawę otwiera metaforyczny i przewrotny film Painters z 2007 roku. Na parterze galerii zobaczyć można cykl zdjęć przygotowawczych i rysunek z serii Studium do Rannego powstańca (2010), a także fotografie dokumentujące plany zdjęciowe różnych projektów artysty, w których podejmuje on grę z tradycyjnymi relacjami artysta-model i artysta-pracownia. W tej samej przestrzeni będzie można również zobaczyć projekcję filmu Studium (2009).

Na piętro prowadzi widzów monumentalna fototapeta (Janek, z cyklu: Studio, 2010, 6,5 x 4 m). W pierwszej sali zobaczyć można wielkoformatową projekcję filmu Ready 2 Die (2009), będącą czarno-białym zapisem wideo-performance, który odbył się w MS2 w Łodzi. W dalszej części pokazanych zostało kilkadziesiąt czarno-białych fotografii z cyklu MARIOS DIK (2009). Ten fragment ekspozycji jest utrzymany w surowej estetyce, którego kontynuacją jest specjalnie przygotowany mural. Zamysł tak skonstruowanej ekspozycji i dzieł negocjuje z konwencjami sztuki konceptualnej, sztuki performance i body art z lat 70.

Specjalnie na wystawę w Bunkrze Sztuki artysta zrealizował film (Backstage, 2011), który jest rezultatem jego współpracy z młodymi mężczyznami podczas castingu, który odbył się w Galerii. Film zostanie odtworzony w tym samym miejscu, w którym został zrealizowany, co nie pozostaje bez znaczenia dla idei tej pracy.

Pokazowi towarzyszy katalog z tekstami kuratorek oraz krytyków: Kai Pawełek, Łukasza Gorczycy i Wojtka Szymańskiego, które analizują działania Karola Radziszewskiego w kontekście wybranych wątków prezentowanych na wystawie. Publikację wzbogaci obszerny wywiad przeprowadzony z artystą przez Karolinę Kolendę i Wojtka Szymańskiego.

Karol Radziszewski, Studio, Janek 2010, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie,

Karol Radziszewski, Studio, Janek 2010, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie,

Karol Radziszewski – (ur. 1980 r.); autor instalacji, akcji, fotografii i filmów wideo, performer, malarz i kurator. W swojej twórczości polemizuje z tradycją neoawangardy, stereotypami obecnymi w kulturze współczesnej oraz tematami tabu. Wydawca i redaktor naczelny DIK Fagazine. Laureat głównej nagrody III Edycji konkursu Samsung Art Master (2006), trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2006, 2009), finalista Nagrody Fundacji Deutsche Bank Spojrzenia (2007) oraz laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne za rok 2009.

Autor wielu wystaw indywidualnych w takich instytucjach jak Galeria Arsenał w Białymstoku, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA w Zielonej Górze oraz uczestnik wystaw grupowych, m.in. Trwa generowanie podglądu w Muzeum Sztuki, Łódź, Ars Homo Erotica, Muzeum Narodowe w Warszawie, Tytuł roboczy, CSW Zamek Ujazdowski, The Young and Evil, tank.tv / Tate Modern, Londyn, New York Photo Festival, New York. Autor projektu kuratorskiego: Siusiu w torcik, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (2009).

Karol Radziszewski, Backstage
Otwarcie wystawy: piątek, 11 lutego 2011, godz. 18.00
Czas trwania: od 12 lutego do 3 kwietnia 2011 r.
Kuratorki: Lidia Krawczyk, Beata Nowacka-Kardzis

Dodaj komentarz