Statek kosmiczny Ziemia

Od 5 marca do 22 maja 2011 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Im bardziej zaawansowana staje się nauka, tym bliższa jest sztuce,
Im bardziej zaawansowana jest sztuka, tym bliżej jej do nauki.

Tak Richard Buckminster Fuller, jeden z najbardziej inspirujących architektów ubiegłego wieku, wynalazca, ekolog i filantrop, wyraził swoją wiarę w dialog między sztuką i nauką- dwiema głównymi dziedzinami, które obecnie bardziej niż kiedykolwiek tworzą nowe wizje przyszłości i poszerzają granice wiedzy. Podobne przekonanie wyrażali liczni artyści, którzy eksperymentowali z nowymi materiałami i sposobami ekspresji, tworząc zjawisko znane dziś pod nazwą sztuki mediów.

Nicola Uzunovski, My sunshine

Nicola Uzunovski, My sunshine

Nawiązując do historycznych postaci świata sztuki, które odegrały istotną rolę w przerzucaniu mostów między naukami humanistycznymi i przyrodniczymi, jak Piotr Kowalski, Vladimir Bonačić, Gianni Colombo i Aleksandar Srnec, wystawa ta odkrywa i ukazuje niektóre z najbardziej innowacyjnych prac badawczych, prowadzonych na przecięciu różnych dziedzin wiedzy. Dzięki współpracy między Victorią Vesną i James’em Gimzewskim, sztuka i nauka otwierają perspektywy, które skłaniają do ponownego przemyślenia zasad leżących u podstaw naszej relacji z otaczającym nas, materialnym światem.

Ten sam destabilizujący efekt osiągają artyści skupieni w Acconci Studio, założonym przez pioniera body-artu Vito Acconci’ego, tworzący jedne z najbardziej fantastycznych, nowatorskich projektów architektonicznych, czy Diller Scofidio + Renfro, autorzy Blur, słynnej realizacji w ramach architektury pozbawionej formy, masy, koloru i ciężaru.

Wspólnym motywem twórczości artystów prezentowanych w ramach wystawy jest potrzeba stworzenia nowych, uwzględniających ekologię wzorów społecznych i kulturowych, które stanowiłyby alternatywę dla tych obecnie dominujących. Wątek ten przewija się zarówno przez twórczość artystów o międzynarodowej sławie, jak Massimo Bartolini, Olafur Eliasson, Ernesto Neto czy Lucy + Jorge Orta, jak i tych należących do młodego pokolenia, których prace charakteryzuje prawdziwa innowacyjność. Simon Thorogood, tworzący ubrania przy użyciu dźwięków, mierzy się z powszechnym pojęciem mody; Loris Cecchini buduje pływające miasta; Xárene Eskandar projektuje ruchome body-architectures, które zdają się żyć własnym życiem.

Prezentowane prace można odbierać jako nowatorskie, fantastyczne formy, które mogą stać się częścią nie tak dalekiej przyszłości naszej planety – tego wspaniałego statku kosmicznego, płynącego przez Wszechświat; statku o ograniczonych zasobach energetycznych, jak ostrzegał Buckminster Fuller już w 1969 roku. Jego wyjaśnienia dotyczące Instrukcji obsługi Statku kosmicznego Ziemia rozbrzmiewają dziś szczególnie alarmującym echem, przypominając nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i wzajemnie połączeni.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami autorstwa Dobrili Denegri, geografa Franco Farinelliego oraz atystki Xárene Eskandar. Będzie to pierwsza publikacja z nowej serii wydawniczej CSW, opracowanej graficznie przez Grzegorza Laszuka.

W ramach wystawy prezentowany będzie film dokumentalny o Richardzie Buckminster Fullerze, zrealizowany przez nagrodzonego Oskarem Roberta Snydera, a także formy filmowe Józefa Robakowskiego, poświęcone Geodetic dome Fullera – projektowi powstałemu na Expo ’67 w Montrealu. Zaprezentowane zostaną również materiały dokumentalne o zjawisku nowych tendencji w Zagrzebiu i ich głównym protagoniście, Vladimirze Bonačic’u – pionierze sztuki komputerowej.

Richard Buckminster Fuller

Richard Buckminster Fuller

Projekcja filmu Roberta Snydera o Richardzie Buckminster Fullerze: 21.00

Artyści: Studio, Micol Assaël, Massimo Bartolini, Vladimir Bonačić, Loris Cechini, Gianni Colombo, Olafur Eliasson, Xárene Eskandar, Alicja Kwade, Jarosław Kozakiewicz, Piotr Kowalski, Christiane Löhr, Katarina Löfström, Jakub Nepraš, Ernesto Neto, Christopher o’Leary & Casey Alt, Jorge & Lucy Orta, Diller Scofidio + Renfro, Tobias Putrih, Martin Rille, Simon Thorogood & Stephen Wolff, Aleksandar Srnec, Nikola Uzunovski, Johannes Vogl, Victoria Vesna.

Kurator: Dobrila Denegri

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Statek kosmiczny Ziemia
05.03.2011 – 22.05.2011
Otwarcie: 4 marca 2011, godz. 19.00

CSW Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz