• 2011-03-25

9. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

Od 24 marca do 13 kwietnia 2011 roku | Londyn, Belfast, Edynburg, Exeter, Glasgow

Dziewiąta edycja KINOTEKI odbędzie się miedzy 24 marca a 13 kwietnia w aż 5 miastach na terenie Wielkiej Brytanii i w 13 różnych kinach: w londyńskich Curzon Cinema, Barbican, Riverside Studios, Prince Charles, Roxy Bar & Screen, London Film Academy, West London Synagogue i Tate Modern, a także w Queen’s Film Theatre i Ulster Museum w Belfaście, w edynburskim Filmhouse, Exeter Phoenix w Exeter i Glasgow Film Theatre w Glasgow.

"Essential killing"

"Essential killing"

Na program tegorocznego festiwalu złożą się najnowsze produkcje filmowe z kraju, retrospektywa mistrzów komedii, nagrodzone polskimi i zagranicznymi nagrodami krótkie metraże, artystyczne filmy eksperymentalne, oraz wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe w rytmie elektro-jazzu zamykające festiwal. Pojawi się też plejada gości ze świata polskiej kinematografii w tym Jerzy Skolimowski, Przemysław Wojcieszek oraz Marcin Wrona. IX Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA jest organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz marki DFDS Seaways. Bilety na seanse są już w sprzedaży w kasach i na stronach internetowych partnerskich kin.

KINOTEKĘ rozpocznie specjalny przedpremierowy pokaz dwukrotnie nagrodzonego na festiwalu w Wenecji obrazu Jerzego Skolimowskiego Essential Killing (24 marca, Curzon Cienema, Londyn; 25 marca, Queen’s Film Theatre, Belfast). Film jest alegoryczną opowieścią o mężczyźnie (granym przez Vincenta Gallo), który zostaje schwytany w Afganistanie przez amerykańskie wojska i poddany przesłuchaniom, a następnie przetransportowany do obozu gdzieś w Europie Wschodniej. Podczas podroży na miejsce udaje mu się zbiec, jednak nie uchodzi to uwadze strażników, którzy wszczynają pościg przez dzikie, ośnieżone tereny. Essential Killing to obraz heroicznej walki człowieka o przetrwanie w obcym miejscu i klimacie. Reżyser Jerzy Skolimowski będzie obecny na pokazie. Będzie to też świetna okazja by zapowiedzieć wejście filmu do kin w całej Wielkiej Brytanii (1 kwietnia).

12 najlepszych filmów fabularnych z ostatnich 12 miesięcy to program Nowego Polskiego Kina. Do Londynu przyjadą jego twórcy i bohaterowie m.in. Przemysław Wojcieszek z nagradzanym w Gdyni i Wrocławiu obrazem Made in Poland (25 marca, Londyn; 31 marca, Belfast; 5 kwietnia Edynburg), szorstką i gniewną historią o młodym buntowniku. Film jest adaptacją sztuki Wojcieszka o tym samym tytule. Do stolicy Wielkiej Brytanii przyjedzie także Marcin Wrona, reżyser brutalnego, trzymającego w napięciu Chrztu (26 marca, Londyn; 27 marca, Exter; 30 marca, Belfast) , okrzykniętego przez krytyków największym wydarzeniem zeszłorocznej Gdynii.

Będzie można także spotkać się z Pawłem Salą, reżyserem Matki Teresy od Kotów (26 marca, Londyn; 31 marca, Exeter; 7 kwietnia, Glasgow), opartej na faktach fabuły o dwóch braciach, którzy mordują własną matkę. W programie Nowego Polskiego Kina znajdzie się także długo wyczekiwany debiut Marka Lechkiego Erratum (26 marca, Londyn; 29 marca, Belafast; 2 kwietnia, Edynburg), nagrodzony w Locarno obraz Urszuli Antoniak Nothing Personal (28 marca, Londyn; 3 kwietnia, Glasgow), mroczny thriller Wojciecha Smarzowskiego Dom Zły (31 marca, Prince Charles Cinema, Londyn) oraz wstrząsający dramat Agnieszki Łukasiak Dwa Ognie (29 marca, Prince Charles Cinema, Londyn).

Natalia Rybicka i Mikołaj Kałucki

Natalia Rybicka i Mikołaj Kałucki

Podczas festiwalu zostanie także zaprezentowana najnowsza anglojęzyczna publikacja o polskim kinie ostatnich 20 lat pt. Polish Cinema Now! pod redakcją Mateusza Wernera, wydana przez wydawnictwo John Libbey we współpracy w z Instytutem Adama Mickiewicza.

KINOTEKA ma również zaszczyt przedstawić brytyjskiej publiczności kultowy duet reżyserski Janusza i Andrzeja Kondratiuków. Będzie to pierwsza w historii retrospektywa twórczości Braci Kondratiuków w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy zapraszają na zdrową dawkę absurdu, surrealnego stylu, a przede wszystkim humoru. Podczas KINOTEKI widzowie będą mieli okazje obejrzeć takie polskie hity jak Wniebowzięci, Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę czy Dziewczyny do Wzięcia (26 i 27 marca, Riverside Studios). Po pokazie w niedzielę 27 marca Janusz Kodratiuk odpowie na pytania publiczności. Festiwal zaprasza również na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu reżysera Milion dolarów (5 kwietnia, Prince Charles Cinema), komedii o wszechobecnym konsumpcjonizmie dzisiejszego społeczeństwa. Film parę dni później trafi do kin w Polsce.

W tym roku KINOTEKA będzie również świętować krótkie metraże najlepszych młodych twórców. Z okazji 10-lecia powstania Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy KINOTEKA zaprezentuje programy najlepszych fabuł oraz dokumentów absolwentów słynnej filmówki (27 marca, Riversied Studios; 31 marca i 7 kwietnia, London Film Academy). Filmy krótkometrażowe zostaną także pokazane w dwóch odsłonach w londyńskim kino-barze Roxy Bar & Screen (31 marca i 7 kwietnia).

Erratum

Erratum

Podczas pierwszego pokazu, przygotowanego we współpracy z Janem Naszewskim z New Europe Film Sales, zostaną zaprezentowane takie produkcje jak nominowana do Oskara Animowana Historia Polski Bagińskiego czy prezentowana na zeszłorocznym Edynburskim Festiwalu Filmowym Szafa Zbigniewa Magdaleny Osińskiej. W kolejnym tygodniu ponownie w Roxy Bar & Screen odbędzie się wieczór z polskim festiwalem Short Waves i duetem wizualizacyjno-muzycznym Michał Mierzwa i Piotr Bejnar. Głównym celem organizowanego przez poznańską Fundację Ad Arte Festiwalu Short Waves jest promocja polskiego kina krótkometrażowego w kraju oraz zagranicą poprzez zaoferowanie zarówno młodym, jak i doświadczonym twórcom okazji do prezentacji swoich produkcji. Na każdym z pokazów publiczność będzie mogła zagłosować na swój ulubiony film, a zwycięzca otrzyma nagrodę 10 000 złotych. Wszystkie londyńskie pokazy filmów krótkometrażowych (z wyjątkiem pokazu 31 marca w Riverside Studios) są darmowe.

Selekcja krótkich metraży, w tym wielokrotnie nagradzane filmy Danny Boy, Millhaven oraz Warszawa do wzięcia, będzie także prezentowana w Belfaście (27 marca, Queen’s Film Theatre).

By uczcić prezentację nowej pracy duetu KwieKulik zakupionej przez galerię Tate Modern, KINOTEKA przygotowała specjalny pokaz zrealizowanego przez Zofię Kulik i Przemysława Kwieka filmu eksperymentalnego Działania z Dobromierzem (5 kwietnia). Współpracę tych artystów uznaje się za jeden z najważniejszych fenomenów powojennej polskiej sztuki. Ich prace, począwszy od produkcji obiektów aż do działań zorientowanych na proces, odznaczają się dużym społecznym i politycznym zaangażowaniem. Działania z Dobromierzem to dwuletni projekt przedstawiający synka artystów (tytułowego Dobromierza) w różnych sytuacjach, często z wykorzystaniem elementów propagandy z okresu lat 70-tych. Po projekcji filmu Zofia Kulik będzie dyskutować o swojej międzynarodowej karierze artystycznej z kuratorami Stuartem Comerem (Tate Modern), Łukaszem Rondudą (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) oraz Maxą Zoller.

"Matka Teresa od kotów"

"Matka Teresa od kotów"

KINOTECE, jak co roku, towarzyszyć będzie wystawa plakatów filmowych. Podczas IX edycji festiwalu przypomniane zostaną prace Franciszka Starowieyskieg (1930 – 2009). Starowieyski, wielki ekscentryk i wielki artysta, stworzył podczas swojej kariery ponad 300 plakatów zarówno filmowych, teatralnych, jak i operowych. Jego oryginalne, często surrealistyczne prace trafiły do największych kolekcji świata, w tym do Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Yorku (to właśnie Starowieyski, jako pierwszy polski artysta w dziejach, miał swoją indywidualną wystawę w MOM-ie). Ekspozycję prac Starowieyskiego można oglądać za darmo w Riverside Studios (24 marca – 10 kwietnia) oraz w Barbicanie (7 – 13 kwietnia) w Londynie.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz