• 2011-03-25

9. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

Od 24 marca do 13 kwietnia 2011 roku | Londyn, Belfast, Edynburg, Exeter, Glasgow

Tegoroczna gala zamykająca KINOTEKĘ jak zwykle będzie ucztą zarówno dla kino-, jak i melomanów. Podczas goli zostanie zaprezentowany Mocny człowiek w reżyserii Henryka Szaro, jeden z najlepszych polskich filmów niemych. Muzykę na żywo do filmu zagra polska grupa elektro-jazzowa Pink Freud (13 kwietnia, Barbican). Film, oparty na powieści Stanisława Przybyszewskiego, opowiada historię Henryka Bieleckiego, miernego dziennikarza który, by zdobyć pieniądze i sławę zabija swego przyjaciela, a następnie kradnie jego rękopis. Po zdobyciu upragnionej sławy i bogactwa, Bieleckiego zaczynają jednak nękać wyrzuty sumienia. Film został uznany za zaginiony podczas II wojny światowej, jednakże w 1997 roku szczęśliwym zrządzeniem losu jego kopia została odnaleziona w Królewskiej Akademii Filmowej w Brukseli, a następnie odnowiona. Grupa Pink Freud, znana w Polsce z mieszanki elektroniki, jazzu i yassu, skomponowała na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej w Londynie nową ścieżkę dźwiękową do filmu. Zostanie ona po raz pierwszy zaprezentowana podczas Gali zamykającej KINOTEKĘ.

Bracia Kondratiuk "Jak zdobyć kobietę"

Bracia Kondratiuk "Jak zdobyć kobietę"

W programie tegorocznej edycji KINOTEKI znajdą się także dwie inne perły przedwojennej Polskiej kinematografii – będą to Ślubowanie Henryka Szaro (5 kwietnia, West London Synagogue) oraz Dybbuk Michała Waszyńskiego (12 kwietnia, West London Synagogue) pochodzące z 1937 roku. Obydwa film są w języku jidysz i przedstawiają dwie różne interpretacje dramatu S. Anskiego pt. Dybuk. Pokazy są współorganizowane ze Spiro Ark; wstęp wolny.

Instytut Kultury Polskiej w Londynie powstały w w 1939 roku jest polską placówką dyplomatyczną mającą za zadanie promowanie i rozpowszechnianie kultury polskiej na terenie całej Wielkiej Brytanii. Instytut inicjuje oraz organizuje projekty w tym wizyty studyjne w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki i literatury, we współpracy z prestiżowymi i nowatorskimi brytyjskimi instytucjami, organizacjami pożytku społecznego, think tankami w celu skutecznej i długofalowej promocji Polski.

Aktualizacja z dnia 25 marca: Z przyczyn od nas niezależnych pokaz filmu Milion Dolarów w reżyserii Janusza Kondratiuka, który miał się odbyć 5 kwietnia 2011 w kinie Prince Charles w Londynie w ramach 9 Kinoteki zostaje odwołany. Reszta pokazów w odbywa się bez zmian.

IX Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA
24 marca – 13 kwietnia 2011
Londyn, Belfast, Edynburg, Exeter, Glasgow

Dodaj komentarz