• 2011-03-26

Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego

Od 15 marca do 25 maja 2011 roku | Muzeum Kinematografii w Łodzi

Zdjęcia, werki, autorskie egzemplarze scenariuszy i scenopisów Dekalogu, oryginalne plany pracy, nagrody, jakie Krzysztofa Kieślowski otrzymał za Dekalog to tylko część atrakcji czekających na zwiedzających w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Imponująco przedstawia się kolekcja różnych wydać scenariuszy Dekalogu, wydań filmowych na DVD, unikatowych publikacji poświęconych cyklowi, które udało się zgromadzić z całego świata.

Wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Przewodnikiem po wystawie są wypowiedzi twórców filmu przede wszystkim Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza – autorów scenariusza, aktorów oraz współpracowników Reżysera.

Ekspozycja ma charakter multimedialny. Na wystawie można obejrzeć jeden z ostatnich wywiadów z Krzysztofem Kieślowskim przeprowadzony w Łódzkiej Szkole Filmowej w 1996r, film dokumentalny w reżyserii Marii Zmarz – Koczanowicz Still Alive, nieznany materiał filmowy Piotra Sobocińskiego rejestrujący życie na planie Dekalogu, wywiady z twórcami filmu m.in. ze Sławomirem Idziakiem i Zbigniewem Preisnerem, wypowiedzi arcybiskupa Józefa Życińskiego oraz księdza Krzysztofa Sroki na temat Dekalogu.

Z uwagi na ogromną popularność Dekalogu za granicą udało się zgromadzić wyjątkową kolekcję, plakatów z różnych stron świata m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech, Włoch. Są projekty plakatów do filmu Krótkiego film o zabijaniu znakomitego czeskiego plakacisty Petra Poša. To niezwykły i jedyny taki zbiór zebrany w jednym miejscu. Sama ich prezentacja stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Wśród autorów plakatów są prace znanych polskich plakacistów m.in.: Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola jak i mniej znanych artystów młodego pokolenia – Joanny Tylus i Roberta Ratajczyka.Ta kolekcja jest na bieżąco uzupełniana nowymi egzemplarzami ze świata.

Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę w Łodzi będzie można oglądać do 25 maja br. Następnie ekspozycja zostanie pokazana podczas 36 edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni (w czerwcu minie 70 rocznica urodzin Reżysera).

Wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Tam też nastąpi dalszy ciąg zaplanowanych wydarzeń. Podczas festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny pt.  Kieślowski i jego uczniowie z udziałem uczniów Krzysztofa Kieślowskiego, współpracowników oraz aktorów występujących w jego filmach. Również podczas festiwalu będzie miała miejsce promocja wznowionej publikacji Stanisława Zawiślińskiego Kieślowski. Ważne, żeby iść. Na potrzeby projektu Świat wg Kieślowskiego publikacja ukaże się w nowej szacie graficznej, w rozszerzonej i zaktualizowanej wersji z nowymi ilustracjami i appendixem. Autor publikacji za cykl książek o Krzysztofie Kieślowskim został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,

Również podczas Festiwalu ukaże się polsko – angielski katalog muzealny Świat według Krzysztofa Kieślowskiego, który oprócz dużej części poświęconej Dekalogowi będzie zawierał wypowiedzi twórców, aktorów, którzy niekiedy swój udział w Dekalogu uważają za przełomowy dla swoich karier artystycznych. Znajdą się w nim wypowiedzi rodziny Reżysera, przyjaciół oraz wielu znakomitych twórców światowego kina, dla których Krzysztof Kieślowski pozostanie jednym z najważniejszych na świecie przedstawicielem kina autorskiego.

Pani Maria Kieślowska oraz Halina Dobrowolska, scenograf Dekalogu

Pani Maria Kieślowska oraz Halina Dobrowolska, scenograf Dekalogu

Ekspozycja została przygotowana wspólnie z Wydawnictwem Skorpion, Studiem Filmowym Tor oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej w związku z 70. rocznicą urodzin i 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Przedsięwzięcie dofinansowanie z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Realizacja: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Zapraszamy wszystkich współpracowników Krzysztofa Kieślowskiego, jego uczniów, współpracowników, przyjaciół na panel dyskusyjny poświęcony Reżyserowi, który odbędzie się podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kontakt i informacje: Piotr Kulesza – Muzeum Kinematografii w Łodzi, email:p.kulesza@kinomuzeum.pl tel. 42 674 09 57 w.144, 140

Dodaj komentarz