• 2011-03-07

Festiwal Muzyka i Świat

Od 24 do 27 marca 2011 roku | Kraków

Czwarta edycja Festiwalu zaprowadzi do historycznych korzeni muzyki współczesnej i jej kulturowych kontekstów. Na uczestników czeka wyśmienita porcja muzycznych filmów dokumentalnych i znakomitej muzyki, koncerty, soundsystemy, projekcje filmowe i muzyczne słuchowiska.

Minimatic

Minimatic

W Muzeum Manggha oraz w krakowskich klubach zabrzmią dźwięki pochodzących od gatunków takich jak swing, jazz, surf, rockabilly, calypso, afrofunk i tropikalnych brzmień lat 50. i 60. Festiwal Muzyka i Świat to pierwszy i jedyny festiwal w Polsce poświęcony filmom dokumentalnym o muzyce. W ciągu trzech edycji pokazano ponad 100 dokumentów muzycznych. W tym roku uzupełnią je archiwalne fabuły muzyczne z lat 30, 40 i 50.

Muzycy/ DJ’s:

Quantic (Kolummbia/ Wielka Brytania) – to sceniczny pseudonim Willa Hollanda, człowieka orkiestry: multiinstrumentalisty, dja, kompozytora, producenta, aranżera i czołowej postaci  wytwórni Tru Thoughts. Holland gra między innymi na gitarze, gitarze basowej, kontrabasie, pianinie, saksofonie oraz perkusji.

Choć nie unika samplowania utowrów innych artystów, sam jest twórcą większości kompozycji. Od debiutu w roku 2000, Holland – oprócz działalności producenckiej i remikserskiej – zebrał na koncie kilka solowych albumów, a oprócz nich cztery ze składem The Quantic Soul Orchestra oraz jeden jako połowa Limp Twins.

Jego projekty to mieszanka różnych stylów i tradycji muzycznych, to fuzja muzyki latino, soulu, cumbii, hip-hopu i funku, z domieszką brzmień orientalnych. Do jego licznych wcieleń należy dołączyć również Quantic and his Combo Barbaro oraz najnowsze – Quantic Presenta Flowering Inferno. Nagrania tworzone w całości na żywych instrumentach firmuje on nazwą The Quantic Soul Orchestra.

Holland stworzył także remixy utworów Charliego Parkera i Breakestry, współpracował z Nickodemusem, Mr. Scruffem i De La Soul oraz wokalistkami – Sharon Jones, legendą soulu Spanky Willson oraz Alice Russell. Jest również właścicielem wytwórni Magnetic Fields, która specjalizuje się w wydawnictwach z gatunku heavy soul i funk. Mieszka w Kolumbii.

Woima Collective (Niemcy) – zespół Woima Collective  narodził się z kojejnych poszukwiań muzyków z uznanego już na świecie projektu Poets of Rhythm. Projekt powstał głównie z inicjatywy saksofonisty Johannesa Schleiermachera, którego zainteresowania muzyczne zanurzone są rytmach i skalach muzyki afrykańskiej.  Niezwykle silny wpływ na Johannesa miało spotkanie z wielkim Mulatu Astatke, który uczył go etiopskich skal muzycznych.

Zespół nagrywał w tym samym studio, w którym powstawały utwory Jimi’ego Tenora and the Afrobeat Academy. Muzyka Woima Collective to połączenie cięzkiego funku w stylu Heliocentrics i Poets of Rythm z etiopskimi dęciakami i klasycznymi dźwiękami organów w stylu Mulatu. Muzyka Woima Collective to hołd oddany hipnotyzującemu pięknu skal etiopskich, afrykańskich rytmów, ale jednocześnie to nowy dźwięk, pozostawiający wiele miejsca dla indywidualności muzyków.

 

The Skywalkers (Holandia) – współcześni spadkobiercy bigbeatu, którego nie powstydziliby się sami The Zombies. Holenderski duet, który współtworzą Jacco Gardnera (organy Philicorda, wokal) oraz Hugo van de Poel (perkusja i wokal) zaskakuje autentycznym brzmieniem z końcówki lat 60-tych. The Skywalkers to podróżnicy w czasie – nie tylko inspirują się big beatem, ale także potrafią sprawić, by brzmiał niezwykle świeżo i współcześnie.

Minimatic (Francja) – dj i producent. Swoje sety prezentował m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes. Od roku 2008 tworzy wytwórnię Tour Eiffel Records. Niekwestionowany mistrz postarzania współczesnych utworów i muzyczny demiurg zaklinający dzisiejszą muzykę w retro brzmienia.

Muzyka i świat

Muzyka i świat

Raphael Rogiński Quintet (Polska) - znany jest na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej jako wybitny gitarzysta jazzowy, twórca takich projektów muzycznych jak Cukunft czy Shofar. Jego muzyczne zainteresowania są niezwykle szerokie, Rogiński poszukuje zarówno w muzyce klasycznej, jazzowej oraz ludowej. Specjalnie na zamówienie Festiwalu Muzyka i Świat, Raphael Rogiński podjął się zadania zinterpretowania twórczości jednego z największych kompozytorów i muzyków XX wieku – Raymonda Scotta – mało znanego szerokiemu gronu twórcy nowoczesnego swingu i pioniera muzyki syntezatorowej.

Kahuna Kawentzman (Niemcy) – gitarzysta surferski, obecny na scenie od lat 80-tych. Założyciel i leader kultowego Lonely Tunes. Muzyk działający pod olbrzymim wpływem herosów surf’u i rock’n’rolla – Elvisa Presleya, Linka Wraya, Dicka Dale’a i Cliffa Gallupa, Lesa Paula, Vincenta Bella i Ala Caioli.

DJ a Go Go (Holandia) – digger i dj specjalizujący się w wyszukiwaniu unikalnych nagrań z lat 50-tych i 60-tych. Podczas swoich imprez zabiera publiczność na wyprawę w fascynujące, mało znane regiony czarnej muzyki, począwszy od gęstych rytmów r’n’b, twistu i gogo, aż po soul i rockabilly.

Macio Moretti DJ set (Polska) - Maciej Moruś, celebryta polskiej alternatywnej sceny muzycznej, świadomy historii muzyki w różnych odsłonach, manipulant i szelma polskiej muzyki. Członek takich zespołów jak: Baaba, Mitch & Mitch, Starzy Singers, ParisTetris, Shofar. Założyciel wytwórni Lado ABC.

Kid Buttons DJ set (Polska) – dj, kolekcjoner, podróżnik. Aktywny muzycznie od 1999 roku na scenie polskiej oraz w klubach w Londynie, Madrycie, Pradze, Meksyku i Limie. Rezydent Dublińskiego Bleu Note. Współtwórca DJ projektów muzyczno-artystycznych (Vinyl Sombreroz, Sambasim, Moving Cultures, Soulfood, Jazzpanorama, Mikrokru, Estropical, ostatnio współpracując z muzykami z afro-latynoskiego projektu Homenaje del Cajon w Peru).

Luciano (Polska) – DJ, kolekcjoner płyt, digger z Krakowa. W swoich setach prezentuje ekscytującą mieszankę crossover soulu, deep funku, disco i nowych produkcji zakorzenionych w muzyce lat 60 i 70 doprawiając całość szczyptą tanecznego jazzu, easy listening i library. Obecnie w krakowskiej rozgłośni Radiofonia FM prowadzi audycje Mamy Dla Was Kwiaty.

Skywalkers

Skywalkers

Daniel Drumz (Polska) – Dj, digger i producent, wywodzący się z kultury oldshoolowego hiphopu, funku i soulu. Zdobywca tytułu mistrzowskiego na Vestax POPDJ 2003. Od 2004 r. koncertował i nagrywał z warszawskim Grammatikiem. Drumz otwierał imprezy dla takich artystów jak De La Soul (USA), Guru (Gang Starr, USA), Jay-Z (USA), Rahzel (The Roots, USA), The Freestylers (UK), Looptroop (Szwecja), Michał Urbaniak. Nagrywał i odbywał jam sessions z takimi artystami jak Grammatik, Eldo, Leszek Możdżer, Dizkret & The Headnods, O.S.T.R. i innymi. Członek kolektywu muzyczno-djskiego Mako Boko.

Ektoplazma – Tribute to Raymond Scott (Polska) – projekt przygotowany specjalnie na zlecenie Festiwalu we współpracy z Muzeum Etnograficznym.

Raphael Roginski – gitara, Waclaw Zimpel – klarnet, Michal Górczyńśki – saksofon, klarnet, Bartłomiej Tycinski – gitara, Ksawery Wojcinski – kontrabas, Pawel Szpura – perkusja.

Zespół Ektoplazma powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Z częścią muzyków tego składu wykonywał już cygański swing i adaptował utwory pochodzące z archiwalnych nagrań, pierwszych orkiestr dętych z terenów missisipi grających archaiczny swing. Teraz, w rozszerzonym składzie zespół wykonuje utwory Raymonda Scotta – genialnego mistrza swingu i pioniera muzyki elektronicznej. Jako eksperymentator jeszcze w erze swingu komponował utwory z pomocą wyliczeń akustycznych. W latach 50 poświęcił się konstruowaniu nowych, elektronicznych instrumentów jeszcze długo przed słynnym Moogiem, takich jak takich jak np: Clavivox czy Electonium.

Utwory Raymonda Scotta są odtworzone przez zespół Ektoplazma tak, aby podkreślić też osobowości muzyków zaproszonych do projektu, jednak bardzo delikatna ingerencja w struktury utworów pozwoli słuchaczom poznać geniusz tego kompozytora.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz