• 2011-03-18

11. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Od 17 marca do 10 kwietnia 2011 roku | Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Lublin, Gdańsk

W dniach od 17 marca do 10 kwietnia 2011 roku odbędzie się 11. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy fabularne oraz dokumentalne z ostatnich lat, które odzwierciedlają bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina Hiszpanii. Oprócz Warszawy (17-24.03) przegląd zawita również do Krakowa (20-26.03), Katowic (22-28.03), Łodzi (25-31.03), Poznania (27.03-02.04), Lublina (1-7.04) i Gdańska (04-10.04).

"Hiszpański cyrk" (reż. Álex de la Iglesia)

"Hiszpański cyrk" (reż. Álex de la Iglesia)

Wydarzeniem specjalnym 11. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego będzie retrospektywa filmów Alexa de la Iglesii, reżysera kultowego w kręgach wielbicieli mocnego, awangardowego kina spod znaku Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza. Twórczość filmowców łączy nie tylko charakterystyczny przerysowany styl, szybkie tempo akcji oraz mieszanka przemocy, seksu i czarnego humoru. Są również przyjaciółmi w życiu prywatnym.

Podczas festiwalu będzie miała miejsce polska premiera najnowszego filmu Alexa de la Iglesii – HISZPAŃSKI CYRK (Balada triste de trompeta), który na MFF Wenecja 2010 otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię oraz nagrodę za najlepszy scenariusz właśnie od Tarantino, przewodniczącego jury. Film otrzymał również w tym roku najwięcej nominacji do najważniejszych nagród filmowych Hiszpanii – Nagród Goya. Nominowany jest w 15 kategoriach, w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz oraz dla najlepszego reżysera. Poprojekcjach festiwalowych film trafi do regularnej dystrybucji.

W kolejnych dniach festiwalu na miłośników kina hiszpańskiego czeka m.in. pokaz poruszającego dramatu o szaleństwie ze wspaniałymi rolami Geraldine Chaplin i Antonia de la Torre – SAMOTNA WYSPA (La isla interior), pełnej prześmiesznych gagów tragikomedii o życiu Manuela Vázqueza, jednego z mistrzów hiszpańskiego komiksu – WIELKI VÁZQUEZ (El gran Vázquez), czy też mrocznego thrillera o problemie maltretowania przez rówieśników – BULLYING (Bullying).

W ramach 11. Tygodnia Kina Hiszpańskiego nie zabraknie również poruszających dokumentów. Pokazany zostanie m.in. niezwykle osobisty dokument FAMILYSTRIP (Familystrip) znanego producenta filmowego i wizjonera kina Luisa Miñarro oraz OBYWATEL NEGRÍN (Ciudadano Negrín), który pozwala widzowi zagłębić się bogatą biografię i osobowość ostatniego premiera rządu II Republiki.

Filmy 11. Tygodnia Kina Hiszpańskiego:

  • HISZPAŃSKI CYRK, reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2010; 107’

Srebrny Lew MFF Wenecja 2010 dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz

Hiszpania, rok 1973, nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako klaun. Podobnie jak jego ojciec i dziadek pragnie rozśmieszać dzieci, jednak sam nie zaznał szczęśliwego dzieciństwa i dlatego zostaje smutnym klaunem. W cyrku poznaje bezwzględnego wesołego klauna Sergio, który terroryzuje współpracowników i bije swoją dziewczynę. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i równie okrutnej Natalii, która doprowadzi ich do szaleństwa…

Hiszpański cyrk to wybuchowa mieszanka ekstrawaganckiego i bezkompromisowego kina spod znaku Tarantino i Rodrigueza. Sam reżyser opisuje film jako groteskową tragedię – szalone kino, które nie uznaje żadnych tabu ani ograniczeń. Przygody dwóch zwaśnionych klaunów rozgrywają się na tle hiszpańskiej historii XX wieku – od wojny domowej przez dyktaturę Franco, aż po szalony festiwal wolności lat 70.

"Hiszpański cyrk", Alex de la Iglesia

"Hiszpański cyrk", Alex de la Iglesia

  • SAMOTNA WYSPA, reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2009, 93′

MFF San Sebastian 2010

Poruszający dramat o lęku przed szaleństwem, z wielkimi gwiazdami hiszpańskiego kina (Candela Peña, Antonio de La Torre czy Geraldine Chaplin). Gracia, Martín i Coral to trójka rodzeństwa, z których każde wiedzie zupełnie odmienne życie i żadne sobie z nim nie radzi. Choć wiedzą, że potrzebują siebie nawzajem, to w potrzebie nie potrafią sobie pomagać. Wiadomość o zbliżającej się śmierci ojca zmusi rodzeństwo do konfrontacji z najbliższymi i spojrzenia w głąb siebie.

  • LOPE, reż. Andrucha Waddington, Hiszpania, Brazylia 2009, 106′

MFF Toronto 2010, MFF Wenecja 2010

Pełna przygód historia miłosna o jednym z największych poetów i dramatopisarzy Złotego Wieku – Lope de Vega. Żołnierz, artysta, ksiądz, mąż i amant jak nikt inny potrafił rozkochiwać w sobie kobiety. Hiszpańsko-brazylijska superprodukcja w gwiazdorskiej obsadzie opowiada o młodości dramatopisarza i początkach jego sławy.

  • BULLYING, reż. Josetxo San Mateo, Hiszpania 2009, 95′

Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2009

Mroczny thriller o problemie maltretowania przez rówieśników, z którym boryka się młodzież na całym świecie. 15-letni Jordi po śmierci ojca przeprowadza się z matką do innego miasta, by zacząć tam nowe życie. Na początku wszystko wydaje się iść jak najlepiej. Jednak gdy chłopak przechodzi przez próg nowego gimnazjum nieświadomie przekracza granicę piekła. W drzwiach wita go Nacho, który pomimo młodego wieku należy już do grupy tych, którzy żerują wyłącznie na strachu i cierpieniu innych.

  • 80 DNI, reż. Jon Garaño, José María Goenaga, Hiszpania 2010

Wzruszająca historia dwóch przyjaciółek, których spotkanie po latach odrodzi zapomniane uczucia z młodości. Maite, po objechaniu całego świata i udanej karierze zawodowej szuka spokoju w San Sebastian. Gdy zamężna Axun odkryje jej orientację seksualną będzie musiała zmierzyć się z własnymi namiętnościami, stereotypami i decyzjami z przeszłości.

"Lope" (reż. Andrucha Waddington)

"Lope" (reż. Andrucha Waddington)

  • OBYWATEL NEGRÍN, reż. Sigfrid Monleón, Carlos Álvarez i Imanol Uribe, Hiszpania 2010, 80′

Nominacja do nagrody Goya 2011 w kategorii dokument

Juan Negrín, ostatni premier rządu II Republiki, to postać owiana czarną legendą. W czasie hiszpańskiej wojny domowej miał zgadzać się na czystki radzieckiej bezpieki w Hiszpanii oraz na przekazanie ZSRR rezerw złota zgromadzonych w banku centralnym. Film polemizuje z utartymi opiniami, by pokazać premiera jako człowieka uwikłanego w rozgrywki światowej i lokalnej polityki. Pozwala widzowi zagłębić się w bogatą biografię i osobowość Juana Negrina, weryfikując fakty i mity na jego temat.

  • ZAKAZANA PAMIĘĆ, reż. Txaber Larreategi, Josu Martínez, Hiszpania 2010, 53′

MFF San Sebastian 2010

W Hiszpanii powstaje dziś wiele filmów poruszających trudny temat zbrodni wojny domowej oraz represji reżimu generała Franco. Dokument Zakazana pamięć można potraktować jako uzupełnienie filmu fabularnego Sięgnąć gwiazd. Fabuła filmu składa się z historii kilku kobiet, które żyją do dziś i zgodziły się opowiedzieć jak trafiły do kobiecego więzienia Saturrarán, co je tam spotkało oraz o tym jak ten okres boleśnie naznaczył ich życie.

  • WIELKI VÁZQUEZ, reż. Óscar Aibar, Hiszpania 2010, 106′

MFF San Sebastian 2010

Pełna prześmiesznych gagów tragikomedia o życiu Manuela Vazqueza, jednego z mistrzów hiszpańskiego komiksu. Znany z beztroskiego usposobienia Vázquez żenił się 7 razy, sfingował śmierć własnego ojca i nieustannie oszukiwał pracodawców. Akcja filmu rozgrywa się w Barcelonie w latach 60. – Vazquezowi wiedzie się świetnie, żyje łatwo i przyjemnie na koszt innych dzięki sprytnym sztuczkom i cynicznym kłamstewkom. Na usłanej różami drodze frywolnego rysownika stanie jednak ponury księgowy…

  • SIĘGNĄĆ GWIAZD, reż. Mikel Rueda, Hiszpania 2010, 90′

MFF San Sebastian 2010

Przy malowniczej plaży Saturrarán (Kraj Basków) znajdował się kiedyś kurort, który zamieniono w seminarium, a potem w jedno z najcięższych więzień frankistowskiego reżimu. W latach 1937 – 1944 przewieziono tam dwa tysiące kobiet z całej Hiszpanii. Film opowiada historię Victorii, która w czasie wojny trafia do Saturrarán gdzie doświadcza jednego z najbardziej makabrycznych eksperymentów frankistowskiego reżimu: rozdzielania matek i ich dzieci. Wraz z innymi więźniarkami rozpoczyna walkę o swoją godność.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz