• 2011-04-06

4. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA

Od 8 do 17 kwietnia 2011 roku | Kraków

Przez 10 festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie blisko 100 premierowych filmów z całego świata. Wśród nich nagrodzone i docenione na największych festiwalach filmowych: w Cannes, Wenecji, Rotterdamie, Karlovych Varach, Londynie, Berlinie czy Sundance Film Festival, partnera Off Plus Camera. Nowości programowe tegorocznej OFF PLUS CAMERA to Filmowe oblicza kobiet oraz prezentacja nowego kina z Irlandii, Niemiec i Azji. Nie zabraknie również stałych sekcji festiwalu: Konkurs Główny Wytyczanie drogi (nagroda 100 tys. USD) Odkrycia, From the Gut oraz Nadrabianie zaległości.

Kadr filmu "Skeletons"

Kadr filmu "Skeletons"

4. edycję OFF PLUS CAMERA otworzy najnowszy film wybitnego australijskiego reżysera Petera Weira – Niepokonani. Wielokrotnie nagradzany (m.in. Cezar, BAFTA, 6 nominacji do Oscara), autor m.in. Gallipoli, Stowarzyszenia Umarłych Poetów czy Bez lęku, kanwą swego nowego filmu uczynił książkę Sławomira Rawicza Długi marsz opowiadającą o heroicznej ucieczce Polaka z sowieckiego gułagu w 1940 roku. Weir, posiłkując się polską historią, po raz kolejny opowiada o granicach ludzkiej wytrzymałości oraz sile ducha, snując równocześnie refleksję nad przewijającymi się przez całą jego twórczość zagadnieniami konformizmu oraz ludzkiej tożsamości. Reżyser do współpracy zaprosił uznanych hollywoodzkich aktorów – Colina Farrella, Eda Harrisa oraz wschodzące gwiazdy kina – Jima Sturgessa i Saoirse Ronan.

W nowej sekcji – FILMOWE OBLICZA KOBIET – zaprezentowany zostanie film, który wzbudził ogromne zainteresowanie widzów i krytyki podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – Tournée w reżyserii popularnego francuskiego aktora Mathieu Amalrica (Królowie i królowa, Motyl i skafander, Monachium). Ten doceniony i uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię, a później 7 nominacjami do Cezarów obraz, to słodko-gorzka opowieść o blaskach i cieniach kariery scenicznej na przykładzie oryginalnego typu przedstawienia, jakim jest burleska, czyli połączenie elementów muzyki, śpiewu, teatru, striptizu i nieodłącznej dużej dawki kiczu.

W sekcji tej pokazany zostanie również debiut fabularny amerykańskiej aktorki Drew Barrymore – Whip It. Znana m.in. z ról w E.T.Batman Forever, Krzyku czy Donnie Darko do współpracy przy swoim debiutanckim projekcie zaprosiła tak znane gwiazdy, jak Ellen Page, Marcia Gay Harden, Juliette Lewis czy Eve.

"Smukke Mennesker"

"Smukke Mennesker"

W sekcji prezentującej nowe kino azjatyckie pokazany zostanie południowokoreański film Poezja popularnego w Azji reżysera i pisarza Changa-donga Lee, który otrzymał nagrodę za scenariusz podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Kameralna opowieść o starszej kobiecie która samotnie wychowuje nastoletniego wnuka, a wytchnienia od codzienności szuka w amatorskiej twórczości poetyckiej. Film prezentowany był w Cannes, Karlovych Varach, Melbourne, Toronto, Rio de Janeiro, Nowym Jorku, Vancouver, Londynie, Denver i na wielu innych festiwalach.

Kolejny tytuł tej sekcji to thriller Hanyo w reżyserii Sang-soo Im – remake głośnego koreańskiego filmu z 1960 roku Pokojówka Ki-young Kima. Hanyo, obok Poezji, walczył w ubiegłym roku w Konkursie Głównym o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Kadr filmu "Burza"

Kadr filmu "Burza"

W ODKRYCIACH zaprezentowane zostaną filmy, które odniosły sukcesy na największych światowych festiwalach. Wśród nich m.in. Burza nowy film Julie Taymor (Tytus Andronikus, Frida, Across the Universe), oparty na sztuce Szekspira. Jego premiera odbyła się podczas ostatniego festiwalu w Wenecji. Jednym z atutów filmu Taymor jest znakomita obsada z Helen Mirren (nominowana za tę rolę do Satelite Awards), Alfredem Moliną, Davidem Strathairnem i Benem Whishawem na czele. Burza otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsze kostiumy.

W ramach tej sekcji pokazany zostanie także debiut Christophera Morrisa Four Lions, który był przebojem ubiegłorocznego Sundance Film Festival. Kontrowersyjna, wyrazista i niezwykle aktualna tragikomedia o kilku młodych muzułmanach z Sheffield, którzy rozczarowani swoim życiem i rzeczywistością postanawiają zostać zamachowcami samobójcami, a ich największym marzeniem jest zabicie jak największej liczby niewiernych. Reżyser otrzymał za ten film nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta. Four Lions nominowany był także do British Independent Film Awards.

Kadr filmu "Notre jour viendra"

Kadr filmu "Notre jour viendra"

W Odkryciach nie zabraknie również dwóch filmów południowoamerykańskich, które z sukcesami zjeździły niemal cały festiwalowy świat – Undertow Javiera Fuentesa-Leona (nagrody publiczności na Sundance Film Festival i w Miami oraz laur w San Sebastian) oraz Carancho (prezentowany m.in. na festiwalach w Cannes, Toronto, San Sebastian, Rio de Janeiro, Londynie, Palm Springs, Thessalonikach, Denver) wielokrotnie nagradzanego argentyńskiego reżysera Pablo Trapero.

NADRABIANIE ZALEGŁOŚCI to prezentacja ważnych filmów, które nie pojawiły się w polskiej dystrybucji. Wśród nich m.in. Me and Orson Welles – najnowszy film jednej z najbardziej znanych postaci amerykańskiego kina niezależnego Richarda Linklatera (Uczniowska balanga, Tape, Przed wschodem słońca, Przed zachodem słońca), wielokrotnie nagradzanego w Berlinie, Wenecji, Denver. Do współpracy reżyser zaprosił idola nastolatek Zaca Efrona, co w środowisku filmowym wywołało wiele kontrowersji. Wybór Linklatera znów okazał się jednak trafny (u niego zaczynali swe kariery Ben Affleck, Milla Jovovich czy Matthew McConaughey). Film zdobył uznanie krytyki – nagrody stowarzyszeń krytyków z Austin i San Francisco. A odtwarzający drugoplanową rolę Christian McKay za swą kreację nominowany był do BAFTY.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz