• 2011-04-08

Bliscy Nieznajomi – IV Europejskie Spotkania Teatralne

Od 11 do 17 kwietnia 2011 roku | Teatr Polski w Poznaniu

  • Edyp Sofokles

reż. Dmytro Bogomazow/ Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. W. Wasilko z Odessy (Ukraina)

Doskonale znany antyczny mit został odczytany z perspektywy człowieka żyjącego u progu trzeciego tysiąclecia. Legendarny król Teb, który z wyroku losu stał się zabójcą swojego ojca i mężem własnej matki, ginąc w nierównej walce z Przeznaczeniem – nie tylko sam osądza swe czyny, ale jest także sam dla siebie katem. W finale przedstawienia bohater jawi nam się już nie jako antyczny posąg, lecz człowiek z krwi i kości. Ślepy i niemy jak w łonie matki. Ale wielki…
16 kwietnia 2011, godz. 19.00/ Duża scena

  • Sytuacje wg Medei Eurypides

reż. Bartłomiej Wyszomirski/ Teatr im. St. I. Witkiewicza – Zakopane

Medea to dramat ludzkiej duszy, która targana wielkimi namiętnościami i sprzecznościami tkwiącymi w samej jej naturze potrafi przekroczyć granicę, za którą zło staje się najlepszym lekiem na cierpienie. Medea potraktowana zostaje jako archetyp, symbol cierpienia, zgubnych namiętności. Cechy indywidualne bohaterów i rodzajowość są tu mniej ważne, ponad nimi jest symboliczne ujęcie problematyki i wejście w głębokie pokłady emocji.
17 kwietnia 2011, godz. 17.00/ Teatr Ósmego Dnia

IV Europejskie Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi, plakat

IV Europejskie Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi, plakat

  • Hamlet William Shakespeare

reż. Dmytro Bogomazow/ Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. W. Wasilko z Odessy (Ukraina)

Oryginalna, autorska wersja sztuki Shakespeare`a zrealizowana przez jednego z najwybitniejszych twórców teatru ukraińskiego Dmytro Bogomazowa – zaskakujące spojrzenie na znaną doskonale historię, próba rozwiązania zagadki szekspirowskiego arcydzieła, odnalezienia w nim rzeczy nowych i aktualnych, harmonijnie współbrzmiących z naszą rzeczywistością. Kim jest dziś Hamlet: zwykłym człowiekiem, któremu los wyznaczył rolę mściciela, czy bohaterskim herosem, wyrastający ponad swe otoczenie?

Spektakl grany jest w przekładzie Jurija Andruchowicza, znakomitego ukraińskiego poety i prozaika, laureata m.in. nagrody im. Herdera oraz wrocławskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. Dzięki współczesnemu językowi historia duńskiego księcia staje się zaskakująco aktualna i bliska dzisiejszemu widzowi.
17 kwietnia 2011, godz. 19.00/ Duża scena

Każdego dnia po spektaklach festiwalowych zapraszamy na spotkania z twórcami, które poprowadzi Łukasz Drewniak.

Festiwalowi towarzyszy wystawa prac Łodzi Kaliskiej przygotowana specjalnie na Europejskie Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI. Wystawę można oglądać na Placu Wolności w Poznaniu w dniach 4–18 kwietnia.

Europejskie Spotkania Teatralne – Bliscy Nieznajomi
Herosi i Heroiny
11–17 kwietnia 2011 r.
Teatr Polski w Poznaniu
ul. 27 Grudnia 8/10
61-737 Poznań

Dodaj komentarz