• 2011-04-11

XVII Międzynarodowy Festiwal Starzy i Młodzi, czyli jazz w Krakowie

Od 11 do 18 kwietnia 2011 roku | Kraków

Międzynarodowy Festiwal Starzy i Młodzi, czyli jazz w Krakowie to cykl wiosennych koncertów z udziałem znakomitych artystów – gwiazd polskiego i światowego jazzu. Unikalna formuła festiwalu polega na umożliwieniu artystycznej konfrontacji młodych muzyków z ich mistrzami. Festiwal wpisał się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń muzycznych Krakowa. Jest atrakcją kulturalną nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale także dla turystów z Polski i z zagranicy. XVII edycja Festiwalu odbędzie się w Krakowie w dniach od 11 do 18 kwietnia 2011 roku.

Adam Pierończyk - "Komeda - The Innocent Sorcerer"

Adam Pierończyk - "Komeda - The Innocent Sorcerer"

ARTYŚCI:

  • CHICK COREA – solo piano

Chick Corea od lat sześćdziesiątych uważany jest za jedną z najważniejszych postaci jazzowej sceny. To artysta poszukujący, założyciel wielu niezwykle istotnych projektów muzycznych, szesnastokrotny laureat nagrody Grammy. Jest uważany, obok Herbiego Hancocka oraz Keitha Jarretta, za najlepszego jazzowego pianistę XX wieku, a także za artystę który jako jeden z pierwszych wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych, stając się wielkim pionierem oraz innowatorem fusion. W znacznym stopniu wpłynął także na kształtowanie się takich gatunków jak post-bop, jazz latynoski, free jazz czy jazz modalny. Do najważniejszych momentów jego kariery można zaliczyć współpracę z Milesem Davisem, nagranie Filles de Kilimanjaro (Chich Corea w nowatorski sposób używa Fender Rhodes Piano) wskazało i rozwinęło nowe kierunki w jazzie. W latach 1968-1970 Chick Corea pojawił się na takich przełomowych płytach jak In a Silent Way, Bitches Brew oraz Live-Evil.

Wśród muzyków z którymi współpracował znajdują się Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Stan Getz, Al Di Meola, Herbie Hancock, Steve Gadd, Eddie Gomez, Michael Brecker, Gary Peacock, Paco de Lucia, Lenny White, Stanley Clarke, Chaka Khan, John Patitucci, Joshua Redman, St. Paul Chamber Orchestra, Bobby McFerrin, Jeff Ballard, Avishai Cohen, Gary Burton, Gonzalo Rubalcaba. Jack DeJohnette, Hiromi Uehara. Albumy Now He Sings Now He Sobs, Return To Forever i My Spanish Heart zapewniły mu miejsce we wszystkich encyklopediach jazzu.

Do jego najnowszych projektów należą duety z wirtuozem banjo Bela Fleckiem i wibrafonistą Garym Bartonem oraz projekt Five Peace Band Live (gdzie zagrali John McLaughlin, Christian McBride, Kenny Garrett oraz Vinnie Colaiuta).

  • ADAM PIEROŃCZYK / KOMEDA – gościnnie GARY THOMAS - KOMEDA THE INNOCENT SORCERER

Skład zespołu:

Adam Pierończyk – saksofon tenorowy i sopranowy, aranżacje
Gary Thomas – saksofon tenorowy
Nelson Veras – gitara
Max Mucha – kontrabas
Łukasz Żyta – instrumenty perkusyjne, perkusja

Najnowszy projekt Adama Pierończyka, nominowany do nagrody Fryderyk 2011 jako JAZZOWY ALBUM ROKU (obok nominacji JAZZOWY MUZYK ROKU, JAZZOWY KOMPOZYTOR ROKU, JAZZOWY ALBUM ROKU El BUSCADOR).

Komeda jest nadal wielkim czarodziejem, a jego muzyka łączy kolejne jazzowe pokolenia. Koncert projektu Adama Pierończyka będzie prezentację utworów pochodzących z jego najnowszej płyty, będącej hołdem dla ikony polskiego jazzu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. The Innocent Sorcerer to muzyka Komedy widziana oczami Pierończyka, który doskonale rozumie, że zbliżyć się do Mistrza, nie oznacza wcale imitować go.

Adam Pierończyk zbliża się do Komedy próbując zrozumieć istotę jego muzyki, a nie naśladując jego brzmienie. Fundamentalna jest rezygnacja z fortepianu, który w pierwszym rzędzie kojarzymy z Komedą. Gitara klasyczna wprowadza przestrzenny, lekki nastrój. Struny nylonowe zamiast stalowych, więcej instrumentów perkusyjnych niż samej perkusji. Echa Coltrane’a, harmonie Billa Evansa, latynoska lekkość, własne uczucia i tematy Komedy, przyciągnięcie uwagi słuchacza i pełne zanurzenie. Muzyka z tego albumu podchodzi do kompozycji Komedy niejako od zewnątrz, odkrywa je na nowo, na nowo aranżuje, okrąża i uaktualnia.

Adam Pierończyk

Adam Pierończyk

Adam Pierończyk – czołowy saksofonista uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej. Newsweek określa Pierończyka jako jednego z jazzmanów, którzy zdecydują o kształcie polskiego jazzu w XXI wieku. Adam Pierończyk to ścisła czołówka polskiego jazzu. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Fryderyka, nieprzerwanie od 2003 roku jest uznany przez Jazz Forum za Najlepszego Saksofonistę Sopranowego, został wyróżniony również przez Gazetę Wyborczą jako jeden z pięciu najbardziej wpływowych muzyków jazzowych w Polsce na XXI wiek. Koncertuje na całym świecie, w tym na najważniejszych festiwalach m.in. North Sea Jazz Festiwal.

Gary Thomas – pochodzący z Baltimore, to jeden z najciekawszych współczesnych instrumentalistów amerykańskich. Współpracował z takimi artystami jak: Steve Coleman, Greg Osby, Joshua Redman, Ravi Coltrane, Geri Allen, Cassandra Wilson, Sam Rivers, John Scofield, Herbie Hancock, Dave Holland, Pat Metheny, Jack DeJohentte, Tony Williams czy Miles Davis.

W ostatnim czasie poza działalnością artystyczną poświęca się również pracy pedagogicznej na Johns Hopkins University w rodzinnym Baltimore, gdzie piastuje funkcję Director and Chair of Jazz Studies.

Zespół dopełniają czołowi muzycy sceny jazzowej:

  • Nelson Veras – urodzony w Salvador de Bahia (Brazylia). Już jako nastolatek koncertował z takimi muzykami jak Pat Metheny, Aldo Romano, Gary Peacock, Michel Petrucciani, Mark Turner, Lee Konitz.
  • Max Mucha – współpracuje z Jerzym Małkiem, Arkiem Skolikiem, Mateuszem Pospieszalskim, Grażyną Auguścik.
  • Łukasz Żyta – współpracował i nagrywał m.in. Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim.
Strony: 1 2

Dodaj komentarz