• 2011-04-04

Salt Miners Blues

To już drugie wydawnictwo tego składu, nagrane jednak z nieco innym składem niż debiutancki krążek. Płyta zarejestrowana została na początku 2009 roku podczas sesji w Jazz Clubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim.

Salt Miners Blues

Salt Miners Blues

Jej tytuł to także tytuł najbardziej rozpoznawalnego utworu z tego krążka – Salt Miners Blues. Jego autorem jest Mack Goldsbury, a powstał on w Polsce, z wrażenia, jakie wywarła na artyście wizyta w kopalni soli z okazji grania na Krakowskich Zaduszkach Jazzowych w 2008 roku. Reszta kompozycji jest autorstwa nie tylko Macka Goldsbury’ego, ale też znakomitego gościa zespołu MG&TPC czyli genialnego pianisty Reggiego Moore’a. Całość dopełnia kompozycja najmłodszego muzyka w tym składzie, czyli Macieja Fortuny.

To płyta dla zwolenników klasycznego, jazzowego grania na światowym poziomie, z nutką świeżości, jaką daje spotkanie starszego pokolenia jazzmanów z młodszym oraz estetyki europejskiej z amerykańską. To wyróżnia ją spośród wielu propozycji klasycznych – nie ma tu miejsca na nudę, oklepane standardy i przewidywalność. Jest za to energia i oryginalność połączona z dobrymi tradycjami i doświadczeniem.

Salt Miners Blues z pewnością przypadnie do gustu także szerszemu odbiorcy, z racji swej energetyczności i melodyjności – Mack Goldsbury jest mistrzem pięknie brzmiących kompozycji i muzykiem z pasją, co słychać. Bardziej wytrawni słuchacze z pewnością dostrzegą głębię partii instrumentalnych i wyrafinowaną strukturę utworów pianisty Reggiego Moore’a. Dla tych, którzy szukają jazzu bardziej nowoczesnego z pewnością przypadną do gustu niemal free-jazzowe momenty tej płyty oraz stylistyka trębacza Macieja Fortuny oraz sekcji rytmicznej.

31 kwietnia 2011 roku ruszyła pierwsza część trasy koncertowej polskiego zespołu Maciej Fortuna Quintet feat. Mack Goldsbury. Pierwsze trzy koncerty trasy to zarazem polska premiera płyty Salt Miners Blues, którą Maciej Fortuna i Mack Goldsbury nagrali z zespołem Mack Goldsbury&THe Polish Connection w 2008 roku. Mimo iż utwory z tej płyty miała okazję poznać cała Polska – w 2009 roku odbyła się ogromna trasa koncertowa, a jeden z występów transmitowała Radiowa Trójka wprost ze Studia im. Agnieszki Osieckiej – materiał Salt Miners Blues miał spore perypetie z wydaniem i ukazał się na fizycznym nośniku dopiero w 2011 roku.

Do tego czasu Maciej Fortuna stał się liderem kilku zespołów, a Mack Goldsbury wyraził chęć stworzenia innego polskiego projektu – i w ten sposób drugim polish connection został zespół Maciej Fortuna Quintet. Będą to z pewnością wspaniałe koncerty – sekstet instrumentalny (w tym 3 instr. dęte!) oraz kompozycje Macka Goldsbury’ego i Macieja Fortuny, w wykonaniu liderów oraz młodych, obiecujących jazzmanów, zapewnią odpowiednią dawkę energii na początek wiosny.

Mack Goldsbury

Mack Goldsbury

Mack Goldsbury to znakomity amerykański saksofonista, który w latach ’80 XX wieku grał z największymi tuzami jazzu w Nowym Jorku (John Scofield, Billy Hart, Jimmy Dorsey, Red Garland, Jaky Byard, Paul Motian, Tim Berne, Ray Anderson, Jimmy Garrisson), choć nie odmawiał też współpracy z gwiazdami pop (Temptations, Stevie Wonderem, Cher czy Frankiem Sinatrą jr). Słynie z wielkiej charyzmy, pięknych melodyjnych kompozycji oraz potężnego brzmienia, które charakteryzuje go od lat (już jako 17-latek był z tego powodu uznawany za profesjonalistę i z tego powodu jego kariera w Nowym Jorku potoczyła się tak szybko i błyskotliwie). W Polsce Mack jest popularny dzięki zespołowi Mack Goldsbury & The Polish Connection, w którym gra również Maciej Fortuna. To zespół, który od kilku już lat z powodzeniem koncertuje w całej Polsce. W tej chwili Mack promuje w Polsce swoją drugą płytę Salt Miners Blues, która jest grana od początku 2011 roku w amerykańskich publicznych stacjach radiowych.

Maciej Fortuna Quintet, fot. Natalia Adamczyk

Maciej Fortuna Quintet, fot. Natalia Adamczyk

Maciej Fortuna Quintet to zespół, który powstał w 2010 roku we Wrocławiu przez studentów i absolwentów Wydziału Jazzu na tamtejszej Akademii Muzycznej. Lider zespołu, Maciej Fortuna, w tym roku zdobył miano Nowej Nadziei w ankiecie czytelników Jazz Forum a jego płyta Lost Keys nagrana z zespołem Maciej Fortuna Quartet – nominację do Fryderyka 2011. Reszta zespołu równie aktywnie współtworzy młodą polską scenę jazzową, grając w wielu projektach (Lena Romul Quintet, Freeway Quintet, Presidents of Soul, Bartosz Pernal Quintet, Witek Janiak Quartet, The Conception, Sławek Dudar Quartet, Titilayo Adedokun Group), z wieloma artystami, nie tylko jazzowymi (Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Włodek Pawlik, Ania Szarmach, Ewa Uryga, Grupa MoCarta, LUC, Natalia Grosiak) i zdobywając nagrody i wyróżnienia na festiwalach (Jazz Juniors, Jazz Contest Tarnów, Kraków Jazz Festiwal, FAMA, RCK Pro Jazz Kołobrzeg). Ich wspólnie wypracowane brzmienie i repertuar to pełna energii próba przełamania stereotypu o rzekomym złym stanie młodego jazzu. Z Mack’iem Goldsburym grają od listopada zeszłego roku.

Skład:

Mack Goldsbury – saksofony, flet
Maciej Fortuna – trąbka, fluegelhorn
Krzysztof Ciesielski – kontrabas
Roman Ślefarski – perkusja

Dodaj komentarz