• 2011-04-15

4. Festiwal Filmów Polskich Wisła

Od 15 do 22 kwietnia 2011 roku | Rosja

Festiwal Filmów Polskich Wisła już na stale wpisał się do kalendarzu wydarzeń kulturalnych Moskwy.  Jego głównym celem jest zaprezentowanie widzom rosyjskim najwybitniejszych filmów polskich. Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 roku I Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik w Polsce, w warszawskim kinie Kinoteka.

Podczas Festiwalu prezentowane będą najciekawsze polskie produkcje fabularne, dokumenty oraz najnowsze animacje. Festiwal ma na celu zaprezentowanie rosyjskiemu widzowi najbardziej wartościowych filmów polskich, laureatów nagród na światowych festiwalach, obrazów, które mimo swojej niezaprzeczalnej urody, nie są dystrybuowane w rosyjskich kinach. Obecnie w Rosji można zaobserwować ogromne zainteresowanie kulturą polską, dlatego też Festiwal Wisła, który jest największym tego typu wydarzeniem w Rosji, zyskał szeroki odzew w mediach.

Tlen, reż. Iwan Wyrypajew

Tlen, reż. Iwan Wyrypajew

Projekcje filmów w ramach festiwalu Wisła będą odbywały się po raz pierwszy w dwóch moskiewskich kinach: od 15 kwietnia do 22 kwietnia 2011 w Kinie Chudożestwiennyj, od 28 kwietnia do 5 maja 2011 w Kinie Fakieł. Zaprezentowanych zostanie ponad 60 filmów i 40 znamienitych gości. Ludzie filmu i kultury. Sekcja konkursowa. Kalejdoskop. Łodzią po Wiśle. Retrospektywy Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Najlepsze animacje ze studia Se-ma-for. Przegląd krótkometrażowych filmów najzdolniejszych studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu, 15 kwietnia 2011 roku, w najstarszym kinie w Moskwie, Chudożestwiennym, wystąpi legendarny Chór Aleksandrowa. Jest on jedną z najbardziej znanych grup artystycznych pochodzących z krajów byłego ZSRR. W jego skład wchodzi 200 osób. W swoim repertuarze ma ponad 2000 pieśni. Chór koncertował na deskach najznakomitszych sal koncertowych wszystkich kontynentów.

Filmem otwierającym festiwal będzie obsypana nagrodami Wenecja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, a gościem specjalnym będzie młody Marcin Walewski, zdobywca Złotego Lwa na Festiwalu w Gdyni za najlepszy debiut aktorski, który doskonale wcielił się w rolę 11-letniego Marka.

W konkursie głównym zostaną pokazane: Las Piotra Dumały oraz Wydalony Adama Sikory, Rewers Borysa Lankosza, Rysa Michała Rosy, oraz rozgrywająca się w burzliwych latach 60. Różyczka Jana Kidawy-Błońskiego. Pokazane zostaną kontrowersyjne Galerianki Katarzyny Rosłoniec. Znakomicie przyjęty wśród polskiej publiczności Chrzest Marcina Wrony, ale też Matka Teresa od kotów Pawła Sali, Enen Feliksa Falka oraz Jestem twój Mariusza Grzegorzka. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć reżyserski debiut Arkadiusza Jakubika pt. Prosta historia o miłości oraz Handlarza cudów Jarosława Szody.

Rosyjska publiczność obejrzy również najciekawsze animacje ze studia Se-ma-for, wśród nich film Maska braci Quay, która powstała w studiu Se-ma-fora w 2010, a jest adaptacją powieści Stanisława Lema. W tym bloku zostaną pokazane animacje Marka Srobeckiego: Danny Boy oraz Ichthys. Se-ma-for zaplanował fascynujące warsztaty animacji poklatkowej, w którym uczestnicy dowiedzą się o pracy Se-ma-fora, lalkach animacyjnych, technologii rejestracji, stanowisku pracy animatora, oraz zapoznają się ze specjalistycznym sprzętem do kontroli animacji. Ale również w części praktycznej stworzą własną animację. Semafor będą reprezentować: Piotr Kardas – dyrektor programowy, Wojciech Leszczyński – odpowiedzialny za produkcj, warsztaty natomiast poprowadzi Emil Kumor.

W ramach festiwalu zostanie pokazany blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy oraz trzy film ze Studia Munka (Gdyby ryby miały głos Tomasza Jurkiewicza, Hanoi – Warszawa Katarzyny Klimkiewicz, Ciemnego pokoju nie trzeba się bać Jakuba Czekaja).

W programie zaplanowano retrospekcje największych mistrzów polskiej klimatografii: Andrzeja Wajdy oraz Krzysztofa Kieślowskiego.

W ramach festiwalu odbędzie się również pokaz dokumentów: Efekt Chopina Krzysztofa Dzięciołowskiego, Bajki z krainy pieców Andrzeja Czuldy, Podziemne państwo kobiet Claudii Snochowskiej-Gonzalez i Anny Zdrojewskiej.

W sekcji polskie motywy pokazany zostanie m.in. film Iwana Wyrypajewa pt. Tlen ze znakomitą rolą Karoliny Gruszki.

Rewers, reż. Borys Lankosz

Rewers, reż. Borys Lankosz

Program festiwalu:

15 kwietnia 2011 r. – piątek

  • 18.00 – bankiet, duża sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 19.00–19.30 – ceremonia otwarcia, duża sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 19.30–21.20 – pokaz filmu otwarcia Wenecja (110 min.), duża sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 17.00 – konferencja prasowa, zielona sala, Kino Chudożestwiennyj

16 kwietnia 2011 r. – sobota

  • 13.30–15.20 (15.50) – Wenecja, reż. Jan Jakub Kolski (110 min.), spotkanie z aktorem – Marcinem Walewskim, duża sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 14.30–16.05 (16.35) – Łodzią po Wiśle (pierwszy blok), spotkanie z reżyserem – Bartoszem Kruhlikiem, zielona sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 17.00–18.35 – Rysa, reż. Michał Rosa (95 min.), niebieska sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 17.30–19.05 (20.05) – Pokaz animacji Se-ma-for, warsztaty animacji, zielona sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 17.30–19.30 (20.00) – Różyczka, reż. Jan Kidawa – Błoński (118 min.), spotkanie z aktorem – Robertem Więckiewiczem, duża sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 20.10–21.26 – Las, reż. Piotr Dumała (76 min.), duża sala, Kino Chudożestwiennyj

17 kwietnia 2011 r. – niedziela

  • 13.30–14.46 – Rewers, reż. Borys Lankosz (99 min.), duża sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 14.30–16.05 (16.35) – Łodzią po Wiśle (drugi blok), spotkanie z reżyserem – Igorem Chojną, zielona sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 17.00–18.35 – Rysa, reż. Michał Rosa (95 min.), niebieska sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 17.30–19.01 (19.30) – Handlarz cudów, reż. Jarosław Szoda, Bolesław Pawica (106 min.), spotkanie z reżyserem – Jarosławem Szodą, duża sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 17.30–19.05 (20.05) – Pokaz animacji Se-ma-for, warsztaty animacji, zielona sala, Kino Chudożestwiennyj
  • 19.40–21.23 – Wydalony, reż. Adam Sikora (103 min.), spotkanie z aktorem – Krzysztofem Siwczykiem i producentem – Magdaleną Nowacką, duża sala, Kino Chudożestwiennyj
Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR