10. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Od 5 do 15 maja 2011 roku | Łódź

Po raz kolejny Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi otwiera cykl rozmów, spotkań, wystaw i akcji artystycznych poświęconych fotografii. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 5 do 15 maja 2011 roku i obejmie dwie wystawy kuratorskie, kilkanaście indywidualnych ekspozycji oraz szereg wydarzeń towarzyszących.

Justin Maxon, "Slow down... Breathe... Only This Life", Out Of Mind

Justin Maxon, "Slow down... Breathe... Only This Life", Out Of Mind

Centralnym punktem Festiwalu są dwie wystawy w ramach Programu Głównego: OUT OF LIFE/Poza życiem oraz OUT OF MIND/Poza umysłem.

OUT OF LIFE - ma stworzyć socjologiczne studium połączone z analizą, w której artyści i kuratorzy zadadzą sobie pytanie o granice współczesnej rzeczywistości. Wystawa dotknie takich tematów jak alienacja, samotność, a przede wszystkim ucieczka. OUT OF LIFE zainspirowana człowiekiem, przedstawia jego miejsce w chaotycznej, niepewnej codzienności pełnej rozmaitych bodźców, pytań i możliwości. Co w takiej sytuacji oznacza bycie poza życiem – gdzie są granice, które wyznaczają w i poza? To i wiele innych pytań dotyczących naszych świadomych bądź nieświadomych wykroczeń poza granice, zada odbiorcy wystawa OUT OF LIFE, której wernisaż odbędzie się 5 maja o godzinie 18.00.

OUT OF MIND to wystawa trzynastu artystów, którzy poprzez nietypowe formy portretu, pokażą jakimi drogami może podążać ludzki umysł i wyobraźnia. Zaprezentowane prace wpisują się w tradycję dokumentu i fotografii inscenizowanej.

Prezentują różnorodne techniki – od ambrotypii, przez odbitki analogowe, od prostych obrazów wyprodukowanych przez drukarkę atramentową po filmy i projekcje. Jednocześnie wszystkie łączy wspólny motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości i fantazji.

Kurator wystawy: Celina Lunsford

W programie wystaw towarzyszących zaprezentowanych zostanie kilka niezwykłych premier fotograficznych, które skupią się na najnowszym projekcie gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki, który zrealizował ją w Łodzi dla Atlasu Sztuki.

Alexey Titarenko, untitled, from the series "Time Standing Still", 1998

Alexey Titarenko, untitled, from the series "Time Standing Still", 1998

Alexeya Titarenkę interesuje przede wszystkim związek między pamięcią architektury a śladem współczesnej ludzkiej egzystencji. W swojej twórczości stawia na incydentalność, a co za tym idzie także pewną nieprzewidywalność każdej rejestrowanej sytuacji

Ciekawym kontrastem dla poetyckiej wizji miasta, jaką stworzył rosyjski fotograf, będzie wystawa Energia czasu. Archiwum Dalkii – nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922–1940, dokumentujących dynamicznie rozwijające się miasto i przebudowę łódzkiej elektrowni.

W ramach festiwalu odbędzie się również kolejna edycja cyklu Fabryka Fotografii - przeglądu szkół fotograficznych, poszerzona o nowe szkoły zagraniczne. W tym roku do udziału w przeglądzie portfolio zaproszeni zostali przede wszystkim fotoedytorzy, kuratorzy i wydawcy z całej Europy.

Fabryka Fotografii prezentuje prace najciekawszych studentów polskich i zagranicznych szkół fotograficznych. Tegoroczna edycja rozpoczyna nowy etap pracy nad Fabryką Fotografii. Co roku do współpracy zapraszane będą polskie uczelnie, których przedstawiciele będą współtworzyć kształt wystawy. Wprowadzenie nowych punktów widzenia, doświadczeń i podejścia do edukacji. W tym roku do współpracy przy tegorocznej Fabryce zaprosiliśmy Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

W ramach festiwalu można uczestniczyć również w odpłatnych warsztatach fotograficznych dotyczących m.in. technik tradycyjnych takich jak dagerotypia, cyjanotypia czy mokry kolodion oraz fotoedycji.

Jola Skora, "Rudzielce"

Jola Skora, "Rudzielce"

GŁÓWNY WEEKEND

5 maja, czwartek
17.00 Zofia Rydet, Łuk realizmu. Zofia Rydet 1911-1997 – w stulecie urodzin, Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa
18.00 OTWARCIE FOTOFESTIWALU, wernisaż wystaw Out of Mind i Out of Life, Willa Grohmana, Tylna 9/11
19.30 Fabryka Fotografii. Przegląd szkół fotograficznych; Frame, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11, Księży Młyn 13/15
20.30 Zuza Krajewska i Bartosz Wieczorek, Power, Zona Sztuki Aktualnej, Tymienieckiego 3

6 maja, piątek
10.00-16.00 PRZEGLĄD PORTFOLIO, Hydrofornia, Łódzka Strefa Ekonomiczna, Tymienieckiego 22/24
16.00 Energia czasu. Archiwum Dalkii, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Piotrkowska 282
18.00 Tożsamość fotografii, Galeria Kobro, ASP, Wojska Polskiego 121
19.00 Alexey Titarenko, Fotografia (1986-2010), Atlas Sztuki, Piotrkowska 114/116
20.00 Charlie Jouvet, Geheimnisträger, Klub Łódź Biennale, Piotrkowska 118
21.00 POKAZY SLAJDÓW, Centrum Kultury Kreatywnej – Eternia (Farbiarnia), Sienkiewicza 65
22.30 IMPREZA TAKE ME party, wernisaż wystawy Press Only, Centrum Kultury Kreatywnej – Eternia (Stara Szwalnia), Sienkiewicza 65

7 maja, sobota
16.30 Rafał Biernicki, Genesis, Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1
17.30 Andrzej J. Lech, Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie 1979-2010, Galeria FF, Traugutta 18
17.30 georgia Krawiec i Magda Hueckel, Transgresja, Galeria FF, Traugutta 18
21.00 Poza – obrazem,Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24
21.00 IMPREZA, 10. Urodziny Fotofestiwalu, Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24

8 maja, niedziela
10.00-16.00 PRZEGLĄD PORTFOLIO, Hydrofornia, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Tymienieckiego 22/24
12.00-15.00 Samsung&Gazeta Wyborcza: FOTOSPACER
17.00 Anita Andrzejewska, Patrząc, Śródmiejskie Forum Kultury, Roosvelta 17
18.00 Marcelo Zammenhoff, Rekonesans samochodowo – kulinarny, Centrum Kultury Kreatywnej – Eternia (Stara Szwalnia)
19.00 Piotr Zbierski, White Elephants 2, Cafe Foto 102, Piotrkowska 102

Dodaj komentarz