• 2011-05-20

2. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster

Od 25 do 28 maja 2011 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

2. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER to wydarzenie ukazujące typografię i plakat jako dziedziny sztuki bardzo aktywnie podążające za nowoczesną technologią, przełamujące stereotypy i obowiązujące konwencje, a z drugiej strony – odwołujące się do nieprzemijających wartości związanych z tradycją.

Pluta - Lenica plakat

Pluta - Lenica plakat

Festiwal stawia sobie za cel podkreślanie wielkiego znaczenia, jakie projektowanie graficzne wywiera na kształt współczesnej kultury wizualnej i tym samym – naszego otoczenia. Nie ma żadnej definicji, która określa, na czym polega dobry, nowoczesny projekt. PLASTER, jako wydarzenie kulturalne i intelektualne, wskazuje jedynie drogę do zapoznania się z pewną estetyką i filozofią charakterystyczną dla współczesnej grafiki projektowej.

PLASTER to kombinacja słów PLAKAT i POSTER. Słowo PLASTER w języku polskim oznacza coś tymczasowego, pasek materiału, który nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy, czyli element, który działa doraźnie, podobnie jak plakat. Doraźność plakatu przełamywana jest właśnie dzięki wydarzeniom takim jak festiwal. PLAKAT z kolei opiera się na współbrzmieniu dwóch jak najbardziej równoważnych elementów – ilustracji i liternictwa. Dlatego podczas festiwalu, obok wystaw i prelekcji związanych z plakatem, odbędą się także warsztaty typograficzne, których zadaniem przede wszystkim będzie rozszerzenie zakresu postrzegania klasycznej typografii.

Festiwalowi towarzyszyć będą 4-dniowe warsztaty projektowania graficznego, prowadzone przez znakomitych europejskich designerów, a także specjalnie przygotowane na potrzeby festiwalu wystawy – w tym prezentacja prac wybitnego holenderskiego projektanta Martina Majoora na tarasie CSW, wystawa Władysława Pluty - wybitnego polskiego plakacisty, znanego z precyzji typograficznej, oraz oryginalna ekspozycja projektów Eda Felli, amerykańskiego designera i kaligrafa.

Dodatkowym wydarzeniem odbywającym się w ramach PLASTRA będzie międzynarodowa konferencja dotycząca obalania mitów w projektowaniu graficznym. W konferencji udział wezmą artyści oraz teoretycy sztuki z Polski i Europy m.in. David Crowley, Przemysław Dębowski, Marcin Giżycki, Martin Majoor, Agata Szydłowska, Jacek Mrowczyk, Ewa Satalecka, Andrzej Szczerski.

wystawy/warsztaty typograficzne/konferencja/pokazy/prelekcje/koncert multimedialny
Artyści: Władysław Pluta (PL), Ed Fella (USA), David Crowley (UK) Jacek Mrowczyk (PL), Martin Majoor (NL), Anton Koovit (EST), Barbara Wais (A), Marcel Bencik (SK) i inni.
Kurator: Krzysztof Białowicz

WARSZTATY TYPOGRAFICZNE

W ramach drugiej edycji PLASTRA odbędą się 3 spotkania warsztatowe wokół nowoczesnej typografii. Prowadzący – Barbara Wais (A), Anon Koovit (EST) i Martin Majoor (NL) – nawiążą podczas swoich sesji do idei przewodniej konferencji festiwalowej, która w tym roku brzmi: Obalanie mitów w projektowaniu graficznym.

Warsztaty przeznaczone są dla osób zajmujących się zawodowo projektowaniem graficznym, studentów, oraz absolwentów wyższych uczelni artystycznych. Wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu typografii, zasad kompozycji, a także znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym – warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

Plakat, proj. Krzysztof Białowicz

Plakat, proj. Krzysztof Białowicz

WYSTAWY

  • Ed Fella – wystawa małych form plakatowych (prace manualne bez udziału komputera)

Ed Fella urodził się w 1938 roku w Detroit. Ukończył Cranbrook Academy of Art (CAA) w Bloomfield Hills w stanie Michigan (USA) w roku 1987. Krytycy dizajnu określają go jako twórcę należącego do pokolenia McCoy (graficy, którzy ukończyli CAA w latach 1971–1995, kiedy to władzę Akademii sprawowali Michael i Katherine McCoy). Grafika tworzona przez twórców z tego pokolenia określana często bywa jako wymagająca, nieczytelna, chaotyczna – czasami nawet brzydka. Jednocześnie jednak zdobyła ona niewątpliwe miejsce w historii dizajnu wzbudzając u innych krytyków entuzjastyczne recenzje.

Ed Fella studia magisterskie w CAA rozpoczął w wieku 48 lat. Motywacją do ich ukończenia, była – jak on sam przyznaje – chęć podjęcia pracy w szkole (obecnie uczy w California Institute of the Arts). Będąc już w czasie swoich studiów doświadczonym grafikiem, miał ogromny wpływ na kolegów z uczelni.

Fella jest wszechstronnie utalentowanym twórcą. Zajmuje się fotografią, kolażem, rysunkiem, ilustracją, typografią i grafiką użytkową. Słynny jest jednak z tego, iż jako jeden z pierwszych twórców rozpoczął proces dekonstrukcji w projektowaniu graficznym nie w sensie teoretycznym, lecz formalnym. Znany jest również ze swojej książki Letters on America, przedstawiającej liternictwo amerykańskie widziane jego polaroidem. Część fotografii z tej książki wystawiona była w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2006 roku, kiedy to Fella osobiście gościł w Polsce. Od roku 1985 nie podejmuje się żadnych zleceń, a prace, z których zasłynął, wykonał w większości za darmo. Bawi się ich funkcją np. rozdając zaprojektowane przez siebie ulotki anonsujące jego wykład dopiero po jego zakończeniu. Właśnie tak powstałe plakaty/ulotki formatu 430 × 280 mm zostaną zaprezentowane w toruńskim CSW .

tekst: Jacek Mrowczyk

Majoor - Scala light pound

Majoor - Scala light pound

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz