• 2011-05-04

8. Planete Doc Film Festival

Od 6 do 15 maja 2011 roku | Warszawa

8. Planete Doc Film Festival (dawniej Planete Doc Review) to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Festiwal odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie oraz w dniach 6-8 maja w ramach Weekendu z cyfrowym Planete Doc w kinach studyjnych w 22 miastach w Polsce.

"Zielona rewolucja" (reż. Ali Samadi Ahadi)

"Zielona rewolucja" (reż. Ali Samadi Ahadi)

Atrakcją tegorocznej edycji będą pokazy jednego z najbardziej oczekiwanych filmów 2010 roku według prestiżowego magazynu Cahiers du Cinéma, sensacji tegorocznego Berlinale, najnowszego filmu Wernera Herzoga Jaskinia zapomnianych snów (Cave of Forgotten Dreams) nakręconego w trójwymiarowej technice (3D). Film, którego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin od 6 maja.

Oprócz wspomnianego filmu Herzoga innymi atrakcjami 8. Planete Doc Film Festival są: Leth, Helmrich i Turturro, Łoziński, Drygas, Żmijewski i Goodall oraz nowe nagrody – dla najlepszych zdjęć filmowych i filmu o sztuce.

O nagrodę główną Millennium Award, Nagrodę Magicznej Godziny, Canon Cinematography Award, Green Warsaw Award, Amnesty International Award, Doc Art Award, Nagrodę Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner zawalczą najlepsze filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z Berlinale i Sundance, m.in.:

Armadillo – wojna jest w nas (Armadillo) Janusa Metza – największy sukces kina dokumentalnego 2010 roku, pierwszy w historii film dokumentalny wyróżniony Nagrodą Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes, który w samej 5,5-milionowej Danii obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów; oficjalna premiera z udziałem reżysera odbędzie się podczas festiwalu, a film wejdzie na ekrany polskich kin 13 maja.

Życie Jane (Jane’s Journey) Lorenza Knauera o życiu jednej z najbardziej znanych na świecie ikon ekologii, badaczce zachowań szympansów i działaczce społecznej Jane Goodall; ambasadorkami filmu są m.in. Angelina Jolie i Martyna Wojciechowska, a Jane Goodall będzie gościem festiwalu.

Chodorkowski (Khodorkovsky) Cyrila Tuschiego – wstrząsający dokument o Michaile Chodorowskim, byłym szefie naftowego giganta Jukos, najbardziej strzeżonym więźniu politycznym Rosji, skazanym w zakończonym niedawno procesie na 14 lat łagru za rzekomą kradzież 218 milionów ton ropy z własnej firmy; autorem ścieżki dźwiękowej do filmu jest jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów Arvo Pärt.

"Barzakh. Pomiędzy światami" (reż. Mantas Kvedaravicius)

"Barzakh. Pomiędzy światami" (reż. Mantas Kvedaravicius)

• Muzyczny film dokumentalny o bogactwie muzyki Neapolu Passione znanego aktora i reżysera Johna Turturro (twórcy nominowanych do Złotego Lwa Romansów i papierosów).

• Nominowany do tegorocznego Oscara Kraj gazem płynący (GasLand) Josha Foxa, określany przez krytyków jako dokumentalny Erin Brokovich.

• Nagrodzona w Sundance (najlepszy film dokumentalny świata 2010) oraz na festiwalu IDFA w Amsterdamie (nagroda główna) trzecia część sagi dokumentalnej o niezwykłej rodzinie z Dżakarty Miejsce wśród gwiazd (Position Among the Stars) Leonarda Retela Helmricha – reżysera, który jako pierwszy w historii zdobył dwukrotnie nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego świata w Sundance (poprzednią nagrodę otrzymała druga część sagi Kształt księżyca/Shape of the Moon). Będzie on gościem festiwalu i poprowadzi wykład mistrzowski (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej; wszystkie części sagi będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce w ramach festiwalowej mini-retrospektywy.

Oto moje zdjęcie gdy byłem martwy (This Is My Picture When I Was Dead) Mahmouda Al Massada – najnowszy film twórcy Na przemiał, nagrodzonego Specjalnym Wyróżnieniem Jury nagrody głównej Millennium Award na 5. edycji festiwalu PLANETE DOC.

• animowany irański Zielona rewolucja (Green Wave) Alego Samadiego Ahadiego okrzyknięty przez krytyków nowym Walcem z Baszirem;

O ludziach, którymi mógłbym być, a może jestem (People I Could Have Been And Maybe Am) Borrisa Geretsa – film dokumentalny nakręcony telefonem komórkowym, który po raz pierwszy w historii odniósł tak spektakularny sukces na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. NTR IDFA Award dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego).

Po zachodzie (Occident) Nikolausa Geyrhaltera – wielki powrót twórcy filmu Nasz chleb powszedni (Our Daily Bread).

"Miejsce wśród gwiazd" (reż. Leonard Retel Helmrich)

"Miejsce wśród gwiazd" (reż. Leonard Retel Helmrich)

Na festiwalu, który rozpoczął światową karierę Królika po berlińsku Bartka Konopki, nie może zabraknąć polskich akcentów. W tym roku swoje światowe premiery będą tu miały najnowsze filmy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej – Tonia i jej dzieci Marcela Łozińskiego oraz Cudze listy Macieja Drygasa.

W programie festiwalu pojawią się także nowe sekcje tematyczne – Na Wschodzie bez zmian poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji oraz Czasoprzestrzeń prezentująca filmy, których bohaterami są wyjątkowe miejsca na świecie. Z kolei istniejąca od kilku lat sekcja Muza i Wena pokazująca najlepsze filmy o muzyce i sztuce, poszerzy swoją formułę i zmieni nazwę na Wena i Muza – Free Your Mind.

Sensacją tegorocznej edycji będzie cross-gatunkowa sekcja LSD: Love, Sex & Dreams. W jej ramach odbędą się nocne pokazy najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat. Wyświetlony zostanie również porno-horror Orgia śmierci/Orgy of the Dead w reż. Allana Stephena na podstawie scenariusza Eda Wooda – kultowego twórcy kina klasy B, okrzykniętego najgorszym reżyserem wszechczasów.

Jak co roku, festiwal Planete Doc będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy z tegorocznej edycji, jak również tytuły prezentowane na festiwalu w latach wcześniejszych. Najlepsze filmy z poprzednich edycji festiwalu będzie można również obejrzeć w warszawskim kinie Iluzjon w ramach sekcji The Best of Planete Doc.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz